Vége az alacsony munkabér időszakának?
A mostani bérmegállapodás valójában nagy jelentőségű korszakhatár, Magyarországon ezzel lezárult az alacsony munkabér időszaka - nyilatkozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Magyar Időknek. Azt mondta: a rendszerváltozás óta először kötöttek több évre szóló, számottevő változásokat hozó bérmegállapodást a munkaadók, a kormány és a szakszervezetek, és minden érintett lehetősége határáig ment el.
A megállapodás értelmében jövőre a minimálbér 15 százalékkal, a garantált bérminimum 25 százalékkal nő, a munkáltatók közterhe pedig öt százalékponttal csökken. 2018-ban a minimálbér további 8 százalékkal, a garantált bérminimum 12 százalékkal nő, a közterhek két százalékponttal csökkennek. A háttérről itt írtunk bővebben >>
Magasabb bérek -> magasabb infláció -> nagyobb nyugdíjemelés?
Varga Mihály hangsúlyozta: a köztehercsökkenés az egészségügyi és a nyugdíjkasszát sem ingatja meg. A bérek emelkedése ugyanis feljebb lökheti az adóbevételeket, például úgy, hogy mivel több marad a családok zsebében, így az érintettek többet is költhetnek - mondta Varga.
A kormány tartja magát az ígéretéhez, és garantálja a nyugdíjak értékállóságát. A béremelkedés nyomán esetleg nőhet az infláció, de ennek megfelelően a jövőre szóló nyugdíjemelés is nagyobb lehet. A nyugdíjakkal kapcsolatban akár szerdai ülésén is dönthet a kormány - idézte a lap a minisztert.