Az amerikai munkaerőpiac 50-60 éve nem látott mélypontokon jár, hiszen március közepe óta hetente több mint kétmillió új amerikai folyamodik munkanélküli segélyekért – az 1960-as évekhez köthető negatív rekordokat megdöntve – írja a Wall Street Journal.
Az abszolút mélypontot a március 28-ával végződő héten érte el a statisztika, hiszen akkor a naptárhatással kiigazított adat alapján 6,9 millióra emelkedett a támogatásért folyamodók száma. A statisztikák azt mutatják, hogy például a május 16-ig tartó héten 21,1 millió amerikai részesült rendszeres ellátásban – viszonyításképpen a 2020-as év előtt ez a rekord 6,5 millió fő volt.
A friss adattal együtt elmúlt két hónap elbocsátási hulláma miatt 40 milliónál is több amerikai került az utcára. Mondani sem kell, hogy az amerikai gazdaságtörténelem során soha nem regisztráltak még ennyi elbocsátást két hónap alatt. A munkanélküliségi ráta ugyan elmarad a 1929-es válságot követő szinttől, ám minden más korábbi rátát meghalad. A szakértők előzetesen úgy látják, hogy az áprilisi 15 százalékos szint után májusban bőven 20 százalék fölé ugrik a munkanélküliek aránya.
A vártnál jobban csökkent a GDP
Az előzetes becslésnél nagyobb mértékben, éves szinten 5 százalékkal csökkent az első negyedévben a bruttó hazai termék az Egyesült Államokban a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Economic Analysis második becslése alapján. Az első becslés még 4,8 százalékos csökkenésről szólt.
A tavalyi negyedik negyedévben 2,1 százalékos GDP-növekedést mértek. Az első negyedévi GDP-csökkenés az Egyesült Államok történetében a leghosszabb gazdasági expanziós periódusnak vetett véget.