4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fehér Ház szerint az Amerika által 1945-ben létrehozott globális gazdasági rendszer mára hozzájárul az amerikai gazdasági térvesztéshez Európával és Kínával szemben. Merkel eközben nagyobb európai összefogásra szólított fel olyan területeken, mint a védelem, a migráció és a muszlim imámok tréningje. Trump szerint az európai integráció mára bizonytalansági forrássá alakult.
Tüntetnek Kanadában a csúcstalálkozó előtt. (EPA/TANNEN MAURY)

Ma kezdődik a két napos G7 csúcstalálkozó Kanadában. Az előjelek alapján nyugodtan kijelenthető, hogy az 1975 óta fennálló találkozók történetében ilyen feszült és konfrontatív találkozó még nem volt korábban. A német és a francia vezető Trump-ot deresre akarja húzni mind az új vámok, mind a párizsi klíma-megállapodás ügyében, de a kiszivárgott hírek szerint az amerikai elnököt a szövetségesei politikai nyomása a legkevésébé sem zavarja és kemény válaszokat fog adni.

G6 plusz egy

Párizs és Berlin már a találkozó előestéjén a zárt ajtók mögött azzal fenyegetőzött, hogy példátlan módon nem fogják aláírni a közös zárónyilatkozatot. Múlt héten a G7 pénzügyminiszterek találkozója után Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter a G7-et találóan „G6 plusz egy”-ként jellemezte. Az „Amerika Mindenekelőtt” politikája tehát meghozta gyümölcsét, a második világháború utáni nyugati rend gyakorlatilag alapjaiban rendült meg.

A Fehér Ház vezető köreiben elfogadott nézetté vált, hogy az Amerika által 1945-ben létrehozott globális gazdasági rendszer mára hozzájárul az amerikai gazdasági térvesztéshez Európával és Kínával szemben. A múlt évi G7 csúcson még csak szavakon vitatkoztak a résztvevők, így Washington nem volt hajlandó elkötelezni magát a hivatalos közleményben „a protekcionizmussal szembeni ellenállás” ügyében. De hol van már a tavalyi hó, hiszen idén már Washington több fronton indított kereskedelmi konfliktust.

Egyrészt a szövetségesei ellen, másrészt Kína ellen, amelyet az amerikai globális katonai és geo-stratégiai hegemónia elleni fő veszélyforrásnak tart. Washington két fő aduja ebben a küzdelemben a dollár első számú globális tartalék-valuta státusza és brutális katonai ereje. Mindezeket az elkövetkező csatákban az oszd meg és uralkodj alapján akarja felhasználni.

Elfordul a figyelem Nyugat-Európáról

Merkel kancellár szerdán az Európai Néppárt ülésén kifejtette, hogy a világ megváltozott a második világháborút követő 70 év alatt és a hidegháború vége óta eltelt csaknem három évtized alatt és az új globális rendben Európa már nem támaszkodhat teljesen az USÁ-ra, hanem meg kell találnia új szerepkörét.

Káncz Csaba

A kancellár beszédében nagyobb európai összefogásra szólított fel olyan területeken, mint a védelem, a migráció és a muszlim imámok tréningje! Ízlelgessük egy kicsit Európa új feladatát: a muszlim imámok tréningjét. Semmi kétség tehát, hogy a kancellár elveszett Európa számára, de ezt mi már 2015 óta tudjuk.

És ezt bizony már az amerikai külügyminisztérium is felismeri, így a héten bemutatott új amerikai „Európa stratégia”. Az anyag gyakorlatilag bejelenti Washington figyelmének eltolódását Nyugat-Európáról Kelet-Európára.

A Trump kormányzat egyben radikálisan megváltoztatja hozzállását az európai integrációval szemben. A Fehér Ház szerint a korábbi amerikai kormányzatok túlságosan támogatóak voltak az európai integráció irányába, amely Trumpék véleménye szerint mára bizonytalansági forrássá alakult.

Nos, ha a mai Olaszországot egy európai állatorvosi lónak vesszük, akkor nem is tudunk ennek az amerikai vádnak nagyon ellentmondani. Befolyásos amerikai közgazdászok ugyanis arra az álláspontra jutottak, hogy az eurózóna esetleges felbomlása súlyosabb nemzetközi pénzügyi válságot okozna, mint az 1930-as évek depressziója. Az Obama kormányzat ezért is támogatta Görögország bennmaradását az euróövezetben. A Trump kormányzat azonban eddig még nem fejtette ki, hogyan viselne el az amerikai pénzügyi rendszer egy esetleges fejreállást az eurózónában.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG