4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Magyarország, Ausztria, Csehország és Szlovákia arra figyelmeztetett, hogy az orosz gázimport növelésére kényszerülhetnek a magas német gázszállítási díj miatt, írta Financial Times.

Keleti panaszok

A négy EU tagország - Magyarország, Ausztria, Csehország és Szlovákia - továbbra is jelentős mennyiségű vezetékes gázt kap Oroszországtól annak ellenére, hogy Ukrajna két évvel ezelőtti orosz inváziója miatt Európa célul tűzte ki a keleti szomszédtól való energiafüggőség csökkentését – írja a Financial Times. Az agresszió után Oroszország az EU-szankciók megtorlásaként csökkentette az Európába irányuló vezetékes gázszállításait és az európai gázárak rekordszintre, megawattóránként (MWh) több mint 300 euróra emelkedtek 2022 augusztusában. Németország 2022-ben tranzitvámot vetett ki az országon át történő gázszállításokra, hogy ezzel fedezze a gáztároló kapacitásainak feltöltésének költségeit, hogy megfeleljen az Európai Bizottság által kitűzött célszámokat, amelyeket azért állapítottak meg hogy elkerüljék a téli hiányok kialakulását a vállalkozások és a fogyasztók számára.

Az oroszok növelték csepfolyósított gázexportjukat Európába. Fotó: joecabby2011
Az oroszok növelték csepfolyósított gázexportjukat Európába. Fotó: joecabby2011

Az EU keletebbre fekvő tagállamai azonban azzal érvelnek, hogy a többletköltségek rontották azon erőfeszítéseiket, hogy nyugati szomszédjaiktól vásároljanak gázt. Az EU-tagállamok között terjesztett és a Financial Times birtokába jutott belső feljegyzésben Bécs, Prága, Budapest és Pozsony azzal érveltek, hogy a tranzitvám „nehezíti az ebben a régióban lévő tagállamok számára a nyugat-európai gázimporthoz való hozzáférést”.

„Ez arra kényszeríthet egyes tagállamokat, hogy nagyobb mértékben támaszkodjanak az oroszországi gázimportra, ami potenciálisan növeli geopolitikai függőségüket, és alááshatja minden erőfeszítésüket energiaforrásaik diverzifikálására” – érveltek a tengerpart nélküli közép-európai országok.

A díj jelenleg 1,86 euró per MWh, ami a jelenlegi európai irányadó gázár tizede.

Nyugati vizsgálat

Az EU tisztviselői azt mondták, hogy áttekintik a tranzitvám ügyét, mert attól tartanak, hogy az más tagállamokat is arra sarkallhat, hogy saját díjakat vezessenek be. Olaszország hasonló intézkedés bevezetését fontolgatja már ebben az évben. Jozef Síkela cseh energiaminiszter a Financial Timesnak azt mondta, hogy az EU-tagországoknak nem szabad megengedniük, hogy „az orosz energiahordozóktól való függőség csökkentésére irányuló erőfeszítések leértékelődjenek az orosz gázimportot előnyben részesítő díjak bevezetése miatt”. A panasz akkor érkezett, amikor az EU az orosz gáz teljes behozatalának csökkentésére törekszik.

Az Európai Bizottság adatai szerint Moszkva ukrajnai inváziója előtt az orosz vezetékes gáz korábban a blokk ellátásának 40 százalékát tette ki, azonban ez az arány azóta 8 százalékra esett vissza. Leonore Gewessler, Ausztria energiaügyi minisztere a múlt héten kijelentette, hogy országa megvizsgálja az Oroszországgal kötött, 2040-ig tartó gázszállítási szerződésének mielőbbi felmondásának a lehetőségét.

Brüsszelnek javaslatot kell tennie a gázkereslet csökkentésére vonatkozó céljainak meghosszabbítására is. EU-tisztviselők szerint továbbra is csökkenteni kell a blokk üzemanyagimporttól való függőségét az EU energiaügyi minisztereinek március 4-i találkozója előtt.

A tengertelen országokba csak csövön jut el a gáz. Fotó: Depositphotos
A tengertelen országokba csak csövön jut el a gáz. Fotó: Depositphotos

Németország lesz az új gázelosztó hatalom?

Az EU célkitűzése az orosz gázimport visszaszorítása az energiafüggetlenség reményét ébreszti fel Németországban, amely így a cseppfolyósított földgáz (LNG) fő vásárlója lett, és immár importkapuként működik más európai országok számára. Az Egyesült Államokból és Katarból származó LNG-t kulcsfontosságúnak tekintik az EU orosz gáztól való függőségének csökkentésében. Az orosz vezetékes gázszállítások meredek csökkenése mellett ugyanakkor nőtt az orosz LNG hajókon történő szállítása az EU-ba.

Csak kifogás a panasz?

Aura Sabadus, az ICIS energiatanácsadó cég szakértője szerint a német vám „jelentős akadályt” jelent a keleti tagállamok számára.

Ugyanakkor „jó ürügy arra is, hogy azt mondják, mindent megtettek a diverzifikálás [az orosz gázról való leválás] érdekében, de a vám megakadályozta őket ebben” – emelte ki a szakértő.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG