![]() |
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hivatalában fogadja Ali Akbar Szalehi iráni alelnököt, az iráni atomenergia-ügynökség vezetőjét Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. február 19-én. MTI Fotó: Kovács Tamás |
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel Akbar Szálehivel, az Iráni Iszlám Köztársaság alelnökével és az iráni atomenergia-szervezet vezetőjével tárgyalt, majd úgy nyilatkozott: a megállapodás értelmében folytatják és bővítik az iráni nukleáris szakemberek képzését, támogatják, hogy az EU segítse az iráni nukleáris oktatást és képzést, kutatási-tudományos együttműködést alakítanak ki a nukleáris energia békés célú felhasználása tekintetében, továbbá tárgyalásokat kezdenek a jövőben arról, hogy magyar vállalatok miként vehetnének részt az iráni szénhidrogénkincsek kitermelésében.
Akbar Szálehi hangsúlyozta: mindenképpen fejleszteni kell a magyar-iráni kapcsolatokat ebben az új időszakban, az iráni nukleáris program ellenőrzéséről tavaly kötött nemzetközi megállapodás után.
Atomerőműveket biztosan építenek
Két év diplomáciai párbaj után az ENSZ öt állandó tagja és Németország kedden Bécsben megállapodott Iránnal Teherán atomprogramjáról. Az ENSZ fegyverembargó még 5 évig hatályban marad, a rakéta-technikára vonatkozó szankciók pedig nyolc évig. A háttérről itt írtunk >>
Januárban jött a hír: Irán atomenergetikai szervezete két új atomerőmű megépítéséről döntött, de emellett még Kínával is tárgyalnak két kisebb erőműről. A bejelentések azután jöttek, hogy az amerikaiak feloldották az országot sújtó kereskedelmi embargót azzal a feltétellel, hogy a perzsa ország visszább vesz az atomprogramjából, és csak békés célokra használja azt.