4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump a harmadik amerikai elnök Andrew Johnson és Bill Clinton után, akivel szemben megindul az úgynevezett impeachment eljárás. A két másik ex-elnökhöz hasonlóan azonban valószínűleg ő is hivatalában maradhat, a Szenátust ugyanis a republikánusok uralják.
Donald Trump érkezik a Fehér Házba a mai napon. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Az Egyesült Államokban legfelsőbb szinten meglehetősen ritka az impeachment (alkotmányjogi felelősségre vonási) eljárás, amelynek során a törvényhozás megpróbálja elmozdítani a hatalomból az aktuális elnököt.

Johnson, Clinton...

Az első impeachmentre még a XIX. században, 1868-ban került sor, amikor Andrew Johnsont próbálta ily módon leváltani az amerikai képviselőház. A Szenátus azonban végül hajszállal – egy szavazat többséggel – felmentette az Egyesült Államok 17. elnökét.

A következő alkotmányos felelősségre vonásra több mint száz évet kellett várni: 1998 októberében Bill Clintont ellen indított ilyen eljárást az amerikai kongresszus alsóháza a híres Lewinsky-ügyben. A demokrata párti elnököt azonban néhány hónappal később szintén felmentette a szenátus, így ő is hivatalban maradhatott.

... most pedig Trump...

Ezúttal pedig Donald Trump republikánus elnök ellen indított ilyen eljárást a demokrata többségű képviselőház: először 230:197 arányban azt fogadták el, hogy az elnök felelősségre vonható hatalommal való visszaélés miatt, majd 229:198 arányban megszavazták az eljárás lefolytatását a második vádpontban, a kongresszus akadályozása címén is.

Az első vádpont gyakorlatilag arról szól, hogy Trump megpróbált nyomást gyakorolni Ukrajnára a demokratapárti riválisa, Joe Biden egykori amerikai alelnök és annak fia elleni vizsgálat megindítása érdekében hatalommal való visszaélés miatt.

A második vádpont lényege pedig az, hogy az elnök megtagadta az együttműködést az ellene kezdeményezett impeachment ügyében, bizonyító erejű dokumentumokat tartott vissza, és akadályozta segítőit a tanúskodásban.

De nagyon nem kell félnie

Nagyon valószínű ugyanakkor, hogy – Andrew Johnsonhoz és Bill Clintonhoz hasonlóan – Donald Trump is hatalmon maradhat. Az impeachmentről ugyanis a Szenátus mondja ki a végső szót, márpedig ebben a testületben a republikánusok vannak többségben.

A Szenátusban szabályszerű tárgyalást folytatnak majd le. Ennek vezetője az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke, John Roberts lesz, a szenátorok pedig egyszerre látják majd el az esküdtek és a bírák feladatát.

Az eljárás minimum több hetet fog igénybe venni, de hogy pontosan mennyit, azt senki sem tudja. A demokraták reményei szerint jövő februárra, azaz az előválasztások kezdetére lezárul az ügy.

Ki mivel érvel?

A képviselőházi szavazást megelőző vitán a republikánusok azt bizonygatták, hogy az elnök ellen felhozott vádpontok alaptalanok és nem bizonyítottak. Szerintük az eljárással a demokraták a jövő évi választásokat akarják befolyásolni.

A hatalomról van szó. Donald Trumpnak van hatalma, a demokraták pedig akarják a hatalmat

- hangsúlyozta Matt Gaetz floridai republikánus képviselő.

A demokraták szerint viszont Donald Trump korrupt módon visszaélt a hatalmával, amikor a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében azt vetette fel, hogy Kijev indítson vizsgálatot a demokraták egyik elnökjelöltje, Joe Biden volt alelnök és fia, Hunter Biden ukrajnai üzleti ügyeiben.

A demokrata törvényhozók állítása szerint az elnök ezzel idegen hatalmat buzdított arra, hogy beavatkozzék az amerikai választási folyamatba, és egyben veszélybe sodorta az amerikai nemzet biztonságát is.

Trump nem aggódik

Az amerikai elnök mindenesetre nem izgulja túl az eljárást. A tegnapi szavazás után azt mondta:

Nem aggódok. Az ember nem csinál semmi rosszat, mégis eljárás alá vonják. (...) A szenátorok majd meghozzák a helyes döntést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG