Megindul a NATO a drogkereskedők ellen
Az ISAF az afgán hatóságokkal együttműködésben, a műveletben részt vevő országok felhatalmazása alapján léphet fel a drogkereskedők ellen - hangsúlyozta a szóvivő, beszámolva a katonai szervezet védelmi miniszterei tanácskozásán hozott döntésről.
A tagállamok között eddig nem volt egyetértés abban, hogy a NATO felléphet-e az eddiginél határozottabban a drogkereskedelem ellen, ezért a szövetség mindeddig elzárkózott attól, hogy az ISAF keretében csapatai megtámadják a kábítószer-kereskedőket Afganisztánban.
A védelmi miniszterek Budapesten úgy döntöttek, hogy az ISAF "az afgán kormány kérésére, az afgán hatóságokkal együttműködésben, az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatainak megfelelően és a jelenlegi műveleti terv keretében felléphet a kábítószer-kereskedelemben részt vevők és létesítményeik ellen" - közölte a szóvivő. Azt nem fejtette ki, hogy hány ország hajlandó részt venni ilyen akciókban.
A NATO egyesített európai erőinek főparancsnoka, John Craddock a napokban szorgalmazta, hogy engedélyezzék a kábítószer-laborok, a drogkereskedő-hálózatok elleni támadásokat.
A javaslat ellenzői attól tartottak, hogy ha lecsapnak a kábítószer előállítóira és terjesztőire, akkor az eddiginél is több támadást intéznek a külföldi csapatok ellen a tálibok. A vallási fundamentalista ellenállók zömmel a kábítószer-kereskedelemből fedezik fegyveres akcióikat.
Craddock szerint azonban éppen a keményebb fellépéssel szorítható vissza az erőszak. Az amerikai NATO-tábornok adatai szerint a tálib lázadók évente mintegy százmillió dollárt keresnek a kábítószer-kereskedelmen.
Slusszkulcs nélkül ma is könnyebb lesz
Felrúgtuk a tervet: többet kap Szekeres tárcája
Kiürült a város, jöhet Afganisztán
NATO-csúcs, balesetek, dugók - mi kell még?
NATO-csúcs: totális káosz lesz
MTI