Az amerikai hadsereg légi úton fog élelmiszersegélyeket ledobni az elkövetkező napokban a Gázai övezetben - jelentette be pénteken Joe Biden amerikai elnök a Fehér Ház ovális irodájában.
Hangsúlyozta, Washington minden tőle telhetőt elkövet, hogy több segélyt juttasson a palesztinok lakta térségbe.
Mint mondta, a segélyek ledobását Jordániával és más államokkal közösen valósítanák meg. A jordániai hadsereg eddig több légi segélyszállítási akciót hajtott végre a Gázai övezetben.
Biden kiemelte, hogy még csak megközelítőleg sem elég a Gázai övezetbe áramló segélyek mostani mennyisége. Hozzátette, humanitárius rakományt szállító teherautók további százait szeretnék bejuttatni a térségbe.
Beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok további útvonalakat is keres, miként lehetne még több támogatást bejuttatni a háború dúlta térségbe. Jelezte, hogy egy tengeri folyosó létesítését is fontolgatják.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője közölte, hogy az Egyesült Államok megkétszerezi erőfeszítéseit egy tengeri folyosó létesítése érdekében, amelynek segítségével "remélhetőleg nagy mennyiségű" segélyt tudnak majd eljuttatni a palesztin térségbe. Mint mondta, Washington ezen kívül a szárazföldi segélyszállítások növelését is tervezi és próbál nyomást gyakorolni Izraelre, hogy engedjen be még több teherautót és nyisson meg még több útvonalat a Gázai övezetbe.
Szakértők szerint viszont a levegőből ledobott segély látványos, de nagyon kevéssé hatékony módja a humanitárius segítségnyújtásnak.
"Ez nem megoldás a szenvedés enyhítésére, és időt, valamint erőforrásokat von el az olyan megoldásoktól, amelyek bizonyítottan, nagy léptékben képesek segítséget nyújtani"
- közölte a Nemzetközi Menekültügyi Bizottság (IRC).
Robert Ford, az Egyesült Államok korábbi algériai és szíriai nagykövete a közösségi médiában azt írta, az, hogy Izrael arra kényszerítette Amerikát, hogy a levegőből dobjon le segélyt Gázába,
"az Egyesült Államok Izrael részéről történt legsúlyosabb megalázása, amit valaha láttam".
(via MTI, Guardian)