2p
Egy „utolsó ajánlatot” kíván tenni a brit kormányfő az EU-nak Észak-Írország ügyében. A „négy év, két határ” terv számos kompromisszumot tartalmaz, de nem biztos, hogy ez elég lesz Dublinnak és Brüsszelnek.
Boris Johnson, miközben beszédére készül október elsején Manchesterben. EPA/Stefan Rousseau

A tervet, amelynek egy része már kiszivárgott a brit sajtóban, ma fogja ismertetni Boris Johnson a Konzervatív Párt kongresszusán, és ezt követően küldi majd el Brüsszelnek.

Utolsó ajánlat

Kormányzati források szerint a terv „észszerű kompromisszum”, egyben az „utolsó ajánlat” Brüsszel számára. Amennyiben az EU elutasítja azt, akkor az Egyesült Királyság meg fogja szakítani a tárgyalásokat Brüsszellel, és megkezdi a felkészülést a megállapodás nélküli Brexitre, írja a Financial Times.

Habár utóbbit a brit parlament elvileg elutasította – Johnsonnak  az október 31-én esedékes kilépés elhalasztását kell kérnie az EU-tól, amennyiben továbbra sem képes megállapodni vele a távozás feltételeiről –, a kormányfő továbbra is kizárja a halasztás kérését.

Négy év, két határ

Ami a most kiszivárgott terv részleteit illeti, a Daily Telegraph szerint Nagy-Britannia (Észak-Írország nélkül) 2021-ig saját szabadkereskedelmi egyezményt kötne az EU-val, Észak-Írország viszont négy éven át, 2025-ig az uniós szabályozás hatálya alatt maradna az élelmiszeripari és ipari termékek esetében.

A négy év letelte után az északír parlament dönthet majd arról, hogy megtartsa az uniós szabályozást, vagy áttér a brit szabályozásra.

A „négy év, két határ” terv megvalósulása egyrészt azt jelentené, hogy az Észak-Írországból exportált árukat vámellenőrzésnek vetnék alá az Ír Köztársaság területére való belépés előtt. Az ígéretek szerint az ellenőrzésekre nem közvetlenül az ír-északír határon kerülne sor, és azok nem tennék szükségessé új infrastruktúra kiépítését.

Másrészt a a Brit-szigetről (az Észak-Írország nélküli Nagy-Britanniából) érkező árukat is ellenőriznék, hogy megfelelnek-e az uniós standardoknak. Ezekre az ellenőrzésekre az északír kikötőkben kerülhet sor.

A Guardian szerint Johnson az északír unionista párttal már megegyezett a tervről, amely azonban Dublinban és Brüsszelben fagyos fogadtatásra számíthat.

UPDATE: Válaszút elé állította Brüsszelt Boris Johnson

De ki az a Boris Johnson? Honnan jött, mit akar, és tényleg hasonlít-e Trumphoz? Korábbi videókommentárunk:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG