A Világgazdaság című lap által kezelt gyorsulási irányadó decemberi értékét öt összetevő felfelé, öt pedig lefelé húzta, de az utóbbiak bizonyultak erőteljesebbnek. Hiába nőtt például havi alapon kiugró mértékben az ipari termelés, a belföldi értékesítés zsugorodott. A reálkeresetek emelkedése és a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése szintén javult, de a pénzügyi mutatók közül erre csak a pénzkínálat volt képes.
A kamatfeltételek romlottak. A rövid távú reálkamat növekedése mellett a rövid és hosszú lejáratú állampapírok hozamában bekövetkezett szétnyílás is rontotta a gyorsulási irányadó indexet. A budapesti tőzsdeindex inflációval korrigált értéke is jócskán visszaesett. Jelentősen rontotta a magyar konjunktúrát a német üzleti várakozások hanyatlása is, míg a fogyasztási hitelek állománya meglepő módon felfelé húzta az indexet.
Idén ugyan még a mezőgazdaság a pozitív tartományban tudta tartani a magyar GDP mutatót, ez azonban csak a kiugróan jó időjárás következtében vált lehetségessé, jövőre aligha sikerül megismételni ezt az eredményt - írja a gazdasági napilap.
A GYIA egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.