Magyarország az idén nagy valószínűséggel visszanyeri befektetési ajánlású hitelminősítését, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ugyanakkor várhatóan újabb kamatcsökkentési ciklusba kezd, tekintettel a magyar gazdaság növekedésének lassulására és az alacsony inflációra - jósolták hétfői előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Minden mellettünk szól
A Commerzbank - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport - londoni befektetési részlegének közgazdászai szerint a magyar adósosztályzatok felminősítéséhez egyértelműen megvan a háttér: a gazdasági növekedés üteme jelentősen gyorsult a pénzügyi válság óta, az államháztartás hiánya jóval a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alá csökkent, lefelé tartó pályán van az adósságteher, és a háztartások megszabadultak devizaalapú hitelkitettségeiktől.
Magyarország a hitelminősítőknél. Forrás: MNB |
A Commerzbank elemzői kiemelték, hogy a magyar adósosztályzatokra két hitelminősítő is - a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings - osztályzatjavításra utaló pozitív kilátást tart érvényben. A ház szerint ugyanakkor - bár a felminősítés "jó hír" lesz a kockázati felárak szempontjából - nem várható "hatalmas hatás" a helyi befektetési eszközök hozamaira és a forint árfolyamára; ezeket a mérőszámokat továbbra is a feltörekvő piacokkal szembeni mindenkori globális kockázatvállalási hajlandóság határozza meg.
Matolcsyéknak lépni kell?
A Commerzbank londoni elemzői azzal is számolnak, hogy a magyar gazdaság növekedési üteme az idén 2,2 százalékra lassul, elsősorban a térségi autóipari beruházási lendület várható lanyhulása miatt. A ház előrejelzése szerint a teljes kosárra számolt idei átlagos infláció ugyan 1,4 százalékra gyorsul, de ennek egyetlen hajtóereje a korábbi közműdíj-csökkentések belépő bázishatása lesz, az ennek kiszűrésével számolt maginfláció pedig valószínűleg a jelenlegi szintről is tovább csökken az idén.
A Commerzbank mindezt egybevetve azt várja, hogy az MNB az idén a mostani 1,35 százalékról 1,00 százalékra csökkenti alapkamatát. A ház londoni elemzőinek várakozása szerint a magyar jegybank a márciusi inflációs jelentésben lefelé korrigálja inflációs előrejelzését. Ennek nyomán felmerül az a kérdés, hogy az MNB miért ne törekedne kamatcsökkentésekkel a jelenlegi reálkamat fenntartására az inflációs prognózis korrekciója után - fogalmaznak hétfői előrejelzésükben a Commerzbank közgazdászai.
Konszenzus
Magyarország idei felminősítését és az MNB újabb kamatcsökkentési ciklusát más nagy londoni házak is jósolják. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői térségi előrejelzésükben 2,2 százalékos átlagos növekedést valószínűsítettek 2016-ra a magyar gazdaságban a korábbi becsléseikben szereplő 2,9 százalék helyett.
A ház várakozása szerint a lassuló növekedés és a monetáris kondíciók enyhítésének jegybanki szándéka végül kamatcsökkentéshez vezet. A Morgan Stanley ebben a környezetben szintén azzal számol, hogy az MNB alapkamata 2016 közepére 1,00 százalékra csökken. A cég elemzői közölték azt is, hogy várakozásuk szerint 2016 lesz az az év, amikor Magyarország visszanyeri befektetési ajánlású hitelminősítői adósosztályzatát. A ház szerint "már esedékes lenne" a felminősítés, és az idén legalább egy, de nagyobb valószínűséggel két hitelminősítő is visszaemeli a magyar államadós-besorolást a befektetésre ajánlott kategóriába.
A Morgan Stanley elemzői szerint ezt indokolná a külső adósság, illetve a devizában denominált államadósság-hányad folytatódó csökkenése, valamint az, hogy kiszámíthatóbbá vált a magyar bankrendszer működési környezete, és továbbra is szilárd a magyar gazdaság költségvetési pozíciója.
A három nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's jelenleg egyaránt a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot.
A mérleg azonban már tavaly is érdemben javult: a Fitch májusban, a Moody's novemberben pozitívra javította a magyar adósosztályzatok kilátását az addigi stabilról, a Standard & Poor's pedig - a stabil kilátás fenntartása mellett - felminősítette a magyar államadós-besorolást. A Fitch Ratings Londonban ismertetett legutóbbi besorolási előrejelzésében közölte, hogy a legnagyobb valószínűséggel - Portugália mellett - Magyarország lesz a következő olyan államadós, amely e cég nyilvántartásában visszakerülhet a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába, tekintettel arra, hogy a két ország szuverén adósosztályzata egyaránt "BB plusz" - vagyis a befektetési alapszinttől egy fokozattal marad el -, és e besorolásokra pozitív kilátás van érvényben.