6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az elmúlt néhány héten tovább emelkedtek az építőanyagárak, a termelők pedig még nagyobb arányban akarnak árat emelni, mint az első két-három hónapban. Az elszálló árak miatt a szakszövetség egyre erősebben kongatja a vészharangot és azonnali segítséget kér a kormánytól.

Az áremelési törekvések intenzitása májusban tovább emelkedett az előző hónaphoz képest (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). A kiigazítás nélküli adatok is az áremelési szándékok valamelyes növekedését mutatják: az áremelést tervezők aránya az áprilisi 39 százalékról májusra 43 százalékra bővült, míg az árcsökkenésre számítóké maradt 4 százalék - közölte lapunkkal a GKI, amely kutató intézet rendszeresen figyeli és letapogatja ezeket a szándékokat a szektor vállalatainak körében.

A KSH adatai szerint az építőiparban a termelői árak 2021 első negyedévében 7 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Becslések szerint a kereskedők idén további 5-10 százalékkal is emelni fogják az árakat, részben amiatt, hogy a felhasznált alapanyagok mintegy negyede külföldről érkezik, s a március végéig jelentősen, a 370-es történelmi mélypont közelébe romlott forint/euró árfolyam miatt folyamatosan egyre többet kellett kiadni ezekért az anyagokért. Mindez az új lakásokat is drágítja, egyben növeli a felújítási költségeket is.

A vas és az acél is nagyon megdrágult (fotó: pixabay.com)
A vas és az acél is nagyon megdrágult (fotó: pixabay.com)

Az acél, a bitumen és a cement jelentős áremelkedése miatt az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a kormányhoz fordult segítségért. Kérve, hogy mivel az európai termelők egy része súlyos kapacitásgondokkal küzd és a szállítások is akadoznak, a kormány igyekezzen Európán kívüli, főleg ázsiai és távol-keleti forásokat bevonni.

Egyébként az építőipari nyersanyagok és építőanyagipari termékek drasztikus áremelkedése globális jelenség, az Európai Unió valamennyi tagországában gondot okoz. Ezért az ÉVOSZ úgy gondolja, hogy a helyzet kezelésében az uniónak is fontos szerepe van.

A drágulás tehát nem magyar sajátosság. Lengyelországban például a vártnál nagyobb mértékben nőttek a termelői árak áprilisban éves összevetésben: a lengyel statisztikai hivatal szerint éves szinten a várt 4,9 százaléknál jelentősebben, 5,3 százalékkal, a márciusi 3,9 százalékos emelkedés után. Áprilisban éves szinten a legjelentősebben a bányaipar termelői árai mentek feljebb, 22,1 százalékkal, míg például a feldolgozóipari termelői árak 5 százalékkal. A múlt hónapban 4,2 százalék volt az építőipari termelés éves szintű csökkenése a márciusi 10,8 százalék esés után. Szakértők nagyobb, 8 százalékos áprilisi csökkenésre számítottak. Havi összevetésben az építőipari termelés növekedése 9,9 százalékra lassult a márciusi 34,2 százalékos ütemről, de így is meghaladta az elemzők által várt 5,2 százalék bővülést Lengyelországban.

Az ÉVOSZ szerint a problémát egyebek mellett a pandémia okozta, de Kínának is szerepe volt benne, ugyanis miközben az ázsiai ország adja a világ acéltermelésének több mint az 50 százalékát, acélipari termékeket tart vissza a világpiactól. Az ÉVOSZ ezen felül azt is javasolta, hogy a mostani helyzetben a Gazdasági Versenyhivatal fokozottabban figyelje az építési piacot, a tisztességtelen piaci magatartás kiszűrése érdekében. 

Itt emlékeztetünk arra, hogy ez a magatartás eddig sem volt idegen az ágazattól, nehezítette a helyzetet az is, hogy megint kezd elharapózni a késedelmes fizetés, a szakszövetség szerint a cégek legalább 10-15 százaléka szenved amiatt, hogy késve vagy egyáltalán nem kapja meg a neki járó pénzt.

Arra is kitértek, hogy az áremelkedéseket a megrendelők ritkán veszik figyelembe, ha a munka már elkezdődött, emiatt a vállalkozók viselik a drágulás terheit. Az építési beruházási célú közbeszerzéseknél és a korábban megkötött közcélú szerződések végrehajtásánál is nehézséget okoz a nem várt áremelkedés. Ezért szeretnék azt is, hogy a közösségi, állami közbeszerzéseknél az ajánlatkérők, a megrendelők vállaljanak nagyobb részt az árkockázatokból: legyen lehetőség szerződésmódosításra az árváltozások kezelése érdekében.

A GKI megállapította azt is, hogy az elmúlt három hónap termelési helyzetének megítélése – az előző hónaphoz képest – áprilisban hatalmasat, májusban enyhén javult (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). Így e mutató teljes egészében ledolgozta a tavaly áprilisi nagy esést. Ebben a hónapban a nyers, azaz a szezonálisan nem kiigazított adatok is némi pozitív változást mutattak. Májusban a növekvő és csökkenő termelésről beszámoló cégek aránya rendre 17 és 21 százalék, míg áprilisban 16 és 24 százalék volt. Az év ötödik hónapjában a magas- és a mélyépítő cégek elégedettsége is javult.

A meglévő rendelésállományokra vonatkozó értékelés májusban érezhetően javult (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). Ez a mutató is meghaladta a tavaly márciusi szintet. Havi alapon a nyers adatok is enyhe pozitív változásra utalnak. Májusban a válaszadó vállalkozások 24 százaléka számolt be magas és 23 százaléka alacsony rendelésállományról. Ugyanez a két arány áprilisban 21 és 28 százalék volt. E hónapban a magasépítők elégedettsége javult, a mélyépítőké nem változott.

A KSH adatai szerint az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 13,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződések állománya 4,2, míg az épületek építésére vonatkozóké 28,6 százalékkal nőtt éves szinten.

Javuló európai mutatók

Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) azt közölte, hogy az előzetes adatok szerint, szezonálisan kiigazítva az euróövezet 19 tagállamában 2,7, míg az Európai Unió 27 tagállamában 2,2 százalékkal nőtt az építőipari termelés márciusban az előző hónaphoz képest. Éves összevetésben az euróövezetben 18,3, az unió egészében pedig 14,9 százalékkal bővült az építőipari termelés. A jelentős növekedést részben a koronavírus-járvány miatt hozott intézkedések következtében kialakult alacsony bázis okozta. A statisztika havi és éves bontásban is meglehetősen hiányos, 10 országból ugyanis nincs márciusra vonatkozó adat. 

Az elérhető adatok alapján márciusban a legnagyobb havi növekedés Magyarországon volt, 11,5 százalékkal, majd Németország (+10,8 százalék) és Szlovákia ( +9 százalék) következett. A legnagyobb havi csökkenés Franciaországban volt, 7,3 százalékkal, amelyet Svédország (-3,1 százalék) és Spanyolország (-0,9 százalék) követett. Éves összevetésben a legnagyobb növekedés Olaszországban (+74,5 százalék), Franciaországban (+46,3 százalék) és Belgiumban (+36,3 százalék) volt. 

A legnagyobb csökkenést Spanyolországban jegyezték fel, 13,2 százalékosat, de 12,6 százalékkal csökkent az építőipari termelés éves összevetésben Lengyelországban és 4 százalékkal Finnországban. A 2020-as év egészét tekintve az euróövezetben 5,7, az unióban pedig 5,0 százalékkal esett vissza az építőipari termelés az előző évhez képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG