A fekete Afrika keleti oldalán lévő Tanzániában született Nemes Raymond Taremo családja először 2022 decemberében hallott kósza híreket arról, hogy a 37 éves férfi elesett az Ukrajnában dúló háborúban. Taremo október közepén lépett be a Wagner zsoldoskülönítménybe, amely az orosz börtönökből is toborzott katonákat. A férfi drogügyei miatt került rács mögé Oroszországban.
Végül kiderült, hogy a brutális bahmuti csatában vesztette életét. A családot az tanzániai orosz nagykövetség értesítette. Holttestét a család határozott követelésére februárban szállították vissza hazájába. Mint családtagjai a Moscow Times riportjában elmondják, még tüntetést is szerveztek ennek érdekében a követség elé.
Taremo egyike a világ déli részéről származó zsoldosoknak, akik az orosz oldalon szolgálnak az ukrajnai
háborúban. Összesen több százan lehetnek. Motivációik különbözőek. Taremo családjának elmondása szerint részben azért lépett be a Wagnerbe, hogy kiszabaduljon egy feketével szemben vélhetően az átlagosnál is barátságtalanabb orosz börtönből. Részben a magas kereset motiválta. Azt ígérték neki, fél év szolgálat után szabadon visszatérhet hazájába. Miután elesett, családja semmit sem kapott. Azt sem tudják, milyen szerződést írt alá a Wagnerrel.
Másként látják az oroszokat délen
Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában sokkal jobb véleménnyel vannak az átlagemberek az oroszokról, mint az USA-ban vagy Európában – mondta Ivan Klyszcz, a tallinni International Center for Defense and Security biztonságkutató intézet szakértője a hírportálnak.
A háború miatt kialakult gazdasági problémák, főként az élelmiszer-ellátás akadozása megnehezítette az emberek életét a Föld déli felén, elsősorban Afrikában. Az orosz rezsim igyekszik meggyőzni őket arról, hogy ennek az ukránok ellenállása az oka. Ezért magas az infláció és alakult ki élelmiszerhiány. Így nem meglepő, hogy a délről származó katonák egy része ideológiai megfontolásból (is) vesz részt a
háborúban.
Kavinda Wijerathna Srí Lanka-i exkatona szerint az orosz hadsereg az egyetlen elő, amely a világ déli részét elnyomó Nyugattal szembe tud szállni. A 44 éves férfi nem hiszi el, hogy az oroszok polgári célpontokat is támadtak Ukrajnában. A hazájában lévő orosz nagykövetségen jelentkezett katonának az orosz hadseregbe, de nem kapott választ. Így azt tervezi, hogy Oroszországba utazik, és egyszerűen bemegy az első toborzóirodába. Azt állítja, hogy a pénz egyáltalán nem motiválja.
A világ déli részén élő férfiak egy részét azonban nagyon is motiválja a magas zsold. Oroszország etiópiai nagykövetsége előtt áprilisban 200-an álltak sorba, hogy belépjenek az orosz hadseregbe – jelentette a Reuters.. A havi 2000 dolláros fizetés (közel 700 ezer forint) a szegény afrikai országban nagyon-nagyon sok pénz.
Körülbelül 500 szíriai katonát küldött a szíriai hadsereg az oroszok támogatására még tavaly novemberben – állította a londoni Middle East Eye hírportál. Többségük nem harci feladatot lát el, hanem például őrszolgálatot teljesít.
Hogy pontosan hány külföldi vesz részt az orosz oldalon a háborúban, azt nem lehet tudni. Legkevesebb 184 külföldi halt meg a háború 15 hónapja alatt – állítják a Meriazona hírportál és a BBC orosz adásának szerkesztői saját becslésük alapján. Hivatalos orosz adat természetesen nem áll rendelkezésre erről