Eközben az ellenzék azzal vádolta a juntát, hogy civileket vesz célba, és háborús bűncselekményeket követ el.
A koncertet az ország északi részén fekvő Kacsin államban rendezték vasárnap este a Kacsin Függetlenségi Szervezet (KIO) nevű szakadár csoport megalapításának 62. évfordulója alkalmából. A szervezet a Kacsin Függetlenségi Hadsereg (KIA) politikai szárnya.
A légitámadásban egyes médiaértesülések szerint legalább ötvenen vesztették életüket, köztük neves művészek, illetve a Kacsin Függetlenségi Hadsereg tisztjei. Más források nyolcvan halottról és mintegy száz sebesültről tudnak. A hadsereg alaptalan híresztelésnek mondta ezeket az adatokat, és bár nem adta meg az áldozatok számát, azt állította, hogy csak a KIA tagjai és terroristák haltak meg.
A támadást a hadsereg három repülőgépével hajtották végre helyi idő szerint vasárnap este kilenckor.
A katonaság közölte: a KIA és a vele szövetséges fegyveres csoportok támadásait torolta meg, ami szerinte összhangban van a nemzetközi egyezményekkel.
"A biztonsági erők feladata, hogy harcoljanak a lázadók ellen, ami elengedhetetlen a térségbeli béke és biztonság megteremtéséhez" - írta közleményben a hadsereg.
A Kacsin Függetlenségi Hadsereg körülbelül hat évtizede harcol a kacsinok autonómiájáért. A lázadószervezet támogatásáról biztosította az országos ellenállási mozgalmat, amely a tavalyi katonai puccs után jött létre.
Eközben az ellenzék azzal vádolta meg a mianmari katonaságot, hogy civileket vesz célba, és háborús bűncselekményeket követ el. A junta ellenzőiből álló, emigrációban élő árnyékkormány felszólította az ENSZ-t és a nemzetközi közösséget, hogy állítsák meg a junta rémuralmát, és vonják felelősségre a bűncselekmények, jogsértések elkövetőit.
Mianmarban mindennapos az erőszak, amióta a hadsereg 2021 februárjában erővel magához ragadta a hatalmat, és bebörtönözte a választások győztesét, Aung Szan Szú Kjít, az ország addigi vezetőjét. A puccsot követően polgári milíciák alakultak és fogtak fegyvert a junta ellen, és fegyveres etnikai csoportok - egyebek között a kacsinok - is az oldalukra álltak.
Egy helyi jogvédő szervezet szerint legalább 2370-en haltak meg és több mint 15 900 embert tartóztattak le a hatalomátvétel óta.
A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) többször próbált közvetíteni a béke érdekében Mianmarban, de erőfeszítései kudarcba fulladtak. Az ASEAN külügyminiszterei csütörtökön találkoznak, hogy újra tárgyaljanak a válságról. Négyszázötvenhét mianmari civil szervezet nyílt levélben arra kérte a szervezet tagországait, hogy mianmari a civilekkel és az árnyékkormánnyal működjenek együtt, ne a juntával.
(MTI)