Megerősítette Magyarország "BB plusz" szintű - a befektetési ajánlású sávtól egy fokozattal elmaradó, azaz bóvli kategóriába tartozó - hosszú futamú szuverén devizaadós-besorolását, valamint a hazai valutában fennálló államadósság befektetési szintű, "BBB mínusz" osztályzatát szerdán a Fitch Ratings. A kereskedelmi adósokra külön megállapított, "BBB" besorolási országplafont és a rövid lejáratú szuverén devizaadós-kötelezettségek "B" osztályzatát is megerősítették.
Magyarország hosszú lejáratú adósságának minősítése
|
Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - közül jelenleg a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb, "BB" államadós-besorolást. A Moody's hosszú távú magyar szuverén osztályzata ennél egy fokozattal jobb, "Ba1", amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings "BB plusz" hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével. Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása a három cég közül kettőnél negatív; a Standard & Poor's mellett a Moody's tart érvényben negatív kilátást a magyar besorolásokra.
A deficit 3 százalék alatt jár, magas a tartalék...
Nem hallgattak Matolcsyra "Felszólítom a négy nagy hitelminősítőt, kezdjék meg Magyarországgal a felminősítésről szóló tárgyalásokat" - mondta Matolcsy György jegybankelnök nemrég egy fórumon, ahol mellesleg Olli Rehnt is felszólította lemondásra, mert szerinte hibázott, az EU rossz gazdaságpolitikát folytatott. Részletek >> |
A Fitch tavaly december 20-án az addigi negatívról stabilra javította a magyar osztályzati kilátást, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a magyar kormány haladást ért el az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság stabilizálásában.
A Fitch Ratings a magyar osztályzatokat megerősítő szerda esti londoni elemzésében a megerősítés fő tényezői között kiemelte azt az előrejelzését, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államháztartási hiány a 2013-2015-ös időszakban emelkedik ugyan valamelyest, azonban továbbra is 3 százalék alatt marad, és így változatlanul megfelel a "BB/BBB" szuverén besorolási kategóriára jellemző mediánszintnek.
A magyar állampapír-piac magas fejlettségű, emellett jelentős a kormányzati betétállomány és a jegybanki devizatartalék. E jellemzők és a költségvetési fegyelem hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország még az idei bizonytalan időszakokban is megőrizhette nemzetközi tőkepiaci hozzáférését.
...de kiszámíthatatlan a gazdaságpolitika és magas az adósság
Varga: "vicc kategória" Varga Mihály "vicc kategóriának" nevezte, hogy Magyarországot még mindig a bóvli kategóriában tartják nyilván hitelminősítők, megemlítve, hogy novemberben is öt-hatszoros túljegyzése volt a magyar állampapíroknak. A miniszter még a Fitch közleményének nyilvánosságra kerülése előtt adott tévéinterjút, ebben közölte: bízik benne, hogy a jövő évben elindulnak a felminősítések. |
A hitelminősítő szerint ugyanakkor a magán- és az állami szektor magas devizaadóssága sebezhetővé teszi Magyarországot a negatív külső sokkoktól és az esetleges hibás gazdaságpolitikai lépésektől. A bruttó államadósság-ráta valamivel több mint 2 százalékponttal a GDP-érték 79,8 százalékára csökkent tavaly, a Fitch előrejelzése szerint azonban az idén és jövőre jórészt stabil marad, és 2015-ben is csak mérsékelten csökken.
A cég szerint a magyar költségvetési fegyelem "kontrasztban áll a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikával", különösen ami a banki és közszolgáltatási szektorokat illeti. A kis- és középvállalatok hitelellátásának növelését célzó legutóbbi kezdeményezések és a fő kereskedelmi EU-partnergazdaságok erősödő növekedése valószínűleg hozzájárul a magyar GDP-növekedéshez 2014-2015-ben, ugyanakkor a gazdaságpolitikával kapcsolatos bizonytalanság és a magánszektorban zajló adósságleépítési folyamat korlátot szab a magyar gazdaság középtávú növekedési potenciáljának - áll az elemzésben.
Mi kellene ahhoz, hogy felminősítsenek? Pozitív minősítési lépést eredményezhet a közadósság-ráta jelentős csökkenését eredményező sikeres költségvetési konszolidáció, valamint a külső eladósodottság tartós csökkentése és az üzleti és a beruházási környezetet javító intézkedések - áll a Fitch elemzésében. A BNP Paribas nemrég kiadott elemzése szerint két éven belül, fokozatos hitelbesorolási felminősítésekkel, újra befektetésre ajánlott kategóriába kerülhet Magyarország - részletek >> |