MTI Fotó: Kovács Attila |
"Magyarországnak volt igaza a migránsválságban" címmel közölt elemzést szerdán a The Times című brit napilap, Roger Boyes szemleíró szerint ugyanis Európában kezdik elfogadni azt az elképzelést, hogy nem az Európai Uniónak, hanem a nemzetállamoknak kell kezelniük a bevándorlást, ennek ellenére Orbánt keményen kritizálja.
A magyar modell a jó?
Az írás szerint Angela Merkel német kancellár két éve hirdette meg a Willkommenskultur politikáját, és Európa azóta tapogatózik a megoldás után. A centrista pártok koherens nemzetközi politika híján a szélsőjobb páriapártjai által hirdetett keményvonalas megoldásokat veszik át.
Privátbankár vélemény Arról nem szól a cikk, hogy a szemleíró szerint mi lenne a humanitárius válsághelyzet megoldása, és arról sem, hogy a magyar modell úgy nevezett jogi határzára nemzetközi jogi és emberi jogi szempontból is aggályos. |
Hirtelenjében úgy tűnik, hogy a bevándorlás kezelésének magyar modellje - amelyet széles körben a civilizált európai értékek megsértéseként bélyegeztek meg - megelőzte saját korát. Orbán Viktor, Magyarország "szószátyár miniszterelnöke" az EU liberális konszenzusának ellenségeként állítja be magát, bár az uniós támogatásokat örömmel elfogadja. A vele szembeni aggályok nyilvánvalóan megalapozottak, nem utolsósorban a Soros György elleni gyűlöletteljes kampánya miatt, és az sem bizalomgerjesztő, amikor az etnikai homogenitást nevezi a gazdasági siker kulcsának - írta Boyes.
Orbán nem szent
A magyar miniszterelnök korántsem szent, de két fontos kérdésben igaza van: az egyik az, hogy Európa valóban csak sodródik a bevándorlás ügyében, a másik pedig az, hogy végső soron a nemzetállamok feladata a megfelelő egyensúly kialakítása a bevándorlók és a lakosság között - fogalmaz a The Times szemleírója.