Két veszélyes ellenfele van Magyarországnak: magas és költséges eladósodás, magas és makacs infláció - jelentette ki Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Közgazdász Vándorgyűlésen csütörtökön, Nyíregyházán elmondott beszédében. Hozzátéve: az elmúlt években hazánk konvergenciája elmaradt a régiós országokétól, versenyképességben visszaestünk. 2019 után lelassult Magyarország felzárkózása a fejlett országokhoz, és a fejletlenebb országokhoz képest csökkent az előnyünk. A Covid utáni gazdasági helyreállás Matolcsy szerint örvendetesen indult, de 2021 után megtört a lendület.
A jegybankelnök úgy véli, téves gazdaságpolitikai fordulat közepén az infláció áll: a globális inflációs sokk Magyarországot sújtotta leginkább. Az üzemanyagárak és az élelmiszerárak robbanása tehet a magyar inflációs többlet 80 százalékáról; a magyar élelmiszeripar termelékenysége rendkívül alacsony.
A kormány 2021-ben hibásan fogadta el azt az érvelést, hogy az infláció jó a magyar költségvetésnek. A családok és a vállalkozások jelentős vagyonvesztést szenvedtek az infláció miatt - nem fogyasztanak, mert nincs miből, a tartalékaikat próbálják visszatölteni, a költségvetés bevételei így csökkennek. Matolcsy szerint ezt többször is próbálták elmagyarázni a kormánynak, de hiába.
Nagy hiba volt azt is feltételezni, hogy a reálbérek emelkedése majd helyrebillenti a fogyasztást és a költségvetési bevételeket is - csakhogy a reálbérek csak a jövedelmek felét adják, a nyugdíjak, szociális transzferek figyelmen kívül lettek hagyva. Az infláció többezer milliárd forintot égetett el a megtakarításokban - ez egy középosztály-ellenes gazdaságpolitikai fordulat volt a jegybankelnök szerint.
A beszédről részletesen beszámolt laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.