Mindjárt jönnek az uniós pénzek
Az adatközlést követően a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki, melyben igyekeznek szebb megvilágításba helyezni a pocsék adatot. Azt írják: a következő időszakban a beruházások jelentős erősödését várja a kormány, csak a nagyvállalatok közel 1000 milliárd forint értékben jelentettek be fejlesztéseket.
Az első féléves visszaesés hátterében elsősorban az előző uniós költségvetési időszak fejlesztéseinek kifutása áll, de a második negyedévben már lendületet vettek az új ciklus kifizetései is és várakozás szerint további bővülés lesz az év hátralévő részében - írják.
Nézzük a dolgok jó oldalát?
Az NGM azt írja termelő vállalatok jól teljesítettek a második negyedévben, hiszen a legnagyobb, több mint egyharmad súllyal rendelkező feldolgozóipar beruházásai 11,1 százalékkal bővültek - igaz, a KSH arra is felhívta a figyelmet, hogy ennek hátterében egyszeri nagyobb projektek állnak.
Ezenfelül 21 százalékkal bővült a kereskedelem ágazat, valamint 16 százalékkal a pénzügyi-biztosítási ág beruházási aktivitása. Az NGM nem emeli ki, de a stadionépítéseknek köszönhetően a legjobban teljesítő ágazat a művészet, szórakoztatás, szabadidő nemzetgazdasági ág volt.
Ennél csak jobb jöhet
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az első félévben az éves beruházási teljesítménynek nagyságrendileg alig 40 százaléka teljesül, így az éves növekedési szám tekintetében a második félév beruházási aktivitása nagyobb jelentőséggel bír.
A jövőbeli beruházásokat előrevetítő feldolgozóipari kapacitáskihasználtság továbbra is magas szinten áll: 2016 harmadik negyedévére vonatkozó várakozások alapján Magyarország tekintetében a mutatószám (82,1 százalék) meghaladja az EU átlagát (81,5 százalék). Ez azt tükrözi, hogy a magyar gazdaságban jelentős a termelői kapacitások kihasználtsága, amely az új beruházások, és ezáltal a GDP hosszabb távú bővülésének irányába hat - írja az NGM.
A pozitív várakozásokat támasztja alá az is, hogy az elmúlt időszakban több nagy volumenű kapacitásbővítést, gyárépítést jelentettek be. Ezek a beruházások mintegy 1000 milliárd forint értékű fejlesztést jelentenek az elkövetkező időszakra és összértékük nagyságrendileg az éves GDP 3 százalékát teszi ki. Az NGM szerint a kkv-k beruházási kedvét a kormány hitelprogramja segíti majd.
A lakásépítésekben is bízhatunk
Az első hat hónap során összesen 3 420 lakás épült az országban, amely 10,9 százalékos bővülést jelent éves összehasonlításban. A lakáspiacon beindult kedvező tendenciák az elkövetkező negyedévek során várhatóan tovább erősödnek, ugyanis az Otthonteremtési Program jelentős lökést ad a lakáspiac keresleti és kínálati oldalának egyaránt, így az NGM előrejelzése alapján 2016-ban várhatóan 13 000 darabra emelkedik az épített lakások száma.