Az Egyesült Királyságnak több milliárd fontjába fog kerülni az Európai Unióból importált áruk vámkezelési rendszerének bevezetése – idézte a brit számvevőszék (National Audit Office, NAO) jelentését a Deutsche Welle. Az Egyesült Királyság de jure 2020 elején lépett ki az EU-ból, miután az erről szóló 2016. júniusi népszavazáson így döntött a nép többsége.
Ekkor egyéves felkészülési periódus kezdődött, hogy a vállalatok és az állampolgárok alkalmazkodjanak az új üzleti környezethez. A londoni kormány és az Európa Bizottság ezt az időszakot arra használta, hogy kössön egy korlátozott szabadkereskedelmi megállapodást, ami felváltotta az európai uniós vámuniót.
Az EU–UK Trade and Cooperation Agreement névre keresztelt egyezséget az átmeneti periódus utolsó pillanatában 2020 decemberében írták alá. Az ezt követő három évben az egymást követő brit kormányok ötször halasztották el, hogy szabályozzák az életbe lépő vámok kezelésére szolgáló rendszert.
Végül megszületett a Border Target Operating Model (BTOM), amelyet fokozatosan vezetnek be 2024-ben. Az első rész már január 31-étől él, a másodikat április végéig vezették be. Ezt már magában foglalja a fizikai vámellenőrzések rendszerét a kikötőkben. A harmadikat, amely a biztonsági deklarációk kezelését rendezi, október végéig kell életbe léptetni.
A NAO szakemberei kiszámolták, hogy a szervezeti rendszer bevezetése 4,7 milliárd fontba - közel - 2120 milliárd forintba - fog fájni a brit adófizetőknek. A szuverenitás árát ugyanis meg kell fizetni!
Ugyanakkor ezután megszűnhet az a bizonytalanság, ami eddig a vállalatok idegeit borzolta azzal kapcsolatban, hogy nem tudták hogyan kell lebonyolítani a papírmunkát és a fizikai határellenőrzéseket az új vámokkal kapcsolatban.