4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eurózóna adósságválságának csúcsán úgy tűnt, hogy Görögország maga alá temetheti az eurót is, ám végül három mentőcsomag és az emberek áldozatvállalása meghozta az eredményét.

Görögország kormányai költségvetési maszatolással titkolták el az ország valós adósságait, ami nem kis részben a 2004-es olimpia rendezési költségei miatt szállt el. A pénzügyi válság nyomán azonban elérkezett az igazság pillanata. A 2010-es őszi választások után kiderült, hogy az ország valójában fizetésképtelen.

Ezzel kezdődött a görög adósságválság, amelyben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió három mentőcsomagot adott az országnak 2011 és 2015 között, lólépésben váltották egymás a bal- és jobboldali kormányok, illetve egy szakértői kabinet, durván csökkentették a nyugdíjakat és a közalkalmazotti béreket, magasra nőtt a munkanélküliség és eljött az a pillanat is, amikor korlátozni kellett a bankokból felvehető pénz nagyságát.

Látványos fordulatot éltek át a görögök

Egy évtizeddel később a görög gazdaság Európa leggyorsabban növekvő gazdasága és a hitelminősítők egymás után javítják az ország adósságainak besorolását – derül ki a New York Times riportjából. A turisták visszatértek, a multik befektetnek, a bankok hiteleznek, a munkanélküliségi ráta 11 százalék, ami magas, de 2013-ban a görögök harmadának nem volt állása.

Az idegenforgalom is összekapta magát. Fotó: EPA/DIMITRIS TOSIDIS
Az idegenforgalom is összekapta magát. Fotó: EPA/DIMITRIS TOSIDIS

A kockázat persze nem múlt el teljesen. Az államadósság a GDP 166 százaléka, amivel Görögország a világ legjobban eladósodott országai között van. Még mindig magasabb az európai átlagnál a visszafizethetetlen hitelállomány a bankok könyveiben. A durva megszorítások még mindig árnyékot vetnek sok kispénzű ember életére.

Görögország összesen 320 milliárd euró kedvezményes hitelt kapott főként az eurózóna többi országától. Az ennek visszafizetését garantáló kezdeti szigorú pénzügyi ellenőrzést 2018-ban szüntették meg.

Újra kap hitelt az athéni kormány

A bizalom annyira megerősödött, hogy a görög kormány 2021-ben 30 milliárd euró kölcsönt kapott a koronavírus-járvány utáni helyreállítást szolgáló uniós alapból. Ezt a klímaváltozás elleni beruházásokra fordíthatják. A DBRS Morningstar hitelminősítő intézet, amelynek értékeléseit elfogadja az Európai Központi Bank, szeptemberben befektetésre ajánlott szintre emelte a görög államadósság hitelbesorolását. A Moody’s is eggyel közelebb vitte ehhez a szinthez, a befektetésre ajánlott határ alá emelte a minősítését.

Közben több cég is úgy döntött, megbízik a görög piacban. A Microsoft egymilliárd euró értékben épít adatközpontot Athénban. A Pfizer gyógyszergyár 650 milliárd euró befektetésével kutatóközpontot hoz létre. Amerikai, kínai és európai vállalatok kötnek szerződéseket zöldenergia-projektek végrehajtására. Az erdőtüzek ellenére 10 millió turista érkezett idén az országba, ami becslések szerint 21 milliárd euró bevételt hozott a számtalan kisebb-nagyobb idegenforgalmi vállalkozásnak. Újraindultak az építkezések.

Ugyanakkor a kisemberek még nem álltak teljesen talpra, miután sok esetben munkanélkülivé válva elvesztették életük megtakarítását. A minimálbéren élőket Görögországban is komolyan sújtja az koronavírus-járványt, illetve az Ukrajna elleni orosz agressziót követő infláció.

A kormány azt ígéri, hogy a nyár elején megszerzett négyéves kormányzati ciklusának végére 950 euróra (370 ezer forint) emeli a minimálbért. Ezt a választások előtt, áprilisban növelték 780 euróra. A közszolgálatban dolgozók bére először nőhet azóta, hogy válság alatt 20 százalékot lefaragtak belőle. A 62 éves Konsztantinosz Kanderakisz, aki a digitális szolgáltatásokat nyújtó hivatalnál dolgozik ellenőrként, 35 éves munkaviszony után 1300 eurót keres. Az elmúlt évtizedben csökkent a bére, most 100 euró emelésre számíthat. Azon túl, hogy jól jön a pluszpénz, pszichológiai lökést ad neki, hogy újra bízhat hazája, Görögország jövőjében.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG