4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit miniszterelnök szerint ha az EU nem fogadja el a mostani kompromisszumos javaslatát, akkor az Egyesült Királyság megállapodás nélkül fog kilépni az uniós közösségből – ezt a brit parlament korábban elvileg megtiltotta. A "négy év, két határ" terv részeként Észak-Írországban 2025-ig érvényben maradna az uniós belső piac szabályrendszerének nagy része. Johnson szerint azonban fizikai határellenőrzések továbbra sem lesznek.
Boris Johnson a mai kongresszuson. EPA/NEIL HALL

Nem lehet kétség afelől, hogy a megállapodás nélküli Brexit az egyetlen alternatívája a Brüsszelnek elküldendő javaslatoknak, jelentette ki Boris Johnson Manchesterben, a Konzervatív Párt kongresszusán.

Ez egy kompromisszum az Egyesült Királyság részéről

- mondta a brit kormányfő.

Brüsszel kivár

Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az EU szintén hajlandó lesz kompromisszumra. Hozzátette: kormánya nem szeretne no deal Brexitet, de készen áll erre a kimenetelre is.

A BBC szerint az Európai Bizottság egyelőre annyit közölt, hogy objektívan meg fogja vizsgálni a javaslatokat. Johnson hamarosan telefonon egyeztet majd Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével.

Miről megy a vita?

Johnson új terve a Brüsszel és London közötti tárgyalások fő vitapontjára kíván megoldást kínálni – nevezetesen arra, hogyan lehet a Brexitet úgy végrehajtani, hogy ne legyenek ismét határellenőrzések az ír-északír határon, amely egyben az EU és az Egyesült Királyság határa is lesz.

A már tegnap kiszivárgott részletek szerint Nagy-Britannia (Észak-Írország nélkül) 2021-ig saját szabadkereskedelmi egyezményt kötne az EU-val, Észak-Írország viszont négy éven át, 2025-ig az uniós szabályozás hatálya alatt maradna az élelmiszeripari és ipari termékek esetében.

A négy év letelte után az északír parlament dönthet majd arról, hogy megtartsa az uniós szabályozást, vagy áttér a brit szabályozásra.

Lesz határellenőrzés...

Az Észak-Írországból exportált árukat vámellenőrzésnek vetnék alá az Ír Köztársaság területére való belépés előtt. Sajtóhírek szerint az ellenőrzésekre nem közvetlenül az ír-északír határon kerülne sor, és azok nem tennék szükségessé új infrastruktúra kiépítését.

Másrészt a Brit-szigetről (az Észak-Írország nélküli Nagy-Britanniából) érkező árukat is ellenőriznék, hogy megfelelnek-e az uniós standardoknak. Ezekre az ellenőrzésekre az északír kikötőkben kerülhet sor.

... de nem olyan

Johnson ugyanakkor ma azt mondta, hogy „semmilyen körülmények között” nem lesz határellenőrzés az északír határon vagy annak közelében. Szerinte „technikai megoldásokkal” kerülik majd el a fizikai határ felállítását.

Hozzátette: a jövőbeni határellenőrzések mibenlétéről szóló vita valójában egy technikai vita, márpedig a technológia folyamatosan fejlődik.

Ezzel egyidejűleg az Egyesült Királyság – teljes egészében – kiléphet az EU-ból, és rögtön saját kezébe veheti a kereskedelmi politikát

– fűzte hozzá. Johnson szólt arról is, hogy szeretik Európát és az európaiakat, de az elmúlt 45 év „drámai alkotmányos változásai” miatt most „új kapcsolatra” van szükségük az EU-val.

Nem fog halasztást kérni

A brit kormány továbbra is azt mondja, hogy nem fogja a kilépés újbóli elhalasztását kérni az EU-tól. A brit parlament a közelmúltban ugyanakkor erre kötelezte Boris Johnsont abban az esetben, ha nem sikerül megállapodnia az EU-val a kilépés feltételeiről.

Az Egyesült Királyságban 2016 júniusában tartottak népszavazást az EU-tagságról: 17,4 millióan voksoltak a kilépésre, 16,1 millióan a maradásra. Az ország eredetileg idén március 29-én hagyta volna el az EU-t, ezt a határidőt azonban kitolták, mivel a brit parlament nem fogadta el a May-kormány és Brüsszel között létrejött kilépési megállapodást.

Jelen állás szerint az Egyesült Királyság október 31-én fog távozni az uniós közösségből.

De ki az a Boris Johnson? Honnan jött, mit akar, és tényleg hasonlít-e Trumphoz? Korábbi videókommentárunk:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG