3p
A júniusi népszavazás óta folyik a vita arról, hogy a brit parlamentnek meg kell-e szavaznia az Európai Unióból való kilépést, vagy legalább azt a szerződést, amit az ország az Unióval kötne. Pert is indítottak az ügyben, és mivel írott alkotmány hiányában nincs iránymutatás az ügyre, bíróságnak kell dönteni.

Perelnek

Egy ügyvéd, aki felkarolta a pert, azt állította kedden, hogy igen valószínű az Európai Unióval kötendő szerződés parlament általi megszavaztatása. Azt viszont nem említette, hogy a kilépési eljárás megindításhoz szüksége van-e a kormányfőnek a parlament jóváhagyásához. A pert egy startup vállalkozás vezetője és egy fodrász indították, de többen csatlakoztak hozzájuk. Ha elhúzódik, előfordulhat, hogy Theresa May nem tudja megindítani jövő márciusban a kiválási folyamatot, ahogy ezt tervezi.

Örülnének

A Bloomberg szerint a késlekedésnek örülnének a befektetők, mivel szerintük a kormányfő a bevándorlás kérdését túlságosan eléhelyezi a kereskedelem és a bankrendszer kérdésének. John Thomas, a bíróság vezetője azt ígérte, a bírók igyekeznek minél előbb véleményt nyilvánítani. A bírók véleményének meghallgatása után az ügyet decemberben a legfelsőbb bíróság elé fogják utalni.

Az ügyvéd optimista szavainak hatására emelkedni kezdett a hónapok óta eső font árfolyama, miután ha a parlamentnek meg kéne szavazni bármit is az ügyben, jóval nagyobb lenne az esélye, hogy Theresa May egy kompromisszum-készebb szerződést kötne az Unióval, amely kevésbé viseli meg a brit gazdaságot. Hétfőn ugyanakkor Jeremy Wright államügyész azt mondta, a per nem más, mint a június 23-i népszavazás eredményének felülírására tett kísérlet.

Nem mindegy, mikor

A per egyik indítójának ügyvédje szerint túl késő lenne, ha a parlament csak a kiválási folyamat megindítása után foglalkozna a kérdéssel, mivel a jogok egy része már elveszne eddigre, és azokat csak a többi EU tagállam segítségével lehetne visszaállítani. A kocka tehát el lenne már vetve, a parlamentnek meg lenne kötve a keze. A bírósági vezető azt nyilatkozta, hogy a kormány csak az időt húzza azzal az ígérettel, hogy majd valamikor szavaztat, de addig a képviselőket nyugtalanítani fogja a véleményük kikérése nélkül megkezdett tárgyalások esetleges előrehaladása.

Nemzeti közmegegyezés?

Mindezek után a kormánynak kellemetlen lenne, ha a parlamentet teljesen kihagyná a döntésből, még akkor is, ha a bíróság nem kötelezi erre. Sőt, még azt is nehéz lenne elfogadtatni, ha csak a tárgyalások kész eredményét szavaztatná meg, igaz, hogy akkor a parlament elvetheti a neki nem tetsző megoldást, és a tárgyalásokat lehet elölről kezdeni. Tulajdonképpen mindenképpen ésszerűbb lenne a parlamentet és általában az ellenzéket is bevonni, hisz így sokkal inkább nemzeti közmegegyezés jellege lehetne a kilépésnek és az utána életbe lépő szerződésnek, amit az 52:48-as népszavazási eredmény erősen indokolna is.

Az egyre inkább ránehezedő súlyt jól láthatóan Theresa May is érzi, mivel ma reggel már azt nyilatkozta, hogy a kilépési tárgyalások tovább tarthatnak az előírt két évnél, így 2019-ben sem feltétlenül zárulnak le. Ezzel a folyamat ténylegesen elhúzódhat annyira, hogy maga az igazi kilépés a távoli jövőbe vész, és addig tényleg bőven van idő megoldást keresni. Ráadásul addig olyan alapvető változások is lehetnek, mint például a lengyelországi bérek viharos emelkedése, ami csökkenti a Nagy-Britanniában újonnan érkező munkavállalók számát, és ezzel maga az alapprobléma is veszít jelentőségéből.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG