A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint áprilisban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,5 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva - főként a húsvéthatás miatt - 2 százalékkal nőtt. További részletek >>>>
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az adatokra reagálva kommentárjában azt írja, az áprilisi adatok kisebb csalódást okoztak, azonban a következő hónapokban jelentős élénkülésre számítunk. Az idén várhatóan 10 százalék feletti reálbér növekedés, az előző hónapokban 11 éves csúcsra ugró fogyasztói bizalom, a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése a következő hónapokban tovább gyorsíthatja a kiskereskedelmi forgalom bővülési ütemét, így idén 4-4,5 százalékos növekedésre számítanak a kiskereskedelemben.
A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani.
Ennyit számított az ünnep
Nyeste Orsolya, az Erste szenior makrogazdasági elemzője szerint az adatokban szereplő nagy különbség a húsvét-hatással magyarázható, hiszen tavaly a húsvéti ünnepek az év harmadik hónapjára estek. A vártnál lassabb forgalombővülés ellenére kedvezőnek mondható, hogy mindhárom fő komponens pozitívan tudott hozzájárulni a növekedéshez. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben így 0,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 5,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 1,1 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene - teszi hozzá.