MTI Fotó: Illyés Tibor |
Ha a miniszterelnök nem megy el tegnap Brüsszelbe, felmossák velünk a padlót Lázár szerint. A legfontosabb eredmény, hogy megvédte Orbán Viktor az ország érdekét, köszönik az összes kritikát. Maga a vita jól mutatja, hogy erős a demokrácia Európában és Magyarországon. Tartalmilag értékelve Lázár elmondta, volt, aki felkészült és volt olyan képviselő, aki kevésbé. Nem várható el, hogy mindenki tisztában legyen a magyar folyamatokkal. Hisztérikus válaszokra sikerült higgadt válaszokat adni.
A CEU-val kapcsolatos kötelezettségszegési eljárásról azt mondta, tegnap az EP-képviselők számára kiderülhetett, hogy a CEU sorsát nem befolyásolja a törvényjavaslat, szabadon működhet a Közép-európai Egyetem. Üzleti kérdések, a szolgáltatások szabad áramlása miatt akadt fent Brüsszel, nem az egyetemi autonómia miatt. A kormány terve, hogy nem kettő, hanem egy diplomát ad ki az intézmény a jövőben. Továbbra sem politikai vitaként tekintenek a kérdésre.
Soros György személyesen látogatott el Jean-Claude Junckerhez, amit tiszteletben tart a magyar kormány, "régi és mély barátság van kettejük között" - mondja Lázár. Nem a szabadság ügye, hanem Soros ügyei, érdekei vannak veszélyben. "Érdekes jelenség, hogy egy spekulánsnak jár a különleges eljárás (...) jó volna, ha a tagállamoknak is járna ilyen elbánás" - jegyezte meg a miniszter.
Megalakul a munkacsoport a jogi határzár vizsgálatára. Tisztázni fogják, hogy milyen jogok járnak a bevándorlóknak. 600 ember van a menekülttáborokban. 108 ember kapott menekültstátuszt.
Civiltörvény: aki elfogad külföldről pénzt, az hozza is nyilvánosságra - hangzik a kormány álláspontja. A civilszervezetek intenzíven részt vesznek a közélet alakításában, például a Helsinki Bizottság, amely Magyarország ellen megy a miniszter szerint.