5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A növekvő pénzügyi problémák és a gazdasági lassulás felerősítette a belső harcokat a kínai vezetés legmagasabb szintjein. Az elbizonytalanodott kommunista pártban előtérbe került a Nyugat-ellenesség és a Dél-kínai tengeri egyoldalú katonai műveletek támogatottsága. A magyar biztonságpolitika a jelek szerint nem vesz tudomást Kína provokatív lépéseiről a térségben, amelyeket még a G7 külügyminiszterei is elítéltek.

A kínai gazdasági lassulás és a halmozódó pénzügyi problémák egyre nagyobb politikai feszültséget váltanak ki Pekingben. Május elején a Hong Kong-i CLSA befektetési ház jelentette be, hogy a kínai rossz-hitelek állománya „válságszintet” ért el. A cég kutatásai szerint Kína nem-teljesítő hitelállománya eléri a banki eszközök 19 százalékát, ellentétben az 1.6 százalékos hivatalos adattal. A CLSA nemzetközi sztenderdeket használt a számításai során, nem pedig a jóval megengedőbb kínaiakat.

Előkerültek a tőrök a háttérjátszmában

A kommunista párt központi lapja pár hete címlapján lehozott egy interjút egy meg nem nevezett „befolyásos személlyel”, aki szerint a száguldó eladósodás krízishez vezethet. A magasrangú hivatalnok szerint a kínai növekedési ütem nem fog visszatérni a korábbi, magas ütemű szintekre. Megfigyelők az interjút a kínai elnök és a miniszterelnök közötti konfliktus jelének tartják, mert az utóbbi a vezető politikai támogatója a növekvő eladósodásnak.

Hszi Csin-Ping kínai elnök május elején egy beszédében elismerte a belharcokat a kommunista párt csúcsain és óvott az „összeesküvőktől”. Szerinte a pártban lévő különböző „bagázsok és klikkek alááshatják a párt és az ország politikai biztonságát”. A beszéd egybeesett az egyre erősödő spekulációkkal Pekingben, miszerint a Hszi által 2012 vége óta vezetett, 88 millió tagú kommunista párt súlyos frakció-harcokba süllyedt.

Megfigyelők rámutatnak Hszi egyik legutóbbi lépésre, amikor a befolyásos Kommunista Ifjúsági Liga költségvetését megfelezte, miután rájuk küldte az anti-korrupciós ügynökeit. A Liga hatalmi bázisául szolgál olyan politikai mandarinok számára, mint a korábbi elnök Hu Dzsintao és a jelenlegi miniszterelnök Ki Ko-csiang.

A kínai hadsereg támogatása a kulcskérdés

Káncz Csaba

A szakértők szerint az is a színfalak mögötti politikai viharokra utal, hogy Hszi elnök a múlt hónapban átvette a főparancsnoki pozíciót Kína parancsnoki központjában (Joint Operations Command Center) és ezzel a Kínai Néphadsereg (PLA) műveleti parancsnoka lett háború esetén. Hszi már eddig is elnöke volt a Központi Katonai Bizottságnak, amely a hadsereget ellenőrzi. Hszi hatalomra kerülése óta egy elképesztő hatalmi koncentrációt hajtott végre és olyan hivatalos titulusokat gyűjtött be, mint a Kommunista Párt főtitkára, a Kínai Népköztársaság elnöke, a Központi Katonai Bizottság elnöke, a Nemzetbiztonsági Bizottság vezetője és az átfogó államháztartási reformcsoport feje.

Hszi új katonai pozícióival azt a világos üzenetet küldi politikai ellenfelei számára, hogy a hadsereg mögötte áll. De sokak szerint a beteges pozíció-halmozás inkább a gyengeség, mint a magabiztosság és erő jele. A kínai kommunista vezetés ugyanis manapság kifogyott az ideológiai töltetből.

Mao Ce-tung 1976-os halála után a kínai vezetők az ország jólétének folyamatos növeléséhez kötötték a kommunista párt legitimitását. Ennek a korszaknak azonban befellegzett és az elbizonytalanodott pekingi vezetés egyre inkább a Nyugat-ellenes propagandában valamint a Dél-kínai-tengeri hatalmi játszmákban akarja felépíteni új identitását. Nem véletlenül hozta meg a pekingi vezetés nemrég azt a törvényt, amely a külföldi civil szerzeteket a kínai biztonsági szervek felügyelete alá helyezi. A kínai egyetemek is utasításba kapták, hogy a nyugati értékektől távolodjanak el a tanterveikben és tiltsák be az osztálytermekben ezeket a könyveket.

Magyarország a kínai Béketáborban?

A hazai honvédség közben mintha nem igazán érzékelné Kína politikadinamikáját és egyoldalú katonai műveleteinek globális tétjét. A Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelye május 25-én egész napos magyar-kínai biztonságpolitikai konferenciát tart pekingi katonai vendégelőadókkal. Sajnos a 31 előadásba egyetlen egy sem fért bele, amely napjaink nagy kérdésével, a Dél-kínai-tenger vitatott szigeteivel kapcsolatos egyoldalú pekingi lépésekkel és a feszültség eszkalálásával foglalkozna.  Azokkal a provokatív kínai katonai műveletekkel, amelyeket a múlt hónapban a G7 külügyminiszterei is élesen elítéltek.

Ehelyett a jövő heti konferencián a hazai résztvevők meghallgathatják például Pan Youmu ezredes előadását Kína békefenntartó politikájáról. Érthetetlen, hogy egy tudományos tanácskozás miért nem elemzi és vitatja meg napjaink legélesebb, akár nukleáris összecsapással is fenyegető szembenállását.  Holott a felelősséget tisztázni kell, amíg ezt nyugodt, akadémikus körülmények között még meg lehet tenni.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG