5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Churchill mindent megtett, hogy ne maradjon országa egyedül, Margaret Thatcher pedig elképedt volna, ha azt látja, hogy országának vezetőjét elküldik a nagyok asztalától. Michael Heseltine, aki David Cameron és Theresa May pártjának összesen 20 évig volt minisztere, a jelenlegi brit politikai káoszról nyilatkozott.

Michael Heseltine 1966 óta a brit parlament tagja: 2001-ig az alsóház konzervatív párti képviselője volt, azóta a felsőház örökös tagja. 1972-től 1974-ig miniszter volt Edward Heath kormányában, majd 1979-től 1997-ig többféle miniszteri posztot is betöltött Margaret Thatcher és John Major kormányában, 1995 és 1997 között miniszterelnök-helyettes volt. A most 86 éves politikusnak van tehát bőven tapasztalata a brit politikában, ráadásul konzervatív párti politikusként, így ha valakinek, neki lehet megfontolt véleménye a mostani káoszról.

Megvezetett nép

Heseltine véleménye szerint a 3 évvel ezelőtti népszavazás igen szűk többséget hozott, ezért a kérdést sokkal nagyobb gonddal kellett volna és kellene kezelni, leginkább úgy, hogy a nép még egyszer nyilatkozhat az EU-val kötendő megállapodásról, hisz amikor annak idején szavaztak, fogalmuk sem volt, hogy a kilépés mivel jár, senki nem tájékoztatta őket. Most viszont látják már, hogy a 3 évvel ezelőtti ígéretek mit értek: a heti 350 millió fontos megtakarításból például lett egy 39 milliárdos lelépési díj.

Churchill és Thatcher

Heseltine már élt, mikor országa teljesen egyedül maradt 1940-ben, ás Churchill mindent megtett, hogy kitörjön a szó szerinti elszigeteltségből, amit nagy nehezen sikerült elérnie, és ez tette lehetővé, hogy országa a győztes oldalra kerülhetett. Az azóta eltelt bő 70 év békét hozott Európának, amelyből 50 évet az Egyesült Királyság partnerségben töltött az EU nagy részével. Most van 28 demokrácia, amely szuverenitásának egy részéről lemond azért, hogy sokkal többet érhessen el együtt a többiekkel, mint amit egyedül tudna.

Margaret Thatcher, aki a világ élvonalában akarta tudni országát, sokkot kapott volna, ha kilökik egy elitklub vezetői közül: Theresa May pedig rohant át a Csatornán, hogy korábbi partnerei kizárják a teremből, majd ultimátumot adjanak neki, miután azzal hitegette őket, hogy úgyis elfogadtatja parlamentjével a velük kötött megállapodást. Heseltine szerint a keményvonalas EU-ellenesek ezt érték el országuknak: megaláztatást, és azt hiszik, milyen jó lenne teljesen körön kívül kerülni, megint egyedül lenni, esetleg Trump ígéreteiben reménykedni.

Hiú ábrándok

Nem ismerik fel, hogy hiába volt Nagy-Britannia a világ legnagyobb impériuma egy időben, ma egy viszonylag kis ország, amely nem térhet ki globális realitások elől, nem élhet szigetén elzárva a világtól, esetleg az egykori gyarmatokkal folytatott kereskedelemről álmodozva. Az idős politikus szerint mindenki másnak ellenük kellene fellépnie, hogy a legnagyobb károkozást elkerüljék, és minél több megmaradhasson abból a biztonságból, amit az EU, ezen belül az Európával folytatott szabad kereskedelem adott.

Névleges vezető, valódi hatalommal

Heseltine szerint Theresa May már csak névleg vezető, hisz nem ura az eseményeknek. Ez logikusan egy konzervatív párti vezetőcserét kellene, hogy eredményezzen, bár erre most nincs idő, legalábbis, amíg nem sikerül megszabadulni a rövid határidők nyújtotta szorongatottságtól. Márpedig Theresa May pont ezt próbálja meg kihasználni: a rövid idővel zsarolni mindenkit, aki nem akar megegyezés nélküli kiesést.

Persze kérhetett volna már múlt héten éves hosszabbítást, felajánlva, hogy közben valamilyen komolyabb változás lesz (új választások, népszavazás stb.), de direkt nem tette, hogy még egy kicsit szorongathassa a képviselőket. A megoldást Heseltine sem látja, hisz hiába tartja névlegesnek Theresa May hatalmát, egyelőre rajta múlik, hogy szakadékba rántja-e az országot.

Frissítés: A parlament átveszi a hatalmat

A képviselők a hosszúra nyúlt éji parlamenti vita után hasonló véleményre juthattak, mert egy másik korábbi konzervatív miniszter, Oliver Letwin indítványára megszavazták, hogy a parlament szerdán átveszi a hatalmat a kormánytól egy napra, és dönt arról, milyen megoldást szeretne a jelenlegi patthelyzetben: szavazhatnak vámunióról, szorosabb kapcsolatokról, újabb népszavazásról. A miniszterelnök jelezte, hogy nem tekinti kötelezőnek majd ezeket a döntéseket, de jelenlegi helyzetében figyelmen kívül sem hagyhatja őket. Ezt jelzi, hogy 3 minisztere, akik támogatták a javaslatot, lemondott.

Egyikük, Richard Harrington, lemondó levelében ezt írta: "a miniszterelnök rulettet játszik az ország lakosainak életével és életkörülményeivel". A keményvonalas Brexit-pártiak alkotmányos forradalmat emlegettek, melyet szerintük bánni fog a parlament. Ők azt szerették volna (szeretnék) elérni, hogy a káosz fennmaradjon, és országuk megegyezés nélkül távozzon az EU-ból, aminek most némileg csökken az esélye, hisz képviselőtársaik többsége épp ezt szeretné mindenképpen elkerülni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG