5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Japánban is sorra kérik vagy utasítják a cégek alkalmazottaikat arra, hogy dolgozzanak otthonról a koronavírus miatt. Más vállalatok megtiltják a munkatársaknak, hogy tömegközlekedést használjanak. Kínában, amelynek gazdasága szinte lebénult az elmúlt hetekben, ugyan kezd újraindulni a termelés, de csak korlátozott keretek között. Pozitívum ugyanakkor, hogy a gyárak leállása miatt csökkent a károsanyag-kibocsátás.
Motoros pár Guangzhou utcáin a mai napon. EPA/ALEX PLAVEVSKI

Japánban egyre több vállalat jelenti be, hogy otthoni munkára kéri vagy kötelezi alkalmazottait a koronavírustól való félelem miatt.

Százezreket érint

Az NTT Group, amely mintegy 200 ezer embert foglalkoztat az országban, hétfői hatállyal léptetett életbe ilyen intézkedést a Japan Times szerint.

A telekommunikációs óriáscég a távmunka mellett azt a lehetőséget is felkínálja alkalmazottainak, hogy csúcsidőn kívül járjanak be dolgozni – ezzel is csökkentve az esetleges fertőzésveszélyt. Emellett arra kérte a munkatársait, hogy személyes találkozók helyett inkább videókonferencia keretében egyeztessenek egymással.

A korlátozásra egyébként azután került sor, hogy a csoport egyik cége múlt héten bejelentette: egy partnervállalkozásának egyik alkalmazottjánál koronavírust diagnosztizáltak.

A 126 millió lakosú országban egyébként eddig hárman vesztették életüket a betegség következtében, és 91-en fertőződtek meg.

Meeting maszkban

Szintén szigorít a Yahoo Japan, amely megtiltotta 6500 alkalmazottjának, hogy nagyobb meeetingeken vagy 100 fősnél nagyobb rendezvényeken vegyen részt, illetve hogy az épületen kívül ebédeljen. Mindenkit arra kérnek, hogy a saját kávézókat vegyék igénybe.

A keresőóriás arra is ösztönzi a dolgozókat, hogy kerüljék a tömegközlekedésben a csúcsidőszakot, vagy maszkban és kesztyűben utazzanak és így is fogadjanak vendégeket.

Metró helyett taxi

Egy másik internetes cég, a GMO, amelynek Tokióban, Oszakában és Fukuokában vannak irodái, már január végén otthoni munkára utasította munkavállalóinak 90 százalékát  –  ez mintegy négyezer dolgozót jelent.

Azok pedig, akiknek mindenképp be kell menniük az irodába, nem használhatnak tömegközlekedési eszközöket. Ehelyett (saját vagy céges) autóval vagy taxival kell közlekedniük.

Mindez persze nem jelent radikális váltást a vállalati kultúrákban, hiszen Japánban amúgy is egyre népszerűbb a munkavégzés otthonról. Ezt – valamint általában a rugalmas munkavégzési formákat – a kormány is ösztönzi, hogy enyhítse a munkaerőhiányt.

Gigantikus kísérlet

Kínában, ahonnan a vírus kiindult, már jóval korábban léptek a cégek – ott a távmunka nem privilégium, hanem gyakorlatilag kényszer.

A vírus terjedése miatt a városközpontok már hetekkel ezelőtt szellemvárosokká változtak, miközben cégek ezrei próbálják a „virtuális térben” fenntartani működésüket.

Ez jó lehetőség számunkra, hogy kipróbáljuk, milyen az, ha sokan dolgoznak otthonról

- mondta a Bloombergnek Alvin Foo, a Reprise Digital shanghai reklámügynökség ügyvezetője. Szakértők szerint ami Kínában zajlik, az valószínűleg a világ legnagyobb távmunka kísérlete.

Sok cég számára azonban a távmunka csak részmegoldás, hiszen egy részük rá van szorulva a beszállítókra, a logisztikai cégekre vagy a kiskereskedelmi egységekre, amelyeket nem vagy csak nehezen lehet pótolni.

Fékezett restart

Habár a napokban számos kínai gyár elkezdte újraindítani a termelést, egyelőre ezek is inkább korlátozottan, visszafogott kapacitással működnek. A karanténok, lezárt utak és ellenőrzőpontok miatt ugyanis továbbra is dolgozók milliói maradnak otthon, ráadásul egyelőre az ellátási láncok sem álltak helyre.

Az újraindulás feltétele egyébként a kínai hatóságok részéről, hogy a vállalatok lássák el maszkokkal dolgozóikat, mérjék a testhőmérsékletüket és felügyeljék a mozgásukat.

Ami a vírus okozta gazdasági károkat illeti, az Oxford Economics szerint a kínai GDP-növekedés idén 5,4 százalékra esik vissza a tavalyi hat százalékról. Ha pedig a vírus elterjedne Ázsiában – bár az utóbbi napokban a fertőzés terjedésének lassulásáról érkeztek hírek –, az a globális gazdasági növekedést is visszavetné mintegy 0,5 százalékkal.

Van egy jó hír is

Bármilyen furcsán hangzik is, a vírusnak pozitív hatása is van: kevesebb károsanyag kerül a levegőbe. Egy finn kutatóintézet (Center for Research on Energy and Clean Air) tanulmánya szerint az elmúlt két hétben legkevesebb százmillió tonnával csökkent Kína széndioxid-kibocsátása. Ez körülbelül hat százaléka a múlt évben ugyanebben az időszakban mért globális kibocsátásnak.

A visszaesés annak köszönhető, hogy meredeken csökkent a kereslet szénre és olajra. Emiatt Santung tartomány olajfinomítóiban például 2015 óta a legalacsonyabb szintre esett vissza a termelés.

Mai adatok szerint Kínában eddig 2118-an vesztették életüket a koronavírus következtében, a fertőzöttek száma pedig csaknem eléri a 75 ezret. Külföldön pedig több mint ezer esetet regisztráltak.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG