Charambalosz Tszardanidisz, a befolyásos athéni gazdasági-politikai agytröszt, az Institute of International Economic Relations igazgatója az alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy az elmúlt három héten a görögök tömegesen rohanták meg a bankokat, és a görög pénzintézetek összeomlottak volna az EKB folyamatos gondoskodása nélkül. A gazdaság görögök már évek óta offshore helyeken és Londonban, New Yorkban, Svájcban tartják szinte teljes megtakarításukat, vagyonukat. Az egyszerű tömegek pedig –a legutóbbi időben – jellemzően felbontották bankbetéteiket és a pénzt hazavitték, ahogy mondani szokták: azt a párna alá rejtették.
A görög mágnások a kilépésben érdekeltek
A szakértő szerint részben igaz az a feltevés, hogy a görög mágnások abban érdekeltek, hogy Görögország kilépjen az euróövezetből, mivel az új drachmát azonnal jelentősen leértékelnék azt euróhoz képest, így a a görög ingatlanok, földek, szigetek, kikötők, az idegenforgalmi infrastruktúra, a gyárak nevetségesen olcsóvá válnak a görög eurómilliárdosok számára.
A vasárnapi választáson az Új Demokrácia kapta a legtöbb (29,66 százaléknyi) szavazatot és az ezzel járó plusz 50 mandátumot a görög választáson - összesen 129-et szereztek. A Sziriza alig 3 százalékkal maradt le, ezzel 71 mandátumra tettek szert. A PASZOK 33 mandátumra jogosult, a volt koalíciós partnerek megszerezték a többséget. Részletek>> |
Charambalosz Tszardanidisz véleménye szerint a viszonylag erős nácikon és kommunistákon kívül minden párt, köztük a radikálisan baloldali Sziriza is, egyértelműen kiáll az euró mellett, mindannyian értik, hogy beláthatatlan terheket jelentene mind az országra, mind Európára nézve, ha Görögország most kilépne.
A szakértő szerint nem lehet nemzeti egységkormányról beszélni, mivel az egyik legmeghatározóbb politikai erő, a Sziriza marad ellenzékben, ráadásul vezetője, aki következetesen be szokta tartani a szavát, kijelentette, hogy harcos ellenzéket fognak jelenteni. Hozzátette, hogy a Sziriza nem fogad el más megoldást, mint egy új paktumot a Valutaalappal, az EU-val és az EKB-val, valamint elutasítják a további megszorításokat.
Ősszel eljöhet az a pillanat, amikor...
Véleménye szerint az új görög kormány nem fog egyebet tenni, mint elfogadja az eredeti megállapodást, a további sok tízezernyi munkahely megszűnésével járó megannyi megszorítást. Más kérdés, hogy a konzervatív jobboldali Új Demokrácia és a szocialista-szociáldemokrata PASZOK koalíciója bizonyosan törekszik majd a diktátumok néhány feltételének módosítására, újabb adósság-átütemezésre és a megszorítások kifutási idejének meghosszabbítására, de az sem biztos, hogy az EU/IMF akar-e kompromisszumot.
Charambalosz Tszardanidisz prognózisa szerint a hangulat a következő hónapokban drámai romlásnak indulhat, amikor már mindenki érzi a saját bőrén, hogy elszegényedett, akkor valószínűleg beindulnak a zavargások, esetleg az éhséglázadások. Hozzátette, hogy az ősszel eljöhet az a pillanat, amikor széles tömegek vélik úgy, hogy nincs veszítenivalójuk, és beindulnak, ekkor jöhet el ismét a Sziriza ideje, így talán újabb rendkívüli választások nyomán meg tudja szerezni a hatalmat.
Az athéni agytröszt kiemelte, hogy Görögországnak létérdeke, hogy ne váljon ki az euróövezetből, így e tekintetben egységről lehet beszélni. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az utóbbi hetekben nagyon képlékennyé vált a korszellem az euróövezet jövőjét illetően. A mérvadó és a kisebb európai országok vezetői között látványosan növekszik a feszültség, mert óriási nyomást gyakorol rájuk az idő és a piac: a korábban elképzelthez képest össze nem hasonlíthatóan gyorsabban kell dönteniük arról, hogy akarnak-e, és ha igen, mikor bankuniót, fiskális uniót és politikai uniót. Hozzátette: a „frontvonal” immár nem Görögország és Nyugat-Európa között, hanem Nyugat-Európa és Nyugat-Európa között húzódik, a viszály áthelyeződött.
A fő kérdés nem Görögország, hanem az övezet jövője
A szakértő véleménye szerint egyre inkább világossá válik az unió vezetői számára, hogy csak bankunió, csak fiskális unió önmagában nem megy, nem térhetnek ki a politikai unió elől. Ezt azonban nem merik nyilvánosan bevallani, mert nem tudják eladni saját közvéleményük előtt.
Charambalosz Tszardanidisz szerint erről a kihívásról – éppen Görögország kapcsán – sikerült úgy-ahogy elterelni a figyelmet, tovább azonban már nem lehet, mivel Görögország ügye megszűnt fő ügynek lenni. Az igazi ügy most már valóban az Unió illetőleg az euróövezet egészének a jövője. E tekintetben Görögország legfeljebb már csak az ürügy maradhat.
A teljes interjút itt olvashatja>>