4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eurózóna adósságválságának csúcsán úgy tűnt, hogy Görögország maga alá temetheti az eurót is, ám végül három mentőcsomag és az emberek áldozatvállalása meghozta az eredményét.

Görögország kormányai költségvetési maszatolással titkolták el az ország valós adósságait, ami nem kis részben a 2004-es olimpia rendezési költségei miatt szállt el. A pénzügyi válság nyomán azonban elérkezett az igazság pillanata. A 2010-es őszi választások után kiderült, hogy az ország valójában fizetésképtelen.

Ezzel kezdődött a görög adósságválság, amelyben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió három mentőcsomagot adott az országnak 2011 és 2015 között, lólépésben váltották egymás a bal- és jobboldali kormányok, illetve egy szakértői kabinet, durván csökkentették a nyugdíjakat és a közalkalmazotti béreket, magasra nőtt a munkanélküliség és eljött az a pillanat is, amikor korlátozni kellett a bankokból felvehető pénz nagyságát.

Látványos fordulatot éltek át a görögök

Egy évtizeddel később a görög gazdaság Európa leggyorsabban növekvő gazdasága és a hitelminősítők egymás után javítják az ország adósságainak besorolását – derül ki a New York Times riportjából. A turisták visszatértek, a multik befektetnek, a bankok hiteleznek, a munkanélküliségi ráta 11 százalék, ami magas, de 2013-ban a görögök harmadának nem volt állása.

Az idegenforgalom is összekapta magát. Fotó: EPA/DIMITRIS TOSIDIS
Az idegenforgalom is összekapta magát. Fotó: EPA/DIMITRIS TOSIDIS

A kockázat persze nem múlt el teljesen. Az államadósság a GDP 166 százaléka, amivel Görögország a világ legjobban eladósodott országai között van. Még mindig magasabb az európai átlagnál a visszafizethetetlen hitelállomány a bankok könyveiben. A durva megszorítások még mindig árnyékot vetnek sok kispénzű ember életére.

Görögország összesen 320 milliárd euró kedvezményes hitelt kapott főként az eurózóna többi országától. Az ennek visszafizetését garantáló kezdeti szigorú pénzügyi ellenőrzést 2018-ban szüntették meg.

Újra kap hitelt az athéni kormány

A bizalom annyira megerősödött, hogy a görög kormány 2021-ben 30 milliárd euró kölcsönt kapott a koronavírus-járvány utáni helyreállítást szolgáló uniós alapból. Ezt a klímaváltozás elleni beruházásokra fordíthatják. A DBRS Morningstar hitelminősítő intézet, amelynek értékeléseit elfogadja az Európai Központi Bank, szeptemberben befektetésre ajánlott szintre emelte a görög államadósság hitelbesorolását. A Moody’s is eggyel közelebb vitte ehhez a szinthez, a befektetésre ajánlott határ alá emelte a minősítését.

Közben több cég is úgy döntött, megbízik a görög piacban. A Microsoft egymilliárd euró értékben épít adatközpontot Athénban. A Pfizer gyógyszergyár 650 milliárd euró befektetésével kutatóközpontot hoz létre. Amerikai, kínai és európai vállalatok kötnek szerződéseket zöldenergia-projektek végrehajtására. Az erdőtüzek ellenére 10 millió turista érkezett idén az országba, ami becslések szerint 21 milliárd euró bevételt hozott a számtalan kisebb-nagyobb idegenforgalmi vállalkozásnak. Újraindultak az építkezések.

Ugyanakkor a kisemberek még nem álltak teljesen talpra, miután sok esetben munkanélkülivé válva elvesztették életük megtakarítását. A minimálbéren élőket Görögországban is komolyan sújtja az koronavírus-járványt, illetve az Ukrajna elleni orosz agressziót követő infláció.

A kormány azt ígéri, hogy a nyár elején megszerzett négyéves kormányzati ciklusának végére 950 euróra (370 ezer forint) emeli a minimálbért. Ezt a választások előtt, áprilisban növelték 780 euróra. A közszolgálatban dolgozók bére először nőhet azóta, hogy válság alatt 20 százalékot lefaragtak belőle. A 62 éves Konsztantinosz Kanderakisz, aki a digitális szolgáltatásokat nyújtó hivatalnál dolgozik ellenőrként, 35 éves munkaviszony után 1300 eurót keres. Az elmúlt évtizedben csökkent a bére, most 100 euró emelésre számíthat. Azon túl, hogy jól jön a pluszpénz, pszichológiai lökést ad neki, hogy újra bízhat hazája, Görögország jövőjében.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG