Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Ismét Kormányinfó, tehát ismét Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és a kormány egy hete a fókuszban! Szó volt arról, hogy:
- A Milánói Világkiállítás magyar pavilonját megpróbálja visszaszerezni a kormány. Karcagon állítják fel, ha meglesz. Az olaszok lefoglalták, mert nem fizettük ki az építtetőt.
- Szegeden stadion épülhet. A Dél-alföldi Erdőgazdálkodás adja a területet. Építtető: Szeged-Csanádi Egyházmegye.
- Menekültkérdés, kötelező kvóta: zajlik a V4-ek találkozója és a EU-csúcs is volt a menekültekkel kapcsolatban. Kötelező kvóta miatt ma megy a per, Szlovákiával együtt megyünk az Európai Bíróság elé. Törökországgal még mindig mennek a titkos beszélgetések Lázár szerint, aki elmondta, tegyünk különbséget a két kvóta között: EU-n belüli - több 10 ezere menekültet kell elhelyeznünk - és törököktől behívott menekültek ("nem kötelező, ne kényszerítsék ránk"). Egyébként támogatják az EU és Törökország együttműködését a megoldásért, ebbe Magyarország anyagilag is beszáll. Székely László ombudsman szerint ez sérti a nemzetek szuverenitását - mondta a miniszter.
- A párizsi merénylet főszervezője járt Budapesten, méghozzá a Keleti Pályaudvaron - ismerte be Lázár János. Nem regisztrált, majd távozott.
- Civil szervezetek aláírást gyűjtenek Brüsszelben Magyarország ellen - persze Soros György pénzéből, mi másból? Lázár János annyiban tévedett, hogy nem a magyarok ellen, hanem Orbán ellen. Tiszteletben tartja a kormány az eljárást, de nem érti.
- Földárverés: 193 milliárd forinthitelt igényelt eddig 5000 gazda. Átlagosan 50 millió alatti az igény. Sok megyében 100 százalékos a földértékesítés.
- A gáztározókban egy éves gázfogyasztásra elegendő a mostani töltöttség, 50 százalékos kihasználtság. Az oroszok és az ukránok megegyeztek, jön a gáz Ukrajna felől, de a kormány felmérte annak is a lehetőségét is, hogy esetleg Ausztriától szerezze be a gázt.
- Kiemelt szerep a megyei jogú városoknak, 25 milliárd forint a fejlesztésekre. Leginkább az ipari infrastruktúrát akarják fejleszteni.
- Kifizetik az ápolónők munkabérét. Tényleg a fizetési rendszer átállása miatt nem sikerült utalni. Ekkora elszámolásoknál ez teljesen természetes, de az állam elnézést kér.
- A KLIK-nél megvan minden pénz a tartozások kifizetéséhez 2015-ben. Jövőre szintén. 80 milliárddal emelkedik a költségvetése, mert a pedagógusok fizetése folyamatosan nő.
Majd jöttek a kérdések:
- Lázár direkt félrevezetné a miniszterelnököt? Dehogy, korrekt információkat kell adnia, mert nem kis munka egy ország vezetése.
- Simicska Lajos perel a földárverés miatt, 65 milliárd elmaradt haszonnal számol. Nyerhet pert az állam ellen? Fenyegető levelek napi rendszerességgel érkeznek, de harcolnak a kis- és középbirtokosokért. Le a nagybirtokkal 20 százalékra, mert csak így működhet rendesen az ország (ingatlanszakértőnk más véleményen van). Lázár János szerint esélytelen, hogy Simicska nyerjen az állammal szemben.
- Mikor engedi el a kormány Farkas Flórián kezét? Miniszterelnöki megbízotti státuszát visszavonják? Nem vonja vissza Orbán Viktor, és az ORÖ-val sem szakítanak. A politikai probléma itt a lényeg. A kisebbségeknek méltó képviselet kell Farkas Flórián pedig eljátszotta a bizalmat.
- A Századvég-perrel kapcsolatban semmi titkolni való nincs azon, hogy jó az együttműködés a kormány és az alapítvány között, mivel elégedettek a munkájukkal. A kormány 5 milliárdot költött eddig tanulmányokra, a szocialisták ennél jóval többet - mondta Lázár. Szükséges volt előkészíteni egy-egy döntést, ezért ezeket a tanulmányokat titkosították.
- Nem Izrael állnak a párizsi merénylet mögött - kommentálta Lázár János a szentgotthárdi polgármester, Huszár Gábor zsidózását.
- Rokonok és az új közbeszerzési törvény: elvet fogadott el az Országgyűlés, amely európai szinten az egyik legkeményebb. A távoli rokonokat ne tiltsuk el a közbeszerzésektől csak azért, mert rokon.
- Egyelőre szó sincs dugódíjról.
- A német CDU-t támogatja a magyar kormány, nincs ellentét Merkellel, a kvótarendszer támadása másra irányul.
- El kell dönteni, hogy akarunk-e olcsó áramot, vagy sem. A kormány szerint az olcsó áram egyik biztosítéka az atomenergia, ezért kitartanak az új blokkok mellett. A napenergia is egy járható út.
Vajnai Attila