- Az amerikai kormány több mint 20 országhoz kötődő szervezetek és magánszemélyek ellen hozott újabb szankciókat az Oroszország ukrajnai háborújának támogatásában betöltött szerepük miatt szerdán – jelentette be az amerikai külügyminisztérium, megerősítve, hogy Magyarország is érintett. A közlemény több mint 120 szervezetről és egyénről tett említést. Az újabb büntetőintézkedéssel sújtott szervezetek között van Aliser Uszmanov orosz milliárdos üzleti érdekeltsége, a többi között acélipari termékek gyártásával és kereskedelmével foglalkozó USM Holding, amely az amerikai érvelés szerint az eddigi szankciók megkerülésére kialakított hálózat központi eleme. Az üzletemberre vonatkozó büntetőintézkedéseket már tavaly is bejelentett az amerikai kormány. Szintén szankció alá vontak két orosz érdekeltségű oktatási szervezetet, amelyek az indoklás szerint támogatják az Ukrajna szuverenitásának aláásására irányuló orosz törekvéseket az iskolások „indoktrinációja” és „militarizálása” révén. Az érintett szervezetek egyike a Krím félszigeten működik Krími Hazafiassági Központ néven. Az Egyesült Államok büntetőintézkedéseket hozott egy újonnan alapított orosz hadiipari magánvállalat és egy olyan – kínai székhelyű – vállalkozás ellen, amely műholdas felvételekkel látott el Ukrajnában az orosz magánhadsereghez, a Wagner csoporthoz kapcsolódó szervezeteket. Az újabb amerikai szankciók célpontjai között szerepelnek az orosz állami atomenergia-vállalathoz, a Roszatomhoz kapcsolódó személyek, valamint fuvarozó vállalatok és vezetőik, illetve külön megnevezett tengerjáró hajók – derül ki a Washingtonban kiadott kormányzati közleményből. A szankciókkal sújtott vállalkozások és szervezetek részben oroszországi bejegyzésűek, részben harmadik országokban működnek, a többi között az Egyesült Arab Emírségekben, Svájcban, Cipruson, Görögországban és Magyarországon. A magyar érintettek között szerepel a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank több vezetője.
- Válaszul az Ottawa által bevezetett szankciókra Moszkva 333 kanadai állampolgárnak tiltja meg az Oroszországba való beutazást – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium. „Tekintettel az oroszellenes szankciókra, amelyeket J. (Justin) Trudeau (kanadai miniszterelnök) rezsimje időről időre bevezet az oroszországi hivatalos személyek, politikusok, szakértők, újságírók, kulturális személyiségek és sportolók, valamint mindenki ellen, aki nem tetszik az ottawai mainstreamnek és az általa támogatott kijevi neonáci hatalomnak, az Oroszországi Föderációba való beutazást 333 kanadai állampolgár számára véglegesen megtiltatik” – közölte a diplomáciai tárca. Az orosz külügyminisztérium szerint az orosz fél „a büntetés elkerülhetetlenségének elvét betartva”, Ottawa ellenséges fellépésére reagált azzal, hogy beutazási tilalommal sújtotta a kanadai vezetés képviselőit, parlamenti képviselőket és különböző szintű politikusokat, társadalmi aktivistákat és sportolókat, akik részt vesznek „a fanatikus oroszgyűlölet terjesztésében az országban”. „Ennek az intézkedésnek az is a célja, hogy a feketelistára került személyeket magatartásuk megváltoztatására ösztönözze” – áll a közleményben. Az orosz tiltólistára felkerült mások mellett Mary Simon kanadai főkormányzó, több tartományi kormányzó, valamint olyan kanadai sportolók, akik aláírták azt a levelet, amely követelte, hogy tiltsák el az orosz sportolókat a 2024-es olimpián való részvételtől.
- Volodimir Zelenszkij nemzetközi lépéseket sürgetett, miután szerdán felkavaró videó jelent meg arról, ahogy orosz katonák lefejeznek egy földön fekvő ukrán hadifoglyot. Ukrajna elnöke szerint a világ nem hagyhatja figyelmen kívül a „gonosz” felvételeket. A videófelvétel valódisága a Guardian szerint egyelőre nem igazolt.
- Fehéroroszország kiadta azt az orosz férfit, akit elválasztottak lányától, és két év börtönbüntetésre ítélték, miután a lány háborúellenes képeket rajzolt az iskolában. Alekszej Moszkaljov, egy 54 éves egyedülálló férfi a Moszkvától 150 mérföldre délre fekvő Jefremov városában élt, és a múlt hónapban elmenekült a házi őrizetből, órákkal azelőtt, hogy a bíróság kétéves börtönbüntetést szabott ki rá az orosz hadsereg „hiteltelenítéséért”.
- Az EU ígéretet tett arra, hogy felelősségre vonja az ukrajnai háborús bűnökért felelős személyeket – mondta egy illetékes. Az ENSZ álláspontja szerint, „megdöbbent a közösségi médiában keringő különösen hátborzongató videóktól”.
- A Világbank szerdán közölte, hogy 200 millió dollárt finanszíroz Ukrajna energia- és fűtési infrastruktúrájának újjáépítésére, a partnerek pedig további 300 millió dollárt adnak a projekt bővüléséhez.
- A brit kormány szankciókat vezetett be a „pénzügyi ügyintézők” ellen, akik állítólag segítettek Roman Abramovics és Alisher Usmanov orosz oligarcháknak elrejteni vagyonukat.
- Nagy-Britannia kész további 500 millió dolláros hitelgaranciát nyújtani Ukrajnának, ezzel az idei teljes hitelgaranciát 1 milliárd dollárra növeli – közölte szerdán Jeremy Hunt brit pénzügyminiszter. Hunt szerint a brit hitelgaranciák fontosak voltak egy szélesebb, 15,6 milliárd dolláros négyéves IMF-támogatási csomag biztosításában.
(MTI, The Guardian)