Kemény tárgyalópartner lesz Lagarde
A beszélgetés alatt a Valutaalap vezérigazgatója végig nagyon diplomatikus volt, többször is hangsúlyozta, hogy Magyarország és az IMF kapcsolata kiegyensúlyozott, régi partnerei egymásnak. Egy valamit azért világossá tett Nicolas Sarkozy egykori erős embere: "az IMF nem enged, nem köt kompromisszumot és nem áll fel az asztaltól". Lagarde ezzel nyilván arra utalt, hogy a magyar fél most nem "hazai pályán", hanem Washingtonban fejtheti ki álláspontját, mi megyünk a pénzért, az egy valaki aki ebben a helyzetben felállhat a tárgyalóasztaltól, az Magyarország lehet. Nem lesz tehát könnyű dolga a gyors megállapodásra törekvő Fellegi Tamásnak, még akkor sem, ha a szerdai egyeztetések csak előzetes megbeszélések.
Christine Lagarde az EU-csúcs után: berobbant a nemzetközi politikába |
Nem az IMF pénze kell nekünk
A hét második felére egyértelművé vált, hogy a magyar kormány megértette a pénzpiacok üzenetét, és megállapodásra törekszik az IMF-fel és az EU-val, még akkor is, ha a kiindulópont eleve egy készenléti hitelkeret. A piac olyan nyomás alá helyezte az országot, hogy kétségessé vált, hogy tudjuk-e finanszírozni magunkat a piacokról 2012-ben, a 320 forintos euró és a kétszámjegyű államkötvényhozamok mellett ez szinte lehetetlen vállalkozásnak tűnt, még akkor is, ha vannak "tartalékaink" (Mol-pakett, magánnyugdíjpénztári vagyon).
Mára az is egyértelmű, hogy a piacok szerint nem az IMF pénzére van Magyarországnak szüksége, hanem annak "szigorára": a készenléti hitelkeret mellé ugyanis kemény, de teljesíthető feltételeket kapunk, aminek lényege, hogy a kevésbé kiszámítható magyar unortodox gazdaságpolitikának vége legyen. A kockázati felárak emelkedését a leminősítéshez fűzött elemzésében a Fitch Ratings is többek között az unortodox lépésekhez kötötte.
Fellegi Tamás a miniszterelnökkel tárgyalta meg, meddig mehet el Washingtonban |
Nem biztos, hogy menni fog a gyors megállapodás
Szerdán ráadásul minimum három ügyben is döntést hozhat az Európai Bizottság, mely Magyarországot érinti. Könnyen meglehet, hogy kötelezettségszegési eljárás indul ellenünk. Ilyen körülmények között fog találkozni Fellegi a január 16-ai héten Olli Rehn pénzügyi biztossal, aki nem árul zsákbamacskát: már most közölte, hogy a jegybanktörvény vizsgálatáig pénzről szó sem lehet közte és a magyar fél között.
Nem véletlen, hogy Lagarde szerint a jövő heti találkozó időzítése tökéletes, az IMF vezetője ugyanis szintén aggódik a magyar jegybank függetlensége miatt.
Lagarde a jegybanktörvény és a stabilitási törvény kapcsán kifejtette, reméli, hogy Magyarország összhangba hozza az uniós gyakorlattal a vitatott törvényeket. A héten e tárgyban Orbán Viktor és Fellegi Tamás is nyilatkozott, szintén meglehetősen diplomatikusan, annyit mondtak, Magyarország nyitott a vitatott ügyek megoldására tett javaslatokra.