A ZEW – Leibniz Centre for European Economic Research hat hónapra előretekintő németországi gazdasági hangulatindexe (ZEW Indicator of Economic Sentiment) plusz 25,2 pontra emelkedett májusban, miután áprilisban mínusz 14,0 pontra, 2023 júliusa óta a legalacsonyabbra süllyedt a márciusi plusz 51,6 pontról. Az elemzők kevésbé javuló, plusz 11,9 pontos májusi mutatóra számítottak.
Fotó: Depositphotos
A mutató tavaly novemberben tért vissza a pozitív tartományba, miután hat hónapig negatív sávban ingadozott, majd áprilisban az Egyesült Államok kereskedelempolitikai intézkedéseit övező bizonytalanság következtében ismét negatív tartományba esett.
A felmérésbe bevont németországi gazdasági szereplők megítélése a gazdasági környezet aktuális feltételeiről ugyanakkor kissé romlott májusban, a mutatószám mínusz 81,2 pontról mínusz 82,0 pontra csökkent májusban, miközben a szakértők javuló, mínusz 77,0 pontos mutatóra számítottak.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
A ZEW hat hónapra előretekintő euróövezeti gazdasági hangulatmutatója plusz 11,6 pontra emelkedett májusban, miután áprilisban mínusz 18,5 pontra, 2022 decembere óta a legalacsonyabb szintre zuhant. Az elemzők kevésbé emelkedő mutatóra, mínusz 3,5 pontra számítottak. Eközben a jelenlegi gazdasági helyzet mutatója az áprilisi mínusz 50,9 pontról mínusz 42,4 pontra emelkedett májusban, míg az inflációs várakozások mutatója 18,1 ponttal mínusz 15,0 pontra esett.
Achim Wambach, a ZEW elnöke az eredményekhez fűzött kommentárjában kiemelte: az előző havinál jelentősen kedvezőbb hangulathoz a német szövetségi kormány megalakulása, a vámokkal kapcsolatos viták rendezésében elért előrehaladás és az infláció stabilizálódásának jelei egyaránt hozzájárultak.
A kilátások különösen a bankszektorban, valamint az exportorientált ágazatokban, például az autó- és vegyiparban, valamint a fém-, acél- és gépiparban javultak. A felmérésbe bevont pénzügyi szakértők szerint az Európai Központi Bank közelmúltbeli kamatcsökkentése és a várható további monetáris lazítás különösen az építőipar élénkülését támogathatja. A válaszadók az utóbbi hónapokban visszafogott belföldi kereslet fellendülésére számítanak.
A mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet 1991 óta havi rendszerességgel végzi felmérését. A megkérdezett mintegy 350 bank, biztosító és nagy ipari vállalat pénzügyi elemzői mínusz 100 és plusz 100 pont közötti tartományban értékelhetnek.
(MTI)