Donald Tusk többször kifejezte azt a reményét, hogy valahogy a Brexit visszafordítható, esetleg elhúzható, amíg még egyszer jól meggondolja a szigetország a kérdést. Tusk az Európai Parlamentben beszélt 16 hónappal az ominózus népszavazás után, és elmondta, hogy Nagy-Britanniának továbbra is három lehetősége van: egy jó megállapodás, semmilyen megállapodás, illetve a kilépésből való kihátrálás.
Baklövés
16 hónap után az Európai Unióban továbbra is az általános vélemény, hogy a kilépés kolosszális hiba az Egyesült Királyág részéről és nagy gond az egész kontinensnek. Ráadásul a kilépni szándékozó országban is úgy tűnik, hogy teljes bizonytalanság van, miután Theresa May miniszterelnök kormánya egyben tartásával küzd, és az európai oldal úgy látja, hogy egy EU-ellenes frakció Boris Johnson vezetésével túszként tartja fogva az egész országot.
Kétségtelen, hogy amióta Theresa May kiírta az előrehozott választásokat, majd nagy veszteséggel került ki belőle és kisebbségben kell kormányoznia néhány északír képviselő támogatásával, teljes a bizonytalanság, a Brüsszellel folytatott tárgyalások is minden várakozáshoz képest lassabban haladnak, és mindig elakadnak. Így nem jut el abba a szakaszba a dolog, hogy megkezdhessék a jövőbeli kereskedelemről folytatott tárgyalásokat, ami Nagy-Britanniának döntő fontosságú lenne.
Tragédia
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője is megszólalt a kérdésben, a Bloomberg szerint Strasbourgban egy diákoknak tartott előadáson megerősítette azt a korábbi véleményét, hogy a 16 hónappal ezelőtti népszavazás, melyen mindössze a britek 52 százaléka mondott nemet az EU-ra, egy tragédia volt.
Juncker az Európai Parlamentben is beszélt, ott azt mondta, hogy tárgyalóbizottsága azon dolgozik, hogy végül Nagy-Britannia ne essen ki az EU-ból mindenféle megállapodás nélkül. A bizottság nem tárgyal ellenségesen, ahogy ezt sokan a szemére vetik. Vannak ugyan, akik nem akarnak megegyezést, de nekik nincs szavuk a bizottságban.
Reménykedés
Vélhetően persze Juncker is azt szeretné, ha vagy nem kerülne sor a kilépésre (ehhez nagyon bátor és határozott politikai vezetőnek kéne előkerülni Nagy-Britanniában), vagy egyelőre valamilyen hosszabbítást, átmeneti időt sikerülne elérni, amíg minden a mostani módon marad, névleg szűnik csak meg az ország EU-tagsága, így gyakorlatilag a svájci vagy norvég modell lépne érvénybe.