A következő hónapokban is visszafogott inflációra számítanak az elemzők, miután a februári 0,1 százalékos fogyasztói árindex lényegesen alacsonyabb lett a piac által vártnál. Az elemzők kiemelték, hogy a szezonálisan kiigazított maginfláció is érdemben csökkent, februárban 2,8 százalékra lassult a januári 3,4 százalékról.
Lesz még itt rezsicsökkentés
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint az idén az első félévben továbbra is nagyon visszafogott lesz az infláció alakulása, mivel még legalább két rezsicsökkentés lesz. Éves átlagban így 1 százalék körüli lehet az infláció.
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője az első félévben 0,5 százalék körül, a második félévben 1 százalék körül ingadozó inflációval számol, az éves átlagos fogyasztói áremelkedés várakozása szerint 0,8-1 százalék lehet 2014-ben.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője az év hátralevő részében az infláció fokozatos emelkedését várja, elsősorban a tavalyi alacsony bázis miatt. Éves átlagban 1 százalékos fogyasztói árindexszel számol.
Jöhet a kamatvágás és a 320 forintos euró?
„A várakozásokat is alulteljesítő februári infláció tovább erősíti azt a várakozást, hogy az MNB márciusban tovább csökkenti a jegybanki alapkamatot, feltehetően 10 bázisponttal. Ezt erősíti Pleschinger Gyula, az MNB Monetáris Tanács tagjának tegnapi nyilatkozata is” – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Az inflációs adat közlése óta folyamatosan gyengül a forint, 313-nál is járt az euró jegyzése. Friss árfolyamok >> |
A tovább csökkenő alapkamat, valamint a feltörekvő piacról kiáramló likviditás miatt folytatódni fog a forint trendszerű gyengülése, akár a 320 EUR/HUF árfolyamig. A gyengülő forintvárakozások miatt pedig a devizakitettség növelését javasoljuk a megtakarítással rendelkezők számára – tette hozzá a befektetési szakember.