Egy általában megbízható értesüléseket közlő hetilap, a Magyar Narancs mai száma diplomáciai forrásokra hivatkozva közli, hogy az amerikaiak még az idén újabb kormányközeli személyektől, így Simicska Lajostól és Nyerges Zsolttól tagadhatják meg a beutazást az Egyesült Államok területére.
A barométer esőre áll
Az amerikai törvényhozás mindkét házát most már uraló konzervatív republikánusok szakmai és ideológiai agendája csak a nagyon felszínes hazai megfigyelő vagy eltökélt propagandista számára mutathat bármifajta érdekazonosságot a magyar kormánypártok gazdaság- és külpolitikájával.
A republikánusok nem csak sokkal keményebb álláspontot képviselnek Oroszországgal szemben, mint a demokraták, de sokkal kevésbé toleránsak a vállalatok államosításaival szemben és jóval támogatóbbak lépnek fel a gazdasági liberalizációval kapcsolatban is. A vezető republikánus értékrendű újságírók manapság legalább annyira kritikusak a magyar miniszterelnök tevékenységét illetően, mint a demokrata oldalé.
Mindennek tetejébe Mike Rogers, a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus elnöke erőteljes támogatója egy nagyobb amerikai katonai jelenlétnek Kelet-Közép Európában, az orosz behatolás megállítására.
Fontos kiemelni Rogers szakmai pályafutása kapcsán, hogy 1989-1994 között az FBI ügynöke volt Chicagoban, ahol a szervezett bűnözés és a közélet korrupciója volt a vadászterülete. Ő tehát egészen pontosan tudja értelmezni azokat a régiónkból küldött jelentéseket, amelyek részletesen taglalják a politikai korrupció beágyazottságát és ennek a korrupciónak az összefonódását az orosz befolyás-szerzési törekvésekkel.
Magyar lobbitevékenység az USA-ban
Sok közpénz folyt bele az állami lobbizásba, de a magyar érdekérvényesítés eddigi eredményét látva ez inkább ablakon kidobott pénznek tűnik. Noha komoly összeggel (3,5 milliárd forint) hozták létre a korábbi miniszter, Fellegi Tamás vezetése alatt álló Hungary Initiatives Foundation-t a kétoldalú kapcsolatok javítására, a kitiltási botrány itt is válságot idézett elő. Négy kuratóriumi tag, köztük George Pataki, New York szövetségi állam volt magyar származású kormányzója, visszalépett a megbízatástól a napokban.
Szeptember elején pedig a megtépázott reputációjú Századvéget bízta meg a Miniszterelnökség azzal, hogy rázza helyre a magyar-amerikai kapcsolatokat, és képviselje a kormány érdekeit az USA-ban az elkövetkező négy évben, 1,36 milliárd forintért.
Új szereplőként a magyar kormány havi két és fél millió forintot fizet Connie Mack IV. volt republikánus kongresszusi képviselőnek is. Az ő feladata lesz, hogy PR-kampányokat vezessen és hogy segítsen Magyarországnak megtalálni a „bejárást” olyan emberekhez, akik „befolyásolni tudják a politikai döntéshozást”. Nos, ehhez csak sok sikert lehet kívánni!
Káncz Csaba jegyzete