6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Jun Szogjol japán látogatása 12 év óta az első dél-koreai elnök részéről. Az utazás célja a kapcsolatok javítása, amelyet a Koreai-félsziget 1910 és 1945 közötti Japán általi megszállásával kapcsolatos történelmi viták hátráltatnak. Észak-Korea a látogatás kezdetekor interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki, amely mindössze 250 kilométerre csapódott be egy japán szigettől. Káncz Csaba jegyzete.

Jun Szogjol konzervatív dél-koreai elnök ma fejezi be kétnapos hivatalos látogatását Japánban, amelynek célja, hogy a Koreai-félsziget japán gyarmatosításának idejére visszanyúló viszályokat félretegyék, és „jövőorientált kapcsolatokat” alakítson ki Tokióval. Jun útja 12 év óta az első ilyen látogatása Japánban dél-koreai vezetőnek.

Jun Szogjol dél-koreai elnök (balra) és Fumio Kishida japán kormányfő (jobbra) kézfogása Tokióban 2023. március 16-án. Fotó: EPA/KIYOSHI OTA
Jun Szogjol dél-koreai elnök (balra) és Fumio Kishida japán kormányfő (jobbra) kézfogása Tokióban 2023. március 16-án. Fotó: EPA/KIYOSHI OTA

A látogatás néhány nappal azután történik, hogy Jun kormánya engedményeket ajánlott Japánnak a dél-koreai bírósági döntések kapcsán, amelyek két japán céget köteleztek arra, hogy fizessenek jóvátételt 15 embernek, akik a második világháború alatt gyáraikban dolgoztak.

Joe Biden amerikai elnök Jun javaslatát „az Egyesült Államok legközelebbi szövetségesei közötti együttműködés és partnerség úttörő új fejezetének” nevezte. A dél-koreai ellenzék viszont hevesen ellenzi az ajánlatot, ahogy az ország népességének 60 százaléka is.

A múlt démonai nem nyugszanak

Szöul és Tokió már két évtizede folytat éles vitát a Koreai-félsziget 1910 és 1945 közötti japán uralomról és atrocitásokról. A dél-koreai kedélyeket nem hűti le a japán kormány érvelése, hogy 1965-ben a diplomáciai kapcsolatok felvételekor Tokió 800 millió dollárt fizetett kompenzációként – arról pedig igazán nem tehet, hogy az akkori szöuli kormány ebből alig juttatott a sértetteknek, az átutalt pénzt inkább az ország ipari termelésének beindítására fordította.

A dél-koreai kormányt és a polgárokat viszont hosszú ideje irritálja számos japán politikus évenkénti látogatása a háborús bűnösök sírjait is rejtő tokiói Jaszukuni-szentélybe és felhánytorgatják a japán tankönyveket is, amelyek szerintük nem számolnak be valósághűen a múlt századi atrocitásokról.

A Japán-ellenesség hevessége magyarázza, miért is nem követel a modern Szöul bocsánatkérést Észak-Koreától (holott az északiak több délit öltek meg a Koreai Háborúban, mint a japánok a 35 éves megszállás alatt) és Pekingtől sem (holott Kína a felelős a megosztott félszigetért, mivel beavatkozott az összeomló északiak megsegítésére a Koreai Háború alatt).

Fertőző lápvidék

Politikailag ez a múlt évtizedek óta fertőző ingovány. A történelmi viták megoldására tett ismételt erőfeszítések eddig kudarcot vallottak. A legfontosabb, hogy egy 2015-ös alku egy másik gyarmati korszak problémájának rendezésére – a japán bordélyokba elhurcolt koreai nőkre vonatkozóan – összeomlott. A megállapodást ugyanis Dél-Koreában a közvélemény csekély része támogatta.

Úgy tűnik, ez a helyzet a jelenlegi megállapodás esetében is. A dél-koreai belső ellenállás valószínűleg erős lesz, és nyitott kérdés, hogy ez a megállapodás fennmarad-e a következő dél-koreai kormányban.

A megváltozott belpolitikai vonal

A Japán–Dél-Korea versengés erős belföldi ideológiai színezetű, különösen Dél-Koreában. A dél-koreai baloldal nemzeti ideológiájában konkrétan a Japánnal szembeni kemény irányvonal központi szerepet játszik. Hasonlóképpen, a japán jobboldal sokkal kevésbé hajlandó elismerni azokat az atrocitásokat, amelyeket Tokió Koreában elkövetett. Ezért, amikor a japán konzervatívok vannak hatalmon (ahogy általában), és amikor a dél-koreai progresszívek is hatalmon vannak, a viszony különösen kiélezett.

Márpedig Dél-Korea mélyen megosztott társadalom, különösen a külpolitika terén. A tavalyi elnökválasztáson kevesebb mint egy százalékpont döntött.

A bal és a jobboldal mélységesen nem ért egyet a Japánnal (és Észak-Koreával, Kínával és az Egyesült Államokkal) kapcsolatos megközelítésekkel kapcsolatban. Ha a jelenlegi  elnök nem tudja megszerezni a közvélemény többségének támogatását a mostani megállapodáshoz, a következő baloldali elnök valószínűleg visszavonja azt.

Szövetségi kihatások

Ennek a kusza kapcsolatnak a szélén áll az Egyesült Államok és mindkét fél megpróbálta kihasználni az USA támogatását a másikkal szemben. Dél-Korea támogatta a bordélyba hurcolt nők emlékműveinek építését Amerikában, és Abe volt japán elnök pedig arra használta fel szoros kapcsolatát Donald Trump volt elnökkel, hogy megbízhatatlannak minősítse Dél-Koreát, miután kilépett a meggyalázott nőkre vonatkozó megállapodásból.

A dél-koreaiak morális érvelésének lehet visszhangja – a második világháborús veteráncsoportok is panaszkodtak, hogy a modern Japán figyelmen kívül hagyja háborús börtönrendszerének brutalitását –, de Japán stratégiai szerepe, mint az Egyesült Államok központi szövetsége Kelet-Ázsiában, ezt mindig felülírta. Ha az USA meg akarja őrizni stratégiai befolyását Kelet-Ázsiában, akkor abban Japánnak központi helyet kell elfoglalnia. Ez az amerikai szövetség fontosabb, mint az USA kapcsolata Dél-Koreával (vagy Tajvannal, illetve Ausztráliával).

Az eredmény az, hogy Amerika a „trilateralizmusra” helyezi a hangsúlyt – ez az USA–Japán–Dél-Korea együttműködés amerikai kifejezése. A dél-koreai baloldal régóta törekszik ennek elkerülésére – utalva az Észak-Koreával és Kínával kötött megállapodásokra, hogy elkerüljék a nyílt szövetséget Japánnal.

De Észak-Korea eszkalálódó nukleáris és rakétaprogramjai, valamint Kína agresszív  fordulata Hszi Csin-ping elnök vezetése alatt a Japánhoz való közeledés stratégiai értéke Dél-Korea számára gyorsan nő. Úgy tűnik, hogy Jun elnök felismerte ezt. A nagy kérdés az, hogy Dél-Korea következő, progresszív elnöke is így gondolja-e majd?

Phenjan, amely visszautasította az elakadt atommentesítési tárgyalások folytatására irányuló amerikai erőfeszítéseket, tavaly rekordszámú ballisztikus rakétát lőtt ki, és állítólag hetedik nukleáris kísérletére készül. Folytatja betiltott rakétakísérleteit, és a héten harmadik erődemonstrációján néhány órával a Jun-Kisida csúcstalálkozó előtt lőtt ki egy interkontinentális ballisztikus rakétát.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG