4p

Magyarország, Ausztria, Csehország és Szlovákia arra figyelmeztetett, hogy az orosz gázimport növelésére kényszerülhetnek a magas német gázszállítási díj miatt, írta Financial Times.

Keleti panaszok

A négy EU tagország - Magyarország, Ausztria, Csehország és Szlovákia - továbbra is jelentős mennyiségű vezetékes gázt kap Oroszországtól annak ellenére, hogy Ukrajna két évvel ezelőtti orosz inváziója miatt Európa célul tűzte ki a keleti szomszédtól való energiafüggőség csökkentését – írja a Financial Times. Az agresszió után Oroszország az EU-szankciók megtorlásaként csökkentette az Európába irányuló vezetékes gázszállításait és az európai gázárak rekordszintre, megawattóránként (MWh) több mint 300 euróra emelkedtek 2022 augusztusában. Németország 2022-ben tranzitvámot vetett ki az országon át történő gázszállításokra, hogy ezzel fedezze a gáztároló kapacitásainak feltöltésének költségeit, hogy megfeleljen az Európai Bizottság által kitűzött célszámokat, amelyeket azért állapítottak meg hogy elkerüljék a téli hiányok kialakulását a vállalkozások és a fogyasztók számára.

Az oroszok növelték csepfolyósított gázexportjukat Európába. Fotó: joecabby2011
Az oroszok növelték csepfolyósított gázexportjukat Európába. Fotó: joecabby2011

Az EU keletebbre fekvő tagállamai azonban azzal érvelnek, hogy a többletköltségek rontották azon erőfeszítéseiket, hogy nyugati szomszédjaiktól vásároljanak gázt. Az EU-tagállamok között terjesztett és a Financial Times birtokába jutott belső feljegyzésben Bécs, Prága, Budapest és Pozsony azzal érveltek, hogy a tranzitvám „nehezíti az ebben a régióban lévő tagállamok számára a nyugat-európai gázimporthoz való hozzáférést”.

„Ez arra kényszeríthet egyes tagállamokat, hogy nagyobb mértékben támaszkodjanak az oroszországi gázimportra, ami potenciálisan növeli geopolitikai függőségüket, és alááshatja minden erőfeszítésüket energiaforrásaik diverzifikálására” – érveltek a tengerpart nélküli közép-európai országok.

A díj jelenleg 1,86 euró per MWh, ami a jelenlegi európai irányadó gázár tizede.

Nyugati vizsgálat

Az EU tisztviselői azt mondták, hogy áttekintik a tranzitvám ügyét, mert attól tartanak, hogy az más tagállamokat is arra sarkallhat, hogy saját díjakat vezessenek be. Olaszország hasonló intézkedés bevezetését fontolgatja már ebben az évben. Jozef Síkela cseh energiaminiszter a Financial Timesnak azt mondta, hogy az EU-tagországoknak nem szabad megengedniük, hogy „az orosz energiahordozóktól való függőség csökkentésére irányuló erőfeszítések leértékelődjenek az orosz gázimportot előnyben részesítő díjak bevezetése miatt”. A panasz akkor érkezett, amikor az EU az orosz gáz teljes behozatalának csökkentésére törekszik.

Az Európai Bizottság adatai szerint Moszkva ukrajnai inváziója előtt az orosz vezetékes gáz korábban a blokk ellátásának 40 százalékát tette ki, azonban ez az arány azóta 8 százalékra esett vissza. Leonore Gewessler, Ausztria energiaügyi minisztere a múlt héten kijelentette, hogy országa megvizsgálja az Oroszországgal kötött, 2040-ig tartó gázszállítási szerződésének mielőbbi felmondásának a lehetőségét.

Brüsszelnek javaslatot kell tennie a gázkereslet csökkentésére vonatkozó céljainak meghosszabbítására is. EU-tisztviselők szerint továbbra is csökkenteni kell a blokk üzemanyagimporttól való függőségét az EU energiaügyi minisztereinek március 4-i találkozója előtt.

A tengertelen országokba csak csövön jut el a gáz. Fotó: Depositphotos
A tengertelen országokba csak csövön jut el a gáz. Fotó: Depositphotos

Németország lesz az új gázelosztó hatalom?

Az EU célkitűzése az orosz gázimport visszaszorítása az energiafüggetlenség reményét ébreszti fel Németországban, amely így a cseppfolyósított földgáz (LNG) fő vásárlója lett, és immár importkapuként működik más európai országok számára. Az Egyesült Államokból és Katarból származó LNG-t kulcsfontosságúnak tekintik az EU orosz gáztól való függőségének csökkentésében. Az orosz vezetékes gázszállítások meredek csökkenése mellett ugyanakkor nőtt az orosz LNG hajókon történő szállítása az EU-ba.

Csak kifogás a panasz?

Aura Sabadus, az ICIS energiatanácsadó cég szakértője szerint a német vám „jelentős akadályt” jelent a keleti tagállamok számára.

Ugyanakkor „jó ürügy arra is, hogy azt mondják, mindent megtettek a diverzifikálás [az orosz gázról való leválás] érdekében, de a vám megakadályozta őket ebben” – emelte ki a szakértő.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG