4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel Lengyelország az EU-támogatások legnagyobb felvevője és a brit munkaerőpiac messze legnagyobb ellátója, nem vitás, hogy a brit EU-kilépés erre az országra lehet a legnagyobb hatással. Ha a jelenlegi, bezárkózó kormány emellett a többsebességes Európa szélére viszi az országot, ahogy tervezi, akkor vége a sokéves fejlődésnek, ami a rendszerváltás nyertesévé tette az országot.

Lengyelország igen rossz állapotban volt a rendszerváltáskor: előtte áruhiány, üres boltok, utána hiperinfláció, óriási munkanélküliség, igen alacsony életszínvonal. Az ország aztán szép lassan fejlődésnek indult a többi volt kommunista országgal együtt, de aztán igen nagyot lendített rajta az EU-belépés, valamint a Donald Tusk vezette kormány intézkedései, és előállt az az egyedülálló helyzet, hogy Lengyelország meg sem érezte a 2008-as válságot, míg szinte mindenki más nagyot esett vissza.

Sereghajtóból éllovas

Így Lengyelország szép lassan be is érte a visegrádi csoportot (Csehország, Szlovákia, Magyarország), sőt néhány mutatóban előzött is. Az EU-támogatások az elmúlt években ömlöttek, és a brit munkaerőpiac kissé korai megnyitása óta majdnem 1 millió lengyel vállalt munkát a szigetországban, 2011, a német piac megnyitása óta pedig ott is szép számmal helyezkedtek el. Ez a gazdasági növekedéssel együtt lecsökkentette a munkanélküliséget, sőt mostanra erős munkaerőhiányhoz vezetett.

A népvándorlás előnyei

A külföldön dolgozó tömegek egy része így már hiányzik, viszont azt a jótékony hatást kikényszerítették, hogy a bérek erősen növekedni kezdtek, megindult a felzárkózás, és a lengyel bérszint felkapaszkodott a brit harmadára. Ez persze még kevés, és nem indul meg tőle a visszavándorlás, de a béremelkedés dinamikus, jó okunk van feltételezni, hogy valahol a brit és a német szint feléig fog tartani, nagyjából a gazdaság teljesítménye is így aránylik a két fejlett országéhoz.

Az óriási munkaerő-vándorlásnak más jótékony hatása is volt: az óriási embertömeg időről időre hazalátogat, ezzel rendkívül megnövelve a légiforgalmat, és az ahhoz kapcsolódó beruházásokat. Az igények kielégítésére újabb és újabb repülőterek állnak üzembe (általában volt katonai bázisok), ráadásul egy részük eleve az EU-támogatásokból újul meg. A Bloomberg szerint ezek egyike az Olsztyn-Mazury repülőtér, melyet 31 millió dollár összegű EU-pénzből alakítottak át, és főleg Nagy-Britanniába indulnak onnan járatok.

Csökkenő támogatások

A támogatások összege azonban 2020-tól csökkenni fog, viszont mivel az Egyesült Királyság volt a második legnagyobb befizető Németország után, kiesése az eredetileg vártnál nagyobb mértékben veti vissza a támogatásokat, melyekből méreténél fogva Lengyelország részesült a legnagyobb mértékben. Az eddig kapott összeg olyan nagy volt, ami az egykor a nyugat-európai országok által kapott amerikai Marsall-segély méretével vetekszik.

Peremre kerülhetnek

Ami különösen nagy veszélyt rejt, az a jelenlegi lengyel kormány hozzáállása az Európai Unióhoz. Nem elég, hogy a brit kilépés lecsökkenti a támogatásokat és esetleg több százezer lengyel sorsa válik bizonytalanná, de a kormányzó Jog és Igazságosság Párt a brit kilépés után nem hogy mélyíteni, de egyenesen lazítani akarja az Unióval való lengyel kapcsolatot.

Miroslaw Gronicki volt pénzügyminiszter szerint ez önmagában lefékezheti az eddigi robusztus gazdasági növekedést, és az ország ismét lemaradóvá válhat. Gronicki szerint a legnagyobb növekedést nem a támogatások okozták, hanem az, hogy a lengyel gazdaság az egységes piac által milyen mélyen bele tudott integrálódni az európai gazdaságba, és ha a többiek tovább mélyítik ezt az együttműködést, a kimaradók biztosan hátrányba kerülnek.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG