3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mindig a hozamok alapján döntik el, mely sorozatokból vesznek, elsőként a 10 év körüli lejáratúak kerülhetnek a zsákba.

A Monetáris Tanács mai ülésén adta áldását arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank május 4-étől állampapírok és jelzáloglevelek vásárlásával juttat friss pénzt a koronavírus-járvány miatt likviditási zavarba került gazdaságba. Az ülés után Nagy Márton, az MNB alelnöke telefonos konferenciabeszélgetés keretében avatta be az újságírókat néhány fontos részletbe.

Megtudhattuk például, hogy az MNB két technikai limitet állított magának. Eszerint:

  • egy állampapír-sorozatból maximum 33 százalékot vásárol,
  • jelzáloglevekből pedig 50 százaléknyit.

Nem akar ugyanis a jegybank egyik piacon sem domináns szereplővé válni – hangsúlyozta Nagy Márton. Hozzátéve: a mértékeknél az Európai Központi Bank gyakorlatát követik.

Nagy Márton, az MNB alelnöke
Nagy Márton, az MNB alelnöke

Az MNB állampapírokat csak a másodlagos piacon vásárol, jelzálogleveleket azonban azok kibocsátásakor is vehet. Erre összesen 1300 milliárd forintot szán az MNB, ebből 1000 milliárd jutna állampapírokra, 300 milliárd jelzáloglevelekre.

Fontos változás, hogy állampapírt az MNB nemcsak bankoktól vásárol (elsődleges forgalmazóktól, vagy olyanoktól, amelyek ezek tulajdonában vannak), hanem befektetési alapkezelőktől is. Kiválasztották a tíz legnagyobb alapkezelőt, ezek listáját csütörtökön teszik közzé, míg az elsődleges forgalmazóké nyilvános, az az Államadósság Kezelő Központ honlapján most is megtalálható.

Lapunk kérdésére Nagy Márton érzékeltette, hogy a bankoknál jelenleg közel 7 ezer milliárd forint értékben található olyan állampapír, amely megvételére kiterjedhet az MNB hétfőtől elindított programja (a lakossági állampapírok, jelesül a Magyar Állampapír Plusz nem tartozik e körbe). A befektetési alapoknál 2000-2800 milliárd forintnyi ilyen papír szunnyad, míg külföldi kézben 4 ezer milliárd.

Állampapíroknál minden héten kedden tartanak aukciókat, s a következő aukcióig tartó egy héten belül a másodlagos piacon vásárol a jegybank, bilaterálisan, piaci áron. Az aukción maximum 3 sorozatra lehet ajánlatot beadni, s azonnal nyilvánosságra is kerül, mennyit, mennyiért vesz az MNB. A héten belüli vételekről – amelyek történhetnek a tőzsdén, azon kívül (otc-piac), illetve az ajánlati könyves rendszerben (MTS) – viszont csak a hónap végén közölnek információkat.

Nagy Márton tájékoztatása szerint az alapján választják ki, melyik sorozatból vásárolnak, hogy annak kívánatos hozamát milyennek ítélik meg, arra tehát hogyan kívánnak hatni. Az alelnök szerint ugyan nincsenek hozamcéljaik, de például a 10 és 15 éves hozamokat régiós szinten magasnak tartják. Ez alapján nem tekinthető meglepőnek, hogy az új program keretében a legelső alkalommal, jövő kedden a 10 év körüli lejáratú állampapírokból vásárol az MNB.

A heti állampapír-vásárlások megközelíthetik a 100 milliárd forintot. Ami az 1000 milliárdos keretet tekintve 2,5-3 hónapra lehet elegendő. Vagyis addig élhet a most bejelentett eszközvásárlási program, de a piaci folyamatoktól függően ez az intervallum rövidebb, vagy akár hosszabb is lehet – emlékeztetett az MNB alelnöke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG