A koronavírus mutációi fertőzőbbek lehetnek az eredeti vírusnál, ugyanakkor nem halálosabbak annál, írja a Guardian.
A brit lap által idézett amerikai tanulmány, amely a vírus ötvenezer génszekvenciáját vizsgálta, megállapította: a kórokozó nem lett halálosabb, és hatásai sem változtak.
Könnyebben fertőzhet
Ugyanakkor lehet, hogy a mutációit mégis könnyebb elkapni. Szakértők szerint ugyanis a vírus képes lehet reagálni az egészségvédelmi szigorításokra, például a közösségi távolságtartásra.
Ezek az intézkedések akadályozzák a fertőzés továbbadását, de ahogy a vírus egyre fertőzőbbé válik, a statisztika szerint egyre inkább megkerüli ezeket a korlátokat
- mondta David Morens, az amerikai Allergiás és Fertőző Betegségek Nemzeti Intézete virológusa. Egészségügyi szakemberek szerint egyébként minden vírusnak vannak mutációi, többségük azonban jelentéktelen.
Számos országhoz hasonlóan az Egyesült Államokban is jelentősen növekszik a diagnosztizált fertőzöttek száma. A növekedés elsősorban a fiatalok közötti fertőződéseknek köszönhető: az új vírushordozók több mint negyede 18-25 év közötti fiatal.
Az Egyesült Államokban eddig csaknem 7 millió fertőzöttet diagnosztizáltak, és több mint 200 ezren vesztették életüket a járvánnyal összefüggésben – az USA mindkét mutatót tekintve világelső.
Európában a legtöbben, 42 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg. Olaszországban csaknem 36 ezren, Franciaországban 31,5 ezren, Spanyolországban 31 ezren vesztették életüket. Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5878 áldozatot jegyeztek fel. (Háttéranyagunk: a svédeknél nem volt karantén, mégis visszaszorult a vírus.)
Magyarországon 718 áldozatot regisztráltak.
Világszerte több mint 32 millió fertőzöttről tudnak. Közülük 983 ezren hunytak el, több mint 22 millióan meggyógyultak.