4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország, Ausztria, Csehország és Szlovákia arra figyelmeztetett, hogy az orosz gázimport növelésére kényszerülhetnek a magas német gázszállítási díj miatt, írta Financial Times.

Keleti panaszok

A négy EU tagország - Magyarország, Ausztria, Csehország és Szlovákia - továbbra is jelentős mennyiségű vezetékes gázt kap Oroszországtól annak ellenére, hogy Ukrajna két évvel ezelőtti orosz inváziója miatt Európa célul tűzte ki a keleti szomszédtól való energiafüggőség csökkentését – írja a Financial Times. Az agresszió után Oroszország az EU-szankciók megtorlásaként csökkentette az Európába irányuló vezetékes gázszállításait és az európai gázárak rekordszintre, megawattóránként (MWh) több mint 300 euróra emelkedtek 2022 augusztusában. Németország 2022-ben tranzitvámot vetett ki az országon át történő gázszállításokra, hogy ezzel fedezze a gáztároló kapacitásainak feltöltésének költségeit, hogy megfeleljen az Európai Bizottság által kitűzött célszámokat, amelyeket azért állapítottak meg hogy elkerüljék a téli hiányok kialakulását a vállalkozások és a fogyasztók számára.

Az oroszok növelték csepfolyósított gázexportjukat Európába. Fotó: joecabby2011
Az oroszok növelték csepfolyósított gázexportjukat Európába. Fotó: joecabby2011

Az EU keletebbre fekvő tagállamai azonban azzal érvelnek, hogy a többletköltségek rontották azon erőfeszítéseiket, hogy nyugati szomszédjaiktól vásároljanak gázt. Az EU-tagállamok között terjesztett és a Financial Times birtokába jutott belső feljegyzésben Bécs, Prága, Budapest és Pozsony azzal érveltek, hogy a tranzitvám „nehezíti az ebben a régióban lévő tagállamok számára a nyugat-európai gázimporthoz való hozzáférést”.

„Ez arra kényszeríthet egyes tagállamokat, hogy nagyobb mértékben támaszkodjanak az oroszországi gázimportra, ami potenciálisan növeli geopolitikai függőségüket, és alááshatja minden erőfeszítésüket energiaforrásaik diverzifikálására” – érveltek a tengerpart nélküli közép-európai országok.

A díj jelenleg 1,86 euró per MWh, ami a jelenlegi európai irányadó gázár tizede.

Nyugati vizsgálat

Az EU tisztviselői azt mondták, hogy áttekintik a tranzitvám ügyét, mert attól tartanak, hogy az más tagállamokat is arra sarkallhat, hogy saját díjakat vezessenek be. Olaszország hasonló intézkedés bevezetését fontolgatja már ebben az évben. Jozef Síkela cseh energiaminiszter a Financial Timesnak azt mondta, hogy az EU-tagországoknak nem szabad megengedniük, hogy „az orosz energiahordozóktól való függőség csökkentésére irányuló erőfeszítések leértékelődjenek az orosz gázimportot előnyben részesítő díjak bevezetése miatt”. A panasz akkor érkezett, amikor az EU az orosz gáz teljes behozatalának csökkentésére törekszik.

Az Európai Bizottság adatai szerint Moszkva ukrajnai inváziója előtt az orosz vezetékes gáz korábban a blokk ellátásának 40 százalékát tette ki, azonban ez az arány azóta 8 százalékra esett vissza. Leonore Gewessler, Ausztria energiaügyi minisztere a múlt héten kijelentette, hogy országa megvizsgálja az Oroszországgal kötött, 2040-ig tartó gázszállítási szerződésének mielőbbi felmondásának a lehetőségét.

Brüsszelnek javaslatot kell tennie a gázkereslet csökkentésére vonatkozó céljainak meghosszabbítására is. EU-tisztviselők szerint továbbra is csökkenteni kell a blokk üzemanyagimporttól való függőségét az EU energiaügyi minisztereinek március 4-i találkozója előtt.

A tengertelen országokba csak csövön jut el a gáz. Fotó: Depositphotos
A tengertelen országokba csak csövön jut el a gáz. Fotó: Depositphotos

Németország lesz az új gázelosztó hatalom?

Az EU célkitűzése az orosz gázimport visszaszorítása az energiafüggetlenség reményét ébreszti fel Németországban, amely így a cseppfolyósított földgáz (LNG) fő vásárlója lett, és immár importkapuként működik más európai országok számára. Az Egyesült Államokból és Katarból származó LNG-t kulcsfontosságúnak tekintik az EU orosz gáztól való függőségének csökkentésében. Az orosz vezetékes gázszállítások meredek csökkenése mellett ugyanakkor nőtt az orosz LNG hajókon történő szállítása az EU-ba.

Csak kifogás a panasz?

Aura Sabadus, az ICIS energiatanácsadó cég szakértője szerint a német vám „jelentős akadályt” jelent a keleti tagállamok számára.

Ugyanakkor „jó ürügy arra is, hogy azt mondják, mindent megtettek a diverzifikálás [az orosz gázról való leválás] érdekében, de a vám megakadályozta őket ebben” – emelte ki a szakértő.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG