Az Egyesült Államok több nagyvárosában tüntetések és zavargások kezdődtek, miután egy hete egy férfi meghalt a durva rendőri intézkedés után. Az afroamerikai George Floydot egy igazoltatás során négy fehér rendőrtiszt a földre kényszerítette, majd egyikük percekig térdelt a nyakán. A férfi levegőért könyörgött, később pedig a kórházba szállítás közben meghalt. A minneapolisi rendőrség pénteken bejelentette: gyilkosság vádjával őrizetbe vették Derek Chauvint, azt a rendőrt, aki Floyd nyakára térdelt; a tiltakozók azonban azt követelik, vegyék őrizetbe azokat a rendőröket is, akik a helyszínen végignézték a gyilkosságot.
Több mint 40 városban hirdettek kijárási tilalmat, Washington DC-ben és 15 további államban az utcákra vezényelték a Nemzeti Gárdát. Az igazságügyi minisztérium a Nemzeti Gárda katonáit a kábítószerellenes hivatal (DEA) és a különleges rendőrségi biztonsági szolgálat munkatársaival erősítette meg, vasárnap este pedig Ryan McCarthy, a védelmi minisztérium államtitkára további 1200 katonát rendelt az utcákra a zavargók megfékezésére.
Gyújtogatás a Fehér Háznál - Trump a bunkerben
Hétfőre virradóra a Fehér Ház környékén is gyújtogattak, a rendőrök pedig könnygázzal oszlatták a tömeget az amerikai fővárosban.
Washingtonban helyi idő szerint este 11 órától kijárási tilalom lépett volna érvénybe, ám nem sokkal előtte a Fehér Ház melletti utcákban már több mint ezren gyűltek össze és gyújtogatni kezdtek - írja beszámolójában az MTI. Több helyen is felszedték, gúlákba állították, majd meggyújtották a műanyagból készült útakadályokat. Az egyik utcában amerikai zászlót hajítottak az égő műanyagkockákra, s felgyújtották a Fehér Ház előtti park oldalán elhelyezett mobilvécéket is.
Ez idő alatt a Fehér Házban tartózkodott az amerikai elnök és a családja is. Az AP amerikai hírügynökség, egy neve elhallgatását kérő titkosszolgálati munkatársra hivatkozva azt jelentette, hogy
Donald Trumpot a péntek esti zavargásokkor rövid időre egy olyan földalatti bunkerba kísérték, amely terrortámadások esetén hivatott védelmet biztosítani a mindenkori elnöknek,
ezt azonban egyetlen más médium sem erősítette meg. Arra nem tért ki az AP, hogy a bunkerban volt-e Trump családja is. Judd Deere, a Fehér Ház egyik szóvivője hétfőre virradóra újságíróknak csak annyit mondott: "soha nem kommentálnak biztonsági kérdéseket és döntéseket".
Washingtonban nem csak a Fehér Ház körül gyújtogattak hétfőre virradóra, hanem a város áruházakkal, élelmiszerboltokkal, lakóházakkal teli északnyugati negyedében is. Muriel Bowser polgármester, aki maga is afroamerikai, vasárnap délután a Nemzeti Gárdától kért erősítést a rendőrök munkájának megsegítésére. A kijárási tilalom ellenére több amerikai nagyvárosban - köztük például New Yorkban, Philadelphiában, Atlantában, Chicagóban, Denverben, Minneapolisban vagy Los Angelesben is - folytatódtak a zavargások vasárnap éjjel. Helyi sajtójelentések szerint országszerte több mint 4000 embert vettek őrizetbe.
Trump meg sem próbálja lenyugtatni az országot
Az elnök eközben érdemben semmit sem mondott a zavargásokról - korábban részvétet nyilvánított a megölt Floyd családjának, egy alkalommal "thug"-nak, azaz bandatagnak, gengszternek nevezte a tüntetőket (ezt a kifejezést az afroamerikai bűnözőkre szokták használni), és figyelmeztette a fosztogatókat, hogy le fogják lőni őket ("when the looting starts, the shooting starts"). Trump vasárnap délután letartóztatásokat és hosszú időre szóló börtönbüntetést követelt egy olyan videót megosztva, amelyen fosztogatók összevernek egy üzletét védő boltost.
Meg sem próbálta azonban megnyugtatni a kedélyeket, nem tartott beszédet az ország népének - ahogy nem kommentálta azt sem, hogy mindeközben 100 ezer fölé nőtt a koronavírus áldozatainak száma. Helyette egyelőre a Kínával szemben folytatott hidegháborúval és a Twitter megregulázásával volt elfoglalva. Politikai szakértők ezért - például a 4 amerikai elnököt is tanácsadóként szolgáló David Gergen - azt feszegetik, hogy az elnök cserben hagyta az amerikai népet a bajban.