A Reuters cikke szerint a felek már most jelezték, hogy problémás lesz hat nap alatt lebonyolítani a tárgyalásokat, Mexikó már most jelezte, hogy rendkívül szűknek tartják a határidőt. Trump gyakorlatilag a megválasztása óta, hűen az egyik kampányígéretéhez, folyamatosan sakkban tartja Kanadát és Mexikót a NAFTA körüli tárgyalásokkal. Ráadásul úgy tűnik, hogy fogy a türelem, amikor épp úgy tűnik, hogy megállapodtak, valaki mindig felrúgja az egyezkedést. Kanada és Mexikó már jelezte, hogy akár az USA nélkül is hajlandóak megállapodni, ha úgy hozza a sors.
Törvényes ez egyáltalán?
Ryan javaslata abszolút beleilleszkedik az amerikai törvényekbe. Az úgynevezett „gyorsított eljárás” során épp az ilyen elhúzódó ügyeket lehet rövid idő alatt felgöngyölíteni. Azzal ugyanis, ha tovább húzzák az időt, úgy az kétségbe vonná a Kongresszus hatékonyságát, és adott esetben új vezérkart kell kijelölni – ez pedig könnyen a demokraták malmára hajthatná a vizet. Ryan szerint ennek elkerülésére május 17-ig meg kell lennie az aláírt egyezménynek, hogy legkésőbb decemberig megszavaztassák a megállapodást a kongresszussal.
Kijelölte, de nem bízik benne?
Mexikó gazdasági minisztere, Ildefonso Guajardo elmondása szerint neki péntekig kellene megtudnia, hogy egyáltalán lehetséges-e újratárgyalni a szabadkereskedelmi egyezményt, ennek ügyében az Államok és Kanada képviselőivel hétfő óta tárgyalnak Washingtonban. Meglátása szerint péntek estig talán dűlőre juthatnak a fontosabb kérdésekben, ám amennyiben ez mégsem sikerül, úgy a képviselők akár a hétvégét is rászánják az egyezkedésre. Mint fogalmazott: két hétre pakoltak.
Ugyanakkor érdekes fejlemény, hogy maga az ügylet kiötlője, Ryan szkeptikus a szűk határidőt illetően. Ennyire rövid idő alatt a teljes mexikói munkavállalás kieshet a megtárgyalandó kérdések közül, illetve az Amerika-Kanada közti tejágazati kérdések sem kerülhetnek terítékre – ezek töréspontoknak számítanak a tárgyalásokban. Kanada külügyminisztere, Chrystia Freeland hasonló véleményen van – egy ilyen elsietett tárgyalás meglátása szerint kedvezőtlen helyzetbe hozná Kanadát.