A WTC maradványai. |
Több tanulsággal is járt az amerikaiak részére a 2001. szeptember tizenegyedikei terrortámadás, azóta sok minden megváltozott Magyarics Tamás Amerika-szakértő szerint.
Az amerikaiak korábban abban hitték, hogy sebezhetetlenek, mivel az Egyesült Államok területét mintegy kétszáz évig nem érte támadás, ugyanakkor a 15 évvel ezelőtti terrorcselekmény egyik tanulsága, hogy még ők sem mentesek a világ gondjaitól - mondta a szakértő.
Fontos változások jönnek
Egyúttal az is egyértelművé vált - tette hozzá -, hogy nemzetközi együttműködés kell, hiszen a terrorizmus nem egyetlen ország ellen irányul, állandó éberségre van szükség.
Magyarics Tamás a terrortámadás utáni változások közé sorolta, hogy meg kellett változtatni az amerikai hírszerzési és elhárítási rendszert, mivel az Egyesült Államok az 1990-es évek után elhanyagolta a humán hírszerzést, helyette erősen támaszkodott az elektronikus hírszerzésre.
Már számítanak rá
Bár látszólag rengeteg idő telt el a terrortámadások óta, a CNN és az ORC által készített felmérés szerint az amerikaiak egyre inkább tartanak attól, hogy a terroristák az évforduló környékén újból lecsaphatnak az Egyesült Államokban.
A megkérdezettek fele úgy gondolja, hogy a megemlékezések során lesz valamilyen terrorakció, ezt a tíz éves évfordulókor még csak 39 százalék gondolta így. Ez annyiban egyébként egyáltalán nem meglepő, hogy az elmúlt években több terrortámadás is volt amerikai földön is, elég csak a 2013-as robbantásokra gondolni a Bostoni Maraton befutójánál, vagy a san bernardinó-i lövöldözésre, amelyet egy interneten keresztül radikalizálódott pár követett el.
Azt, hogy szeptember tizenegyedike mennyire alapjaiban változtatta meg az emberek felfogását, mi sem mutatja jobban, minthogy bekerült a köztudatba az, hogy számítanak a terrortámadásokra. A pénteken közzétett felmérés szerint ma az amerikaiak 40 százaléka fél a terroristáktól, és 66 százalékuk dühöt érez az ikertornyok elleni merénylet miatt.
Kapóra jön a választáson
A 15. évfordulónak talán legjobban Donald Trump örülhetett, aki a republikánusok korábbi álláspontjával élesen szembemenve Busht hibáztatta az iraki háború kirobbantásáért, ráadásul a muszlimok kitiltását is felvetette az Egyesült Államokból. Ez utóbbi nyilvánvalóan nem megvalósítható, de Trump elődeivel ellentétben nyíltan az iszlámot hibáztatja a szeptember tizenegyedikei támadásokért. Ez, különösen úgy, hogy az amerikaiak egyre jobban tartanak a terrortámadásoktól. Ez a xenofóbia megerősödésével párban komoly szavazatszámokat hozhat a nagyhangú milliárdosnak.
Hillary Clinton helyzete viszont lényegesen nehezebb, az akkor még friss szenátor demokrata elnökjelölt több kínos kérdést is kapott arról a héten, hogy mégis miért szavazott igenlően 2002-ben az iraki háború megindítására. Clinton a mostani helyzeten talán úgy tudna nyerni, ha megtudja fogni a Trumptól a gyűlölködés miatt elforduló szavazókat.
Az mindenesetre biztos, hogy 2011. szeptember 11. alapvetően változtatta meg a világ és különösen az Egyesült Államok hozzáállását a terrorizmushoz. Mi meglepődnénk, ha történne bármilyen terrorcselekmény a megemlékezések során, mivel jó eséllyel az USA minden érintett hatósága és szervezete teljes készültségben áll.