A kínai gazdasági lassulás és a halmozódó pénzügyi problémák egyre nagyobb politikai feszültséget váltanak ki Pekingben. Május elején a Hong Kong-i CLSA befektetési ház jelentette be, hogy a kínai rossz-hitelek állománya „válságszintet” ért el. A cég kutatásai szerint Kína nem-teljesítő hitelállománya eléri a banki eszközök 19 százalékát, ellentétben az 1.6 százalékos hivatalos adattal. A CLSA nemzetközi sztenderdeket használt a számításai során, nem pedig a jóval megengedőbb kínaiakat.
Előkerültek a tőrök a háttérjátszmában
A kommunista párt központi lapja pár hete címlapján lehozott egy interjút egy meg nem nevezett „befolyásos személlyel”, aki szerint a száguldó eladósodás krízishez vezethet. A magasrangú hivatalnok szerint a kínai növekedési ütem nem fog visszatérni a korábbi, magas ütemű szintekre. Megfigyelők az interjút a kínai elnök és a miniszterelnök közötti konfliktus jelének tartják, mert az utóbbi a vezető politikai támogatója a növekvő eladósodásnak.
Hszi Csin-Ping kínai elnök május elején egy beszédében elismerte a belharcokat a kommunista párt csúcsain és óvott az „összeesküvőktől”. Szerinte a pártban lévő különböző „bagázsok és klikkek alááshatják a párt és az ország politikai biztonságát”. A beszéd egybeesett az egyre erősödő spekulációkkal Pekingben, miszerint a Hszi által 2012 vége óta vezetett, 88 millió tagú kommunista párt súlyos frakció-harcokba süllyedt.
Megfigyelők rámutatnak Hszi egyik legutóbbi lépésre, amikor a befolyásos Kommunista Ifjúsági Liga költségvetését megfelezte, miután rájuk küldte az anti-korrupciós ügynökeit. A Liga hatalmi bázisául szolgál olyan politikai mandarinok számára, mint a korábbi elnök Hu Dzsintao és a jelenlegi miniszterelnök Ki Ko-csiang.
A kínai hadsereg támogatása a kulcskérdés
Káncz Csaba |
A szakértők szerint az is a színfalak mögötti politikai viharokra utal, hogy Hszi elnök a múlt hónapban átvette a főparancsnoki pozíciót Kína parancsnoki központjában (Joint Operations Command Center) és ezzel a Kínai Néphadsereg (PLA) műveleti parancsnoka lett háború esetén. Hszi már eddig is elnöke volt a Központi Katonai Bizottságnak, amely a hadsereget ellenőrzi. Hszi hatalomra kerülése óta egy elképesztő hatalmi koncentrációt hajtott végre és olyan hivatalos titulusokat gyűjtött be, mint a Kommunista Párt főtitkára, a Kínai Népköztársaság elnöke, a Központi Katonai Bizottság elnöke, a Nemzetbiztonsági Bizottság vezetője és az átfogó államháztartási reformcsoport feje.
Hszi új katonai pozícióival azt a világos üzenetet küldi politikai ellenfelei számára, hogy a hadsereg mögötte áll. De sokak szerint a beteges pozíció-halmozás inkább a gyengeség, mint a magabiztosság és erő jele. A kínai kommunista vezetés ugyanis manapság kifogyott az ideológiai töltetből.
Mao Ce-tung 1976-os halála után a kínai vezetők az ország jólétének folyamatos növeléséhez kötötték a kommunista párt legitimitását. Ennek a korszaknak azonban befellegzett és az elbizonytalanodott pekingi vezetés egyre inkább a Nyugat-ellenes propagandában valamint a Dél-kínai-tengeri hatalmi játszmákban akarja felépíteni új identitását. Nem véletlenül hozta meg a pekingi vezetés nemrég azt a törvényt, amely a külföldi civil szerzeteket a kínai biztonsági szervek felügyelete alá helyezi. A kínai egyetemek is utasításba kapták, hogy a nyugati értékektől távolodjanak el a tanterveikben és tiltsák be az osztálytermekben ezeket a könyveket.
Magyarország a kínai Béketáborban?
A hazai honvédség közben mintha nem igazán érzékelné Kína politikadinamikáját és egyoldalú katonai műveleteinek globális tétjét. A Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelye május 25-én egész napos magyar-kínai biztonságpolitikai konferenciát tart pekingi katonai vendégelőadókkal. Sajnos a 31 előadásba egyetlen egy sem fért bele, amely napjaink nagy kérdésével, a Dél-kínai-tenger vitatott szigeteivel kapcsolatos egyoldalú pekingi lépésekkel és a feszültség eszkalálásával foglalkozna. Azokkal a provokatív kínai katonai műveletekkel, amelyeket a múlt hónapban a G7 külügyminiszterei is élesen elítéltek.
Ehelyett a jövő heti konferencián a hazai résztvevők meghallgathatják például Pan Youmu ezredes előadását Kína békefenntartó politikájáról. Érthetetlen, hogy egy tudományos tanácskozás miért nem elemzi és vitatja meg napjaink legélesebb, akár nukleáris összecsapással is fenyegető szembenállását. Holott a felelősséget tisztázni kell, amíg ezt nyugodt, akadémikus körülmények között még meg lehet tenni.
Káncz Csaba jegyzete