10p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindenki arra várt, hogy látványos támadást indítsanak az oroszok Ukrajnában, valójában azonban már bőven megindulhatott a nagy orosz offenzíva. Az oroszok gyengeségét bizonyítja, hogy nem egy nagy rohamra összpontosították erőiket, vagy ettől csak veszélyesebb lesz ukrán szempontból a helyzet?

Hetek óta az ukrajnai háború egyik fő kérdése, hogy mikor és hol fog megindulni az oroszok nagy offenzívája. Mert abban, hogy nagy orosz offenzíva várható, nagyjából mindenki egyetértett: ukrán kormányzati források, nyugati kutatóintézetek és független elemzők. Mindenki úgy gondolta, hogy Vlagyimir Putyin és az orosz hadvezetés meg fogja próbálni az invázió egyéves évfordulójának környékén valamilyen nagyszabású hadművelettel a maga javára fordítani a helyzetet a fronton, kihasználva az ősszel besorozott katonák adta számbeli fölényt, és megelőzve az újabb, még veszélyesebb, még fejlettebb és még nagyobb számban küldött nyugati fegyverek, elsősorban persze a nagy port felvert nehéz harckocsik beérkezését az ukrán oldalra.

Ez már a nagy offenzíva lenne? Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2023. január 31-én közreadott, videofelvételről készített képen orosz tüzérek önjáró löveggel tüzelnek az ukrán állásokra egy nem megnevezett ukrajnai helyszínen. Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium
Ez már a nagy offenzíva lenne? Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2023. január 31-én közreadott, videofelvételről készített képen orosz tüzérek önjáró löveggel tüzelnek az ukrán állásokra egy nem megnevezett ukrajnai helyszínen. Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium

A kérdés tehát nem annyira az volt, hogy lesz-e nagy orosz offenzíva, hanem az, hogy ez pontosan mikor és a front melyik szakaszán fog megindulni, illetve persze az, hogy milyen eredményeket érhet el, kitartanak-e az ukrán védelmi vonalak. Nagy vonalakban persze az offenzíva célját is lehetett tudni: Putyin a négy annektált ukrán régió teljes ellenőrzésére törekszik, ezekből reálisan Luhanszk és Donyeck lehet az, ahol egy jelentősebb orosz térnyeréssel közel kerülhet e cél megvalósításához. Ezen felül fontos célja lehet még az orosz hadvezetésnek, hogy jobb pozíciókat szerezzen a további védekező és támadó hadműveletekhez, például minél távolabb szorítsa az ukrán erőket a herszoni régió déli része és a Krím ellátásához kulcsfontosságú, Melitopol térségében futó közlekedési útvonalaktól.

Mást vártunk?

De hogyan is nézne ki ez a nagy-nagy orosz offenzíva? E szókapcsolatra önkéntelenül is második világháborús képek kezdenek peregni az ember szeme előtt: tankok százai, katonák ezrei rohamozzák az ellenséges állásokat, felettük százával húznak a repülők, mögöttük dörög a tüzérség, majd a front áttörése után megállíthatatlanul nyomul előre az orosz gőzhenger. Tulajdonképpen valami ilyesmit próbált meg bemutatni az orosz haderő az invázió tavalyi kezdetének napjaiban, hogy aztán az ismert módon, hatalmas veszteségeket szenvedve elakadjon, majd Kijev környékéről visszavonulni kényszerüljön.

De valóban valami ilyesmit, egy ilyen látványos offenzívát kellene várnunk most februárban, vagy éppen tavasszal is? Félreértés ne essék: miközben az orosz haderő és az orosz katonai eszközök teljesítményét rengeteg jogos kritika érte és éri, még mindig félelmetes erőt képvisel, és mind katonából, mind katonai eszközökből rendelkezik elegendővel ahhoz, hogy elindíthasson egy ilyen offenzívát – legalábbis elméletben. Az ukrán hadvezetés szerint az oroszok 1800 harckocsit, 3950 páncélozott járművet, 2700 tüzérségi rendszert, 810 rakétavetőt, 400 harci repülőgépet és 300 helikoptert halmoztak fel ukrán területen az offenzívára készülve, és feltehetően a legutóbbi mozgósítási hullámból is még katona is maradt annyi, hogy fussa belőle egy jelentősebb összpontosításra. (Azt a kérdést most hagyjuk, hogy az ukránok által közölt számok mennyire reálisak és vajon milyen korú és állapotú eszközöket takarhatnak, vagy mennyiben tekinthetők az orosz, esetleg éppen az ukrán propaganda termékeinek. Ha a fele-harmada igaz csak, az is jelentős erőfölényt jelentene a front egy-egy kisebb szakaszára összpontosítva.)

Korlátozó tényezők

Csakhogy nem a harckocsik, a lövegek, de még nem is a katonák száma a fő korlátozó tényezője egy ilyen „klasszikus” orosz offenzíva megindításának. Először is ott van a katonák képzettsége, illetve az orosz hadvezetés képessége arra, hogy megfelelően irányítson egy ilyen hadműeveletet. Egy ilyen offenzívához nagyon hatékony együttműködésre van szükség a páncélosegységek, a gyalogság, a tüzérség és a légierő között, márpedig erre a háború első szakaszában az orosz haderő legjobbjai közé számító, szerződéses, évek óta kiképzés alatt álló és együtt gyakorlatozó katonákból álló egységei sem voltak képesek. Nem túl valószínű, hogy ez most néhány hetes kiképzést kapott besorozottakkal, a Wagner zsoldoshaderőbe felvett elítéltekkel sikerülhet, még ha a kulcsfontosságú pontokon a valóban jól teljesítő orosz elit, például légideszantos egységek, illetve a Wagner valódi profijai be is csatlakoznak a hadműveletekbe.

Az elmúlt hetekben azért azt is láthattuk, hogy az orosz haderő is képes volt valamennyire alkalmazkodni a körülményekhez, és ha óriási veszteségekkel és néha első világháborúra emlékeztető taktikák bevetésével is, de sikereket elérni az ukránok ellen. (Az oroszok például a Szoledárnál vívott harcokban és azóta is többször ki tudták használni az ukrán csapategységek váltásából adódó lehetőségeket, elit egységeik pedig eredményesen tudtak benyomulni a mozgósítottak és elítéltek hullámai által felfedett és kimerített ukrán állásokba.)

Akár még tehát az is elképzelhető, hogy taktikai szempontból valamilyen pazarló, nagy veszteségekkel járó módon az oroszok képesek lennének valahogy levezényelni egy ilyen nagy erőkkel zajló offenzívát, és még eredményeket is elérni. Csakhogy sok száz harckocsi, páncélos, tüzérségi eszköz és tízezres nagyságrendű katona koncentrált bevetése logisztikailag is hatalmas kihívást jelentene. Ezeket először is összpontosítani kéne valahol a frontvonal támadásra kiszemelt szakaszától nem messze, és közben olyan lőszer-, üzemanyag-, tartalékalkatrész-, valamint élelmiszerkészleteket is fel kellene ott halmozni, amely elég a védelmi vonalak áttöréséhez, majd egy mobil támadó hadművelet fenntartásához.

És pontosan ez az akadály, ami több szempontból is megugorhatatlan az orosz haderőnek jelenlegi formájában. Az oroszok logisztikai rendszerének hiányosságai pontosan látszottak például az elakadt nagy kijevi konvoj esetén, azóta pedig a helyzetet tovább bonyolították a precíziós és nagy hatótávolságú nyugati tüzérségi fegyverek, elsősorban a HIMARS-rendszerek megjelenése. Miután utóbbiak első bevetéseinek idején naponta több hír is érkezett szétlőtt orosz raktárakról és lerakatokról, az oroszok módosítottak a megszokásaikon, és a frontvonaltól 50-80 kilométeres közelségben már igyekeznek kisebb részekre bontva tárolni az utánpótlást, de még így is rendszeresek az ukrán csapások az orosz logisztikai hálózat csomópontjai ellen.

Egy ekkora csapatösszevonás, illetve az ehhez szükséges készletek egyszerűen nem maradhatnának titokban az ukrán (és persze az azt támogató NATO/amerikai) hírszerzés előtt, és az erre a területre összpontosított ukrán tüzérségi fegyverek már az offenzíva megindulását megelőzően iszonyatos pusztítást tudnának véghez vinni, de az esetleg meginduló támadó ékek kilátásai sem lennének túlságosan rózsásak.

Sok kicsi sokra megy?

Sok rosszat el lehet mondani az orosz hadvezetésről, illetve a most a hadműveleteket főparancsnokként irányító Valerij Geraszimovról, de ezzel ott is tisztában vannak. Mi akkor a megoldás? Nagyon úgy néz ki, hogy Geraszimov azt találta ki, hogy az offenzívához szükséges erőket és készleteket széthúzza a frontvonalon, és ezzel magát az offenzívát is széthúzza. Egyetlen nagy, a holdról is látszó, látványos offenzíva helyett több kisebbet indít.

Mit is láttunk az utóbbi napokban, hetekben? Az oroszok a Bahmuttól északra és délre zajló folyamatos támadásaik fenntartása mellett mind a frontvonal déli részén, Vuhledárnál, mind északon, Kreminna térségében támadásokat indítottak. Előbbi – egyelőre – véres kudarcba fulladt, utóbbi viszont nyert némi teret, és hamarosan olyan ukrán területeket veszélyeztethet, amelyeket az ukránok még a harkivi ellentámadás idején szereztek vissza. Bahmutnál továbbra is kritikus az ukrán védők helyzete, és bár az ukrán kormányzati források továbbra is azt állítják, hogy a várost szilárdan tartják, a frontról érkező hírek és a független elemzők egyre inkább a település közelgő feladását tartják valószínűnek.

Ezek a hadműveletek összességében nagyon jelentős orosz erők bevetésével zajlanak, és bár még az orosz szempontból legsikeresebb napokon is csak pár száz méter, legfeljebb egy-két kilométer előrehaladást értek el, szép lassan azért több helyen is fel tudták őrölni az ukrán védelmet, és saját, minden bizonnyal elképesztően magas veszteségeik mellett az ukrán erőknek is fájó veszteségeket tudtak okozni mind emberéletben, mind katonai eszközök tekintetében.

Eddig az volt a konszenzus, hogy ezek a támadások csupán vagy figyelemelterelésül szolgálnak a nagy offenzíva előtt, lekötve és fárasztva az ukrán erőket, vagy esetleg jobb pozíciók fogásával készítik elő a terepet. De mi van, ha az, amit látunk, az maga a nagy orosz offenzíva? Ha figyelembe vesszük a fentebb részletezett anyagi, taktikai és stratégiai-logisztikai korlátokat, akkor bizony az a logikus következtetés adódik, hogy erről van szó. Erre a következtetésre jutott több független, a háború állásáról általában megbízható elemzéseket adó független szakértő, például Tom Cooper vagy Stefan Korshak is, de ez a lehetőség most már kezd beszivárogni a „mainstream” háborús elemzők gondolkodásába is.

Természetesen nem kizárható, hogy Geraszimovéknak még van valamilyen adu a zubbonyujjukban, és valamikor a következő napokban-hetekben megindul egy váratlan, tízezres nagyságrendű katonát és jelentős egyéb erőket bevető új offenzíva a front egy újabb szakaszán, de most az látszik valószínűbbnek, hogy erre nem fog sor kerülni. Hiába várunk tehát százával előrecsörömpölő harckocsikat, és rajokban rohamozó orosz katonákat mutató felvételeket, mert ilyesmire most nem képes az orosz haderő.

Nem lesz nagy, döntő ütközet a felek között, amely után ki lehet mondani, hogy sikeres volt vagy kudarcba fulladt a nagy orosz offenzíva, ehelyett a következő hetekben is folytatódhat az eddig látott lassú, szisztematikus hadviselés, amely azonban egy ponton akár látványos eredményt, például Bahmut bevételét is hozhat az oroszoknak. Érdemes tehát figyelni a napi, kisebb jelentőségűnek tűnő híreket, mert nagyon úgy tűnik, hogy a nagy téli orosz offenzíva már bőven elkezdődött, és attól, hogy több helyen zajlik egyszerre, nem kisebb, hanem éppenséggel nagyobb fenyegetést jelent az ukránok számára.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG