3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tegnap járta körbe a sajtót a hír, hogy az itthon is felbukkanó, fertőzőbb brit koronavírus-variáns összeolvadt a kaliforniai variánssal, és egy erősen mutálódott hibridet létrehozva ez azt is jelentheti, hogy a járvány új szakaszába léptünk. A szakértők óvatosan fogalmaznak a hibrid megjelenéséről.

Először a New Scientist számolt be arról,  hogy a Kaliforniából származó SARS-CoV-2 B.1.429-es változata valamilyen módon "rekombinációt" hívott életre az Egyesült Királyságból származó, szuperfertőző B.1.1.7-variánssal. A kutatók szerint ez az első regisztrált eset, amikor az új koronavírus rekombináns törzset fejlesztett ki a járvány során. Bár állítólag egyáltalán nem szokatlan, hogy a koronavírusok rekombinálódnak.

Az eredményeket először a hónap elején jelentették be nyilvánosan a New York-i Tudományos Akadémia által szervezett megbeszélésen, de a szakemberek szerint csakis az idő dönti majd el, hogy jobban kell-e félnünk tőle, mint az elődeitől, vagy sem.

Még nem tudni, mennyire veszélyes a hibrid vírus. Fotó: Depositphotos
Még nem tudni, mennyire veszélyes a hibrid vírus. Fotó: Depositphotos

Dr. Alfred Sommer, dékán emeritus, a Johns Hopkins Egyetem epidemiológiai professzora úgy nyilatkozott a Salonnak, hogy egymáshoz hasonlatos vírusok képesek genetikai anyagot cserélni egymással, miközben megfertőzik a sejteket. A szakértő szerint a hasonló vírusok, amelyek bizonyos genetikai variációval rendelkeznek, „kicserélik” a genetikai kódjuk hasonló darabjait a replikációs folyamat során.

„Az új vírus ezért voltaképpen a két vírus egymás tükörképeit tartalmazza, és ha ennek a két eredeti vírusnak különböző mutációi voltak, az új "leányvírus" mindkettőből származik" - mondja Sommer.

A professzor megjegyezte, hogy ilyen típusú rekombinációs események bármikor előfordulhatnak, de ritkán vesszük észre őket, kivéve, ha "olyan genetikai változásokat hoznak létre, amelyek önállóan vagy együttesen növelik a betegség terjedését vagy súlyosságát". Szerinte a New Scientist cikke ugyanakkor még nem bizonyíték arra, hogy ez valójában így lenne.

Dr. Georges Benjamin, az Amerikai Közegészségügyi Szövetség ügyvezető igazgatója is osztja ezt a véleményt, miszerint még nincs elég bizonyíték a vírus rekombináns verziójával kapcsolatos aggodalmakra. Szerinte csak azért, mert mindkét mutációt tartalmazza a hibrid változat, még nem jelenti azt, hogy mind a két mutáns tulajdonságait fogja tartalmazni.

„Erre az idő fogja a választ megadni. Ezért kell folyamatosan a szemünket a mutációkon tartani és folyamatosan összevetni az emberek tényleges klinikai eredményeivel” – tette hozzá.

Egy harmadik szakértő, Dr. Russell Medford, a Globális Egészségügyi Innovációs Központ és a Globális Egészségügyi Kríziskoordinációs Központ elnöke ugyanakkor azt mondta a lapnak, hogy azért fontos a rekombinációt figyelni, mert egy másik mechanizmust képviselhet, amely révén a Covid-19 mutálódhat, és új törzseket képezhet úgy, hogy egyre problematikusabb tulajdonságokkal rendelkezik. 

"Mivel a rekombináció egyszerre több mutációt képes alkotni a különböző SARS-CoV2 törzsekből, elméletileg új koronavírus törzseket hozhat létre, melyek tartalmazhatják azokat a mutációkat, amelyek növelhetik a szuperfertőzés képességet és az oltásokkal szembeni rezisztenciát” - tette hozzá Medford.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG