Az idei első negyedévében az államháztartás finanszírozási oldalról számított nettó többlete 230 milliárd forint volt, a negyedéves GDP 2,8 százalékát tette ki. Ez fontos szépségtapasz az előző negyedéves kiugró 877 milliárdos, a GDP arányában 9,1 százalékos hiány után - derül ki az MNB által közzétett pénzügyi számlák előzetes adataiból.
2016-ban is finanszírozási többlettel zárt az első negyedévben az államháztartás: akkor 180 milliárd volt az aktívum, ami a GDP 2,3 százalékának felelt meg.
A tavaly év végi, ritkán látható költekezés eredményeként a március végén zárult egy évben 589 milliárd forintot tett ki az államháztartás nettó finanszírozási igénye, ami az éves GDP 1,7 százalékának felel meg.
A bruttó államadósság nőtt, a nettó csökkent
Az államháztartás névértéken számításba vett bruttó konszolidált (maastrichti) adóssága március végén 26 442 milliárd forint, a GDP 74,6 százaléka volt. A folyó áron számított adósság növekedéséhez a nettó hitelfelvétel 576 milliárd forinttal járult hozzá, amit a devizaadósság leértékelődése 56 milliárd forinttal mérsékelt.
Az államháztartás nettó tartozása az első negyedév végén 22 665 milliárd forintot, a GDP 64,0 százalékát tette ki - egy éve még a GDP 76,6 százalékánál jártunk.