3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Girl’s Opportunity Index aszerint rangsorolja az országokat, hogy milyen a lánygyermekek helyzete.

Szempontok

A felmérést 144 országra terjesztették ki, és olyan tényezőket vizsgáltak meg, mint a lányok aránya az oktatásban, különösen a középfokú képzésben, a nők aránya a magasabb kormányzati pozíciókban, a túl korai (18 éves kor előtti) házasság és az ugyancsak 18 év alatti szülések aránya. Azokban az országokban, ahol a kiskorúak házassága tömeges, rendszerint kényszerített házasságokról van szó.

A világon jelenleg 700 millió olyan nő él, aki 18 éves kora előtt ment férjhez, ráadásul a harmaduk már 15 éves kora előtt. Az ENSZ felhívja a figyelmet, hogy ezek a korai házasságok tönkreteszik a lányok tanulási lehetőségeit. Ha aztán mégis sikerül a munkaerőpiacra kerülniük, jóval kisebb a fizetésük, mint férfi kollégáiknak. A korai házasság persze főleg a fejletlen országokban jelent problémát, viszont a lehetőségek egyenlőtlensége, az eltérő jövedelem a fejlettekben is jelentkezik kisebb-nagyobb mértékben.

A legjobbak

Lássuk ezek után, melyek a legkedvezőbb országok egy leánygyermek felneveléséhez. Az első három helyen három észak-európai ország áll: sorrendben Svédország, Finnország és Norvégia. A negyedik és ötödik helyen Hollandia és Belgium tartózkodnak, a hatodik Dánia. A hetedik helyre került egy volt kommunista ország utódállama, Szlovénia, őt követi Portugália, majd Svájc, Olaszország, Spanyolország, Németország, Ausztria, Luxemburg és az Egyesült Királyság.

Az első 15 helyen tehát csupa európai ország található, ami dicséretes a kontinensre nézve. A 16. helyen áll Új-Zéland, utána Izrael következik, majd Franciaország, Kanada, és a 20. hely egy meglepetés: Szerbia. Mi nem vagyunk benne az első húszban, ami viszont már érdekesebb, hogy az Amerikai Egyesült Államok sincs benne, neki a 32. hely jutott. Ennek oka egyrészt a kormányzati szinten a nők erős alulreprezentáltsága, másrészt a más fejlett országokhoz képest magas fiatalkori szülések száma. Mi a 41. helyen vagyunk, utánunk közvetlenül Szlovákia áll, viszont előttünk állnak olyan országok, mint Mongólia, Tunézia, Üzbegisztán, Kazahsztán és Algéria.

Parlamenti helyzet

Hozzá kell persze tenni, hogy a felmérés sok szubjektív elemet tartalmaz, tehát pontosnak távolról sem nevezhető. Ami konkrétan követhető benne, az például az olyan felmérések, mint például a parlamentben a nemek aránya. Érdekes módon a fejlett országok közül csak három vezet ebben: Svédország, Finnország és Spanyolország, az első helyezett ugyanakkor az afrikai Ruanda, ahol a képviselők 64 százalékát a hölgyek teszik ki. Az országot Bolívia és Kuba követi, ugyanakkor az Egyesült Államokban csak 19, az Egyesült Királyságban 29 százalék a női képviselők aránya.

A lista vége

Ami a lista másik végét illeti, a 20 legrosszabb helyezett ország mind afrikai, a legutolsó helyen Niger tartózkodik, ahol egyúttal a legmagasabb  az egy anyára jutó gyerekszám: átlagosan hét és fél. A két adat persze szorosan összefügg: a lányok háromnegyedét férjhez adják 18 éves koruk előtt, és minden ötödik meg is szüli első gyermekét egy éven belül. Hasonló a helyzet a szomszédos Csádban, Közép-Afrikai Köztársaságban, Maliban és a kontinens keleti szélén fekvő Szomáliában.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Így kell? Törvénnyel tiltják ki a gyerekeket a közösségi médiából Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 10:28
Hatalmas többséggel fogadta el az ausztrál parlament a döntést, 16 éves kor alatt tilos lenne közösségi médiát használni, a platformok kapnák a bírságot.
Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG