4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az elképesztő potenciállal bíró országot 32 éve irányító kazah elnök most nagyívű privatizációkat tervez. Nem akármekkora a tét, hiszen a közép-ázsiai óriás többek között a világ legnagyobb urán-termelője. Peking és Moszkva közé ékelődve az országnak ügyesen kell lavíroznia, ráadásul az egyikük revansista szándékkal bír.
Nur-Astana (fotó: Wikipedia)

Kazahsztán gazdaságát olyannyira padlóra küldte a 2014-ben megindult nyersanyagár-összeomlás, hogy Nazarbajev elnök most komoly privatizációs- és államháztartási reformlépésekben gondolkodik. Nagy a tét a külföldi érdeklődők számára, hiszen a 2.7 millió négyzetkilométeres területű, a világ legnagyobb tenger nélküli országa elképesztő potenciállal bír. A Kína és Oroszország közé ékelődött ország területe nagyobb, mint Nyugat-Európáé, lakossága Hollandiával megegyező, miközben a világ egyik legnagyobb urán-, króm- és rézkészletével rendelkezik.

A világ legnagyobb urántermelője

Az országot 32 éve irányító Nazarbajev jövő hónapban lesz 77 éves. Amikor a szomszédos Üzbegisztán elnöke elhunyt tavaly 78 éves korában, a kazah elnök észbe kapott és még inkább ráfordult országa megreformálására. Januárban egy televíziós beszédben jelentette be, hogy gyengíti saját elnöki jogköreit és erősíti a parlamentarizmust az országban.

Bár az állami vállalatokat már régen megszállták az uralkodó párt mandarinjai, óriás cégek kerülhetnek most piacra. Köztük a KazMunaiGas, amely a legnagyobb kazah olaj- és gázvállalat, egyben a világ 14-ik legnagyobb kitermelője. A Kazatomprom még nagyobb koronagyémántnak számít. Ez a cég kontrollálja a globális urán-termelés 40 százalékát, és egyben a világ második legnagyobb igazolt tartalékát.

Kína már belépett

Kazahsztán az elmúlt időszakban lelkes támogatója lett Peking ’Egy övezet, egy út’ (OBOR) mega-projektjének, amely új Selyemútként kötné össze Ázsiát és Európát és amely lehetővé tenné Asztanának, hogy az eurázsiai térség földrajzi centrumába helyezze magát. De a nagyívű geopolitikai projekt végrehajtása nem megy zökkenők nélkül. Amikor tavaly Nazarbajev liberalizálta a termőföld külföldi tulajdonba jutásának szabályait, tüntetések robbantak ki a kínai behatolás fölött érzett elégedetlenség miatt.

De a szükség nagy úr és Asztana modernizálni akarja lerobbant infrastruktúráját is. A kínai cégeknek ezért a múlt hónapban átengedték Khorgos belföldi kikötőjének 49 százalékos részesedését, amely Kína ujgur területével határos. Peking új vasútvonalakat is finanszíroz, a két ország ebben a hónapban írt alá 8 milliárd dolláros befektetési megállapodásokat. Arról is megegyezés született, hogy 2019-től kazah bányák szállítanak urán kínai atomerőművekhez.

Turbulenciák Moszkvával

Káncz Csaba

Moszkva és Asztana között nem felhőtlen a politikai kapcsolat, ezért áprilisban Nazarbajev bejelentette, hogy a tankönyvekben országa jövőre áttér a cirillről a latin betűkre. A bejelentés pár hónappal azután történt, hogy Pavel Sperov, a Duma képviselője – egyben az Eurázsiai integráció bizottságának tagja - január 26-án kijelentette, miszerint „a kazah-orosz határ nem örök érvényű, és a hozzánk tartozó területek hamarosan visszatérnek.”

Kazahsztán közállapotai hasonlatosak hazánkéhoz. Míg Asztanában Nazarbajev unokáját kapták rajta, hogy offshore számlákon tart pénzeket, addig nálunk az Alaptörvény kifejezett tiltását semmibe véve folyt éveken keresztül a százmilliárdos letelepedési kötvény-üzlet offshore számlákon.  Asztana mindenesetre a jogállamiságban egy fokkal előrébb jár, mint Budapest, hiszen ott tavaly decemberben egy minisztert már rács mögé dugtak korrupciós vádakkal.

Káncz Csaba jegyzete.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG