5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Japánban is sorra kérik vagy utasítják a cégek alkalmazottaikat arra, hogy dolgozzanak otthonról a koronavírus miatt. Más vállalatok megtiltják a munkatársaknak, hogy tömegközlekedést használjanak. Kínában, amelynek gazdasága szinte lebénult az elmúlt hetekben, ugyan kezd újraindulni a termelés, de csak korlátozott keretek között. Pozitívum ugyanakkor, hogy a gyárak leállása miatt csökkent a károsanyag-kibocsátás.
Motoros pár Guangzhou utcáin a mai napon. EPA/ALEX PLAVEVSKI

Japánban egyre több vállalat jelenti be, hogy otthoni munkára kéri vagy kötelezi alkalmazottait a koronavírustól való félelem miatt.

Százezreket érint

Az NTT Group, amely mintegy 200 ezer embert foglalkoztat az országban, hétfői hatállyal léptetett életbe ilyen intézkedést a Japan Times szerint.

A telekommunikációs óriáscég a távmunka mellett azt a lehetőséget is felkínálja alkalmazottainak, hogy csúcsidőn kívül járjanak be dolgozni – ezzel is csökkentve az esetleges fertőzésveszélyt. Emellett arra kérte a munkatársait, hogy személyes találkozók helyett inkább videókonferencia keretében egyeztessenek egymással.

A korlátozásra egyébként azután került sor, hogy a csoport egyik cége múlt héten bejelentette: egy partnervállalkozásának egyik alkalmazottjánál koronavírust diagnosztizáltak.

A 126 millió lakosú országban egyébként eddig hárman vesztették életüket a betegség következtében, és 91-en fertőződtek meg.

Meeting maszkban

Szintén szigorít a Yahoo Japan, amely megtiltotta 6500 alkalmazottjának, hogy nagyobb meeetingeken vagy 100 fősnél nagyobb rendezvényeken vegyen részt, illetve hogy az épületen kívül ebédeljen. Mindenkit arra kérnek, hogy a saját kávézókat vegyék igénybe.

A keresőóriás arra is ösztönzi a dolgozókat, hogy kerüljék a tömegközlekedésben a csúcsidőszakot, vagy maszkban és kesztyűben utazzanak és így is fogadjanak vendégeket.

Metró helyett taxi

Egy másik internetes cég, a GMO, amelynek Tokióban, Oszakában és Fukuokában vannak irodái, már január végén otthoni munkára utasította munkavállalóinak 90 százalékát  –  ez mintegy négyezer dolgozót jelent.

Azok pedig, akiknek mindenképp be kell menniük az irodába, nem használhatnak tömegközlekedési eszközöket. Ehelyett (saját vagy céges) autóval vagy taxival kell közlekedniük.

Mindez persze nem jelent radikális váltást a vállalati kultúrákban, hiszen Japánban amúgy is egyre népszerűbb a munkavégzés otthonról. Ezt – valamint általában a rugalmas munkavégzési formákat – a kormány is ösztönzi, hogy enyhítse a munkaerőhiányt.

Gigantikus kísérlet

Kínában, ahonnan a vírus kiindult, már jóval korábban léptek a cégek – ott a távmunka nem privilégium, hanem gyakorlatilag kényszer.

A vírus terjedése miatt a városközpontok már hetekkel ezelőtt szellemvárosokká változtak, miközben cégek ezrei próbálják a „virtuális térben” fenntartani működésüket.

Ez jó lehetőség számunkra, hogy kipróbáljuk, milyen az, ha sokan dolgoznak otthonról

- mondta a Bloombergnek Alvin Foo, a Reprise Digital shanghai reklámügynökség ügyvezetője. Szakértők szerint ami Kínában zajlik, az valószínűleg a világ legnagyobb távmunka kísérlete.

Sok cég számára azonban a távmunka csak részmegoldás, hiszen egy részük rá van szorulva a beszállítókra, a logisztikai cégekre vagy a kiskereskedelmi egységekre, amelyeket nem vagy csak nehezen lehet pótolni.

Fékezett restart

Habár a napokban számos kínai gyár elkezdte újraindítani a termelést, egyelőre ezek is inkább korlátozottan, visszafogott kapacitással működnek. A karanténok, lezárt utak és ellenőrzőpontok miatt ugyanis továbbra is dolgozók milliói maradnak otthon, ráadásul egyelőre az ellátási láncok sem álltak helyre.

Az újraindulás feltétele egyébként a kínai hatóságok részéről, hogy a vállalatok lássák el maszkokkal dolgozóikat, mérjék a testhőmérsékletüket és felügyeljék a mozgásukat.

Ami a vírus okozta gazdasági károkat illeti, az Oxford Economics szerint a kínai GDP-növekedés idén 5,4 százalékra esik vissza a tavalyi hat százalékról. Ha pedig a vírus elterjedne Ázsiában – bár az utóbbi napokban a fertőzés terjedésének lassulásáról érkeztek hírek –, az a globális gazdasági növekedést is visszavetné mintegy 0,5 százalékkal.

Van egy jó hír is

Bármilyen furcsán hangzik is, a vírusnak pozitív hatása is van: kevesebb károsanyag kerül a levegőbe. Egy finn kutatóintézet (Center for Research on Energy and Clean Air) tanulmánya szerint az elmúlt két hétben legkevesebb százmillió tonnával csökkent Kína széndioxid-kibocsátása. Ez körülbelül hat százaléka a múlt évben ugyanebben az időszakban mért globális kibocsátásnak.

A visszaesés annak köszönhető, hogy meredeken csökkent a kereslet szénre és olajra. Emiatt Santung tartomány olajfinomítóiban például 2015 óta a legalacsonyabb szintre esett vissza a termelés.

Mai adatok szerint Kínában eddig 2118-an vesztették életüket a koronavírus következtében, a fertőzöttek száma pedig csaknem eléri a 75 ezret. Külföldön pedig több mint ezer esetet regisztráltak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG