Robotizált tehénetetés a Pittsburgh-közeli Rivendale Farmson, az USA-ban. Illusztráció. (Fotó: Ross Mantle / The New York Times) |
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Mezőgazdasági Karán a drónos monitoringot fókuszba állító képzést, a precíziós agrárgazdálkodási szakmérnöki szakot indítanak szeptembertől - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapocslati igazgatósága az MTI-t.
A közleményben hangsúlyozzák, hogy az agrár-digitalizáció megállíthatatlanul terjed, egyre több aktuális gazdálkodási problémáról derül ki, hogy megoldásuk a precíziós eljárásokban rejlik. Tíz éven belül a gazdaság kikényszeríti, hogy a piaci viszonyok között működő mezőgazdasági vállalkozások többségében adatalapú, tudásvezérelt precíziós gazdálkodást folytassanak. Az SZTE azoknak kíván segíteni, akik kezdetektől tudatos alakítói akarnak lenni e folyamatnak.
A precíziós agrárgazdálkodási szakmérnök képzésben a fő hangsúlyt a drónos monitoringra helyezik, ami várhatóan a precíziós mezőgazdaság leggyorsabb fejlődés előtt álló területe. A szakirányú továbbképzést különösen azoknak a növényvédelemmel foglalkozó szakembereknek ajánlják, akik a jövőben monitoring szolgáltatással, illetve drónos permetezéssel kívánják kiegészíteni profiljukat. A tananyagban - többek között - digitális talajtérképezés, műholdas és légi távérzékelés, precíziós állattenyésztés, állattartás, takarmányozás, növénytermesztés és növényvédelem is szerepel.
A levelező rendszerű képzésre az agrártudományok, a műszaki tudományok és a természettudományok területén szerzett BSc, MSc, vagy régebbi egyetemi vagy főiskolai diplomával lehet jelentkezni augusztus 23-ig - áll a közleményben.