A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke 49,9 pont lett. A válaszadók az előző hónaphoz képest lassulásról és stagnáláshoz hasonló folyamatokról számoltak be januárban. A BMI 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 pont alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal - a mostani adat tehát hajszállal, de zsugorodást jelez előre.
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság közlése szerint a 2024 januári BMI index alacsonyabb a decemberi értéknél. A korábbi január havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,9) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (52,7).
Az indexek többnyire csökkentek, ennek ellenére még hat index áll a fellendülési tartományban.
- Az új rendelések mennyisége mérsékelten nőtt, az indexérték 2,2 százalékponttal csökkent.
- A termelési mennyiség ismét bővülést jelez, az e havi indexérték 2,0 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest.
- A foglalkoztatás 50 pont felett áll, az indexérték 0,3 százalékponttal nőtt.
- A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 2,4 százalékponttal nőtt.
- A vásárolt készletek index értéke 4,4 százalékponttal csökkent decemberhez képest.
- A külpiaci mutatók közül az import indexe 6,7 százalékponttal esett vissza, az exporté 2,7 százalékponttal csökkent.
- A beszerzési árak mérséklődtek, az index értéke 15,3 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest.
- A beszerzési mennyiség index 2,0 pontot esett vissza. A késztermékkészletek indexe 7,4 százalékponttal csökkent e hónapban.
Drágul a tojás, olcsóbb az acél
A beszerzési árak esetében a januári index csökkent, az indexérték az árak mérséklődését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a harmadik legalacsonyabb e havi érték.
Ebben a hónapban faáruk, ónozott lemez, palackok és tojás kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, alapanyagokból, csomagolóanyagból, kartonból, műanyagtermékekből, papírtermékekből és vasból. Jelentősebb árcsökkenésről acél, karton, kémiai anyagok és lakkok kapcsán számoltak be a válaszadók.