1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Megvonta az euróövezeti tag Spanyolország elsőrendű adósbesorolását a Standard & Poor's. A hitelminősítő jelentősen rontott várakozásain is jelenleg két éves recessziót és a spanyol költségvetési helyzet további romlását prognosztizálja.

A hitelminősítő most már kétévi recessziót vár Spanyolországban, és arra számít, hogy a spanyol gazdaság teljesítményének visszaesése a spanyol költségvetési helyzet további romlását fogja okozni. Az S&P szerint növekszik annak a kockázata is, hogy a spanyol bankrendszer további kormányzati segítségre szorul.

A hitelminősítő csütörtök éjjel, az európai és amerikai piaci zárások után jelentette be, hogy Spanyolország hosszú futamidejű szuverén adósságának osztályzatát az eddigi elsőrendű befektetői "A" szintről két fokozattal - a köztes "A mínusz" kihagyásával - "BBB plusz"-ra rontotta, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.

A hitelminősítők osztályzati módszertanban a "BBB plusz" besorolás is még befektetési ajánlású, de az "A" kategóriánál jóval nagyobb kockázatokra hívja fel a befektetők figyelmét. A Standard & Poor's a rövid futamidejű spanyol államadósság besorolását az eddigi "A-1"-ről egy fokozattal "A-2"-re rontotta. A cég Olaszországra is "BBB plusz" besorolást tart érvényben, így a két legnagyobb déli eurógazdaság egyaránt kikerült az elsőrendű "A" szuverén osztályzati kategóriából.

A spanyol leminősítéshez fűzött elemzésében a Standard & Poor's közölte, hogy felülvizsgálta Spanyolországra vonatkozó alapeseti makrogazdasági forgatókönyvét, és most már arra számít, hogy a spanyol hazai össztermék (GDP) az idén reálértéken 1,5 százalékkal, 2013-ban 0,5 százalékkal visszaesik. Ez a prognózis meredek rontása, az S&P ugyanis eddig 0,3 százalékos idei és 1 százalékos jövő évi spanyol GDP-reálnövekedéssel számolt.

Az S&P elemzése szerint a felülvizsgálatot az indokolja, hogy csökkennek a lakosság elkölthető jövedelmei, a magánszektorban ütemes adósságleépítés zajlik, a kormány olyan költségvetési konszolidációs tervet dolgozott ki, amelynek növekedésgátló intézkedései zömmel a program kezdeti szakaszára összpontosulnak, emellett bizonytalanok a keresleti kilátások Spanyolország fő kereskedelmi partnerországaiban is.

A Standard & Poor's mindazonáltal elismerte, hogy a spanyol kormány a kedvezőtlen gazdasági kondíciók ellenére átfogó szerkezeti reformokat hajt végre, amelyek a hitelminősítő szerint hosszú távon már segíteni fogják a gazdasági növekedést. Az S&P azonban a spanyol gazdasági kilábalást rövid távon terhelő, növekvő kockázatokra hivatkozva kidolgozott egy még borúlátóbb forgatókönyvet is, amelyben az idén 4 százalékos, jövőre 1 százalékos spanyol GDP-visszaesés szerepel reálértéken. E forgatókönyv alapján a nettó államadósság-ráta átlépné a GDP-érték 80 százalékát.

A Standard & Poor's közölte, hogy ha ez az adósságráta a 2012-2014-es időszakban 80 százalék fölé kerül, az Spanyolország további leminősítéséhez vezethet. A hitelminősítő értékelése szerint az európai szuverén adósságválság kezelési stratégiájából általánosságban is "változatlanul hiányzik a hatékonyság".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG